справа №813/1/18
про залишення позовної заяви без руху
16 березня 2018 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Коморний О.І., одержав позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) про визнання дій Міністерства юстиції (м. Київ вул. Арх. Городецького 13) неправомірними і незаконними за невиконання рішення Стрийського міськрайонного суду по справі №2-327/03, відшкодування матеріальної і моральної шкоди, по невиплачених аліментах.
Встановив:
До Львівського окружного адміністративного суду 02.01.2018 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 у якій містяться вимоги:
- визнати бездіяльність Департаменту ДВС Міністерства Юстиції, стосовно невиконання судового рішення по справі №2-327/03 (Стрийський Міськрайонний суд) - неправомірною і незаконною;
- стягнути з Міністерства Юстиції невиплачену суму аліментів,в період з 01.05.2003року по 31.03.2015року,у сумі 57428 грн.;
- стягнути з Міністерства Юстиції суму штрафних санкцій,в сумі 760300грн.- в період з 01.01.2010року по 31.03.2015рік.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 05.01.2018 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.02.2018 року ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі від 05.01.2018 року скасовано, справу направлено для продовження розгляду. Справа надійшла до Львівського окружного адміністративного суду 14.02.2018р.
Оскільки відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.02.2018 року з оглянутої позовної заяви колегією суддів встановлено, що за суб'єктним складом заявлений спір підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, то суддя відповідно до ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) після одержання позовної заяви, яка підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
В позовній заяві відповідно до п. 2 ч.5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України зазначається повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Позивачем у позовній заяві відповідачем зазначено Міністерство юстиції, що не є повним найменуванням юридичної особи. Ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України) - відсутній. Відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти - не зазначені.
Позивачем у позовній заяві зазначено відповідачем Міністерство юстиції, проте однією із вимог позивача є визнати бездіяльність Департаменту ДВС Міністерства Юстиції, стосовно невиконання судового рішення по справі №2-327/03(Стрийський Міськрайонний суд) - неправомірною і незаконною.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» систему органів примусового виконання рішень становлять:
1) Міністерство юстиції України;
2) органи державної виконавчої служби, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Згідно пункту 3 розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 в редакції Наказу Міністерства юстиції України від 29.09.2016 № 2832/5 органами державної виконавчої служби є:
Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до якого входить відділ примусового виконання рішень;
управління державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - управління державної виконавчої служби), до складу яких входять відділи примусового виконання рішень;районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних територіальних управлінь юстиції (далі -відділи державної виконавчої служби).
Отже, Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України є самостійною юридичною особою (суб'єктом владних повноважень) - код ЄДРПОУ 33743494,
Проте у позовній заяві Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України відповідачем не зазначений.
Відповідно до п.4-5, 9 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві зазначаються:
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
- у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Згідно з частиною четвертою ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
У поданій позовній заяві відсутній виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги до «Міністерства юстиції» та до «Департаменту ДВС Міністерства Юстиції» та не зазначено доказів, що підтверджують вказані обставини, а саме - коли позивач звертався до «Міністерства юстиції», з приводу чого, коли і яке рішення прийнято відповідачем, вчинено дії чи допущено бездіяльність.
Крім того, у позовній заяві в порушення п.9 ч. 5 ст. 160 КАС України повністю відсутнє обґрунтування порушення оскаржуваною бездіяльністю «Департаменту ДВС Міністерства Юстиції» прав, свобод, інтересів позивача (коли позивач звертався до «Департаменту ДВС Міністерства Юстиції», з приводу чого, коли і яке рішення прийнято відповідачем, вчинено дії чи допущено бездіяльність.
Жодних доказів того, що «Міністерство юстиції» та «Департамент ДВС Міністерства Юстиції» (який не вказаний відповідачем у позовній заяві) порушили права позивача і які саме, до позовної заяви не додано. Тобто відсутні докази викладених обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та не зазначено доказів, що підтверджують вказані обставини.
Частиною 3 ст.161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
До поданої позивачем 26 грудня 2017 року позовної заяви не додано доказів сплати судового збору.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" встановлено у 2017 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 грудня - 1700 гривень,
Відповідно до ч.3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, згідно п.п.1 п. 3 ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" справляється судовий збір за ставкою 0.4 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже за позовну вимогу «визнати бездіяльність Департаменту ДВС Міністерства Юстиції, стосовно невиконання судового рішення по справі №2-327/03(Стрийський Міськрайонний суд) - неправомірною і незаконною» судовий збір становить 680 грн.
Згідно з п.п.1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем встановлюється ставка судового збору у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позивачем у позовній заяві заявлено вимогу майнового характеру про стягнення з Міністерства Юстиції шкоди у вигляді невиплаченої суми аліментів, в період з 01.05.2003року по 31.03.2015року у сумі 57428 грн. та про стягнення з Міністерства Юстиції суми штрафних санкцій в сумі 760300грн.- в період з 01.01.2010року по 31.03.2015рік - разом - 817728 грн.
Отже за позовні вимоги майнового характеру судовий збір становить 1 відсоток ціни позову - 8177,28 грн.
За звернення до суду з даним адміністративним позовом позивачеві належить сплатити судовий збір в сумі 680 грн. та 8177,28 грн. (разом 8857,28 грн.) за платіжними реквізитами: одержувач - УДКСУ у Залізничному районі м. Львова; ЄДРПОУ 38007594; банк одержувача - ГУ ДКСУ у Львівській області; МФО - 825014; рахунок - 31217206784003; Код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу: судовий збір за подання позову до (вказати найменування суду).
Слід зазначити, що відомості про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (http://adm.lv.court.gov.ua) в розділі Судовий збір, а також автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.
Належним документом про сплату судового збору в розумінні вищевказаного Закону, є квитанція установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення (оригінал).
Згідно з ч.1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху відповідно до ч.2 ст. 169 КАС України зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. 20, 160, 161, 169, 171 суддя-
постановив :
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Позивачу протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути зазначені в мотивувальній частині ухвали недоліки шляхом:
- подання суду документа про сплату судового збору в сумі 680 грн. та 8177,28 грн. (разом 8857,28 грн.), який потрібно сплатити за реквізитами: одержувач - УДКСУ у Залізничному районі м. Львова; ЄДРПОУ 38007594; банк одержувача - ГУ ДКСУ у Львівській області; МФО 825014; рахунок 31217206784003; код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу - судовий збір за подання позову до (вказати найменування суду);
- зазначення повного найменування відповідача, його ідентифікаційного коду як юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
- надання письмового пояснення стосовно статусу у справі «Департаменту ДВС Міністерства Юстиції», який не зазначений відповідачем у справі, проте позивачем заявлена вимога про визнання його бездіяльності.
У випадку зазначення «Департаменту ДВС Міністерства Юстиції» відповідачем (другим відповідачем, співвідповідачем) зазначити відповідно до п. 2 ч.5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України повне найменування, місцезнаходження, поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
- навести виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги до «Міністерства Юстиції» та до «Департаменту ДВС Міністерства Юстиції» та зазначити докази, що підтверджують вказані обставини, а саме - коли позивач звертався до «Міністерства юстиції», з приводу чого, коли і яке рішення прийнято відповідачем, вчинено дії чи допущено бездіяльність.
- додати до позовної заяви всі наявні докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів)
- відповідно до п.9 ч. 5 ст. 160 КАС України подати письмове обґрунтування порушення оскаржуваною бездіяльністю «Департаменту ДВС Міністерства Юстиції» прав, свобод, інтересів позивача (коли позивач звертався до «Департаменту ДВС Міністерства Юстиції», з приводу чого, коли і яке рішення прийнято відповідачем, вчинено дії чи допущено бездіяльність з наданням відповідних доказів чи зазначенням доказів, що підтверджують вказані обставини.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Коморний О.І.