Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 березня 2018 р. Справа№805/371/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка О.М. при секретарі судового засідання Дремової І.М., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області
про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначені пенсії та зобов'язання вчинити певні дії
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначені пенсії та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач ОСОБА_1 зазначила, що 04 вересня 2017 року звернулась з заявою до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Рішенням від 04.02.2017 року в призначені пенсії позивачу відмовлено з посиланнями на відсутність необхідного пільгового стажу за списком №2 - 10 років, з причини не зарахування до пільгового стажу періодів роботи в Шахтобудівельному управлінні №7 ДВАТ Треста «Красноармійськшахтобуд». Позивач не погоджується з рішенням відповідача, оскільки відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» стаж підтверджується лише записами в трудовій книжці, а відповідно до п. 20 Порядку №637 від 12.08.1993 року на який посилається Пенсійний фонд, тільки при відсутності відомостей в трудовій книжці беруться до уваги інші дати. Просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04 грудня 2017 року про відмову у призначені пенсії за віком згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ст. 13 п. «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зобов'язати Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути подану заяву про призначення пенсії з урахуванням до пільгового стажу періоди роботи з 02.07.2004 р. по 20.01.2006 р. в якості начальника виробничого відділу в Шахтобудівельному управлінні №7 ДВАТ Треста «Красноармійськшахтобуд» та з 21.01.2006 р. по 05.01.2007 р. в якості начальника виробничо-економічного відділу в Шахтобудівельному управлінні №7 ДВАТ Треста «Красноарміськшахтобуд».
Ухвалою від 16 січня 2018 року суд залишив позовну заяву без руху, надавши строк на усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 02 лютого 2018 року суд відкрив провадження у справі, призначивши до розгляду на 19 лютого 2018 року за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою від 19 лютого 2018 року розгляд справи було відкладено на 27 лютого 2018 року.
27 лютого 2018 року було оголошено перерву до 12 березня 2018 року.
Позивач просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
22 лютого 2018 року відповідач надав через канцелярію суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого, просив суд відмовити у задоволені позовних вимог. Зазначив, що на день прийняття рішення про відмову у призначені пенсії загальний стаж роботи позивача склав 31 рік 6 місяців 0 днів, з них пільговий стаж за списком №2 - 8 років 0 місяців 11 днів. Спеціальний трудовий стаж та атестація робочих місць може підтверджуватись даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язково державного соціального страхування. Спірні періоди роботи не містять даних у «відомостях за звітний рік по спецстажу» та не може бути враховані Управлінням всупереч Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» №22-1 та Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №637. До пільгового стажу позивача не зараховано періоди роботи в Шахтобудівельному управлінні №7 ДВАТ треста «Красноармійськшахтобуд» з 02.07.2004 по 20.01.2006 в якості начальника виробничого відділу за відсутності підтверджуючої довідки, встановленої п. 20 Порядку №637. Не зарахований період роботи з 21.01.2006 по 05.01.2007 в якості начальника виробничо- економічного відділу - за відсутності даної посади у переліку Списку №2 виробництва професій, посад і показників, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України 16.01.2003 №36. Зазначив, що у позивача відсутні додаткові підтверджуючі документи про пільгових характер виконуваної роботи за весь час роботи в межах спірного періоду роботи (виконання робіт на умовах, передбачених Списками, не менше 80% робочого часу). Прогули, неявки, безоплатні відпустки не передбачають виконання робіт на пільгових умовах та не можуть враховуватись при обчисленні пенсії за умовами п. б ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Пункт 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ 25.11.2005 №22-1 свідчить про правомірні дії Управління щодо прийнятого рішення.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
04 вересня 2017 року позивач звернулась до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою за №4079 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Рішенням відповідача від 04 грудня 2017 року в призначені пенсії ОСОБА_1 відмовлено. Зі змісту рішення вбачається, що відповідно до наданих документів страховий стаж позивача складає 31 рік 6 місяців 0 днів, в тому числі пільговий стаж за ст. 13 - 8 років 0 місяців 11 днів. Так як у період роботи з 15.02.2012 р. по 24.01.2013 р. в якості головного технолога, в. о. головного інженера з виробництва, з 26.04.2013 р. по 12.01.2016 р. в якості головного технолога, заступника головного інженера з технології, зайнятість на підземних роботах складає менше половини робочого часу на рік (в обліковому періоді), то вищевказані періоди роботи враховані в пільговий стаж за списком №2.
До пільгового стажу не зараховано періоди роботи в Шахтобудівельному управлінні №7 ДВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд»:
- з 02.07.2004 р. по 20.01.2006 р. в якості начальника виробничого відділу, так як заявником не надана підтверджуюча довідка про пільговий характер роботи;
- з 21.01.2006 р. по 05.01.2007 р. в якості начальника виробничо-економічного відділу, так як посада не передбачена списком №2 виробництв, професій, посад і показників, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. №36.
За таких обставин ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і ст.13 п. «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком № 2- 10 років. Зазначене про те, що пенсію за віком на пільгових умовах позивачу набуде при досягненні 56 - річного віку.
З підстав викладеного суд зазначає наступне.
Згідно п.2 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII.
Відповідно до положень п.16 Розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV положення Закону № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Відповідно до п. «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за №1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
У спірний період часу (з 02.07.2004 р. по 05.01.2007 р.) підлягає застосуванню Постанова Кабінету Міністрів від 16 січня 2003 року за №36 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах».
Підпунктом 1.1б пунктом 1 розділом I «Гірничі роботи» Списку №2 затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 16 січня 2003 року №36 передбачалась професія начальника відділу, пов'язана з роботами під землею: виробничого, виробничо-технічного, технічного, капітального будівництва, організації праці й заробітної плати, їх заступники.
Згідно з ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442 (далі - Порядок № 442), та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року №41 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до п. 4 Порядку №442 та пп. 1.5 п. 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць, відповідно до Порядку №442 та Методичних рекомендацій, передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку № 442 відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10 вересня 2013 року у справі № 21-183а13 та від 25 листопада 2014 року у справі № 21-519а14 та у постанові Верховного суду від 07.03.2018 року у справі № К/9901/3103/17
Як встановлено судом під час розгляду справи, згідно трудової книжки ОСОБА_1 вбачається наступне:
- 08 квітня 2004 року вона прийнята інженером по гірничим роботам І категорії виробничого відділу Шахтобудівельного управління №7 ДВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» (наказ №19-к від 06.04.2004 року).
- 02 липня 2004 року переведена начальником виробничого відділу (наказ №48 к від 05.07.2004 року).
- 21 січня 2006 року у зв'язку з реорганізацією та впорядкуванням штату в управління переведена начальником виробничо-економічного відділу (наказ №123 від 11.10.2005 року).
- 05 січня 2007 року звільнена за власним бажанням.
Згідно наказу №15 від 29 березня 2002 року з 24 квітня 2002 року у ДВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» створено структурний підрозділ по проходженню гірничих виробіток Шахтобудівельне управління №7.
Позивачем до Пенсійного фонду було надано копію наказу «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці» від 17 листопада 2006 року №117, відповідно до якого за підсумками атестації робочих місць по умова праці на ДВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» підтверджено право на пенсію за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 року - начальникам відділів, пов'язаних з роботою у підземних умовах: виробничого; планування; аналізу; праці та заробітної плати, їх заступники» (згідно додатку №2).
Згідно листа Голови ліквідаційної комісії ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» від 21.02.2018 року №01/23-1395 наказом Міністерства вугільної промисловості України від 19 серпня 2009 року №353 припинено діяльність ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» шляхом ліквідації та створено ліквідаційну комісію. В процедурі ліквідації підприємства, ліквідаційною комісією до Міжгалузевого регіонального архіву передано на відповідальне зберігання трудовий архів ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд». Всі документи щодо трудової діяльності колишніх працівників також знаходяться у архіві.
Згідно архівної довідки міжгалузевого регіонального архіву від 28.05.2015 року №170 в архівному фонді Шахтобудівельному управлінні №7 ДВАТ ТРЕС «Красноармійськшахтобуд» є відомості, на підтвердження трудового стажу ОСОБА_1 Вказано про те, управління виконувало підземні роботи на шахтах «Курахівська», «ім. А.Г. Стаханова». Довідка складена на підставі первинних документів (особової картки форми Т-2, контрольних табелів, особистих рахунків, наказів підприємства), що містяться в архівах.
Отже, професія за якою працював позивач «начальник виробничого відділу» у період часу з 02.07.2004 р. по 20.01.2006 р. була віднесена до Списку № 2 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №36 від 16 січня 2003 року.
Тоді як, у період з 21.01.2006 по 05.01.2007 згідно відомостей трудової книжки, позивача в результаті реорганізації та впорядкуванні штату в управлінні (об'єднані в один відділ виробничого відділу та відділу організації праці і заробітної плати) переведено на посаду начальника виробничо-економічного відділу та фактично з цього часу вона очолювала два відділи. При цьому, окремо начальники таких відділів, як окремих підрозділів підприємства, також прямо передбачені Списком №2.
Відповідно до п. 2.14 Інструкції від 29 липня 2015 року «Про порядок ведення трудових книжок працівників» записи про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у Класифікаторі професій.
Згідно з приміткою 1 додатку «Б» Класифікатора професій ДК 003:2010, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 року за №327, похідні слова до професій (професійних назв робіт) можуть застосовуватися за умови збереження галузевої та функціональної належності, кваліфікаційних вимог, виключення дублювання, збереження коду новоутвореної професії.
Відтак, записи у трудовій книжці та довідки, які містяться у матеріалах справи, підтверджують характер роботи позивача у спірний період за Списком № 2, що надає їй можливість включення цих періодів роботи до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
При цьому, всі документи необхідні для призначення пільгової пенсії за Списком №2 позивачем надавалися до заяви.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначені пенсії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04 грудня 2017 року про відмову ОСОБА_1 у призначені пенсії за віком згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ст. 13 п. «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зобов'язати Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути подану ОСОБА_1 заяву про призначення пенсії з урахуванням до її пільгового стажу періоди роботи з 02.07.2004 р. по 20.01.2006 р. в якості начальника виробничого відділу в Шахтобудівельному управлінні №7 ДВАТ Треста «Красноармійськшахтобуд» та з 21.01.2006 р. по 05.01.2007 р. в якості начальника виробничо-економічного відділу в Шахтобудівельному управлінні №7 ДВАТ Треста «Красноарміськшахтобуд».
Повний текст рішення складено та підписано 19 березня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної
сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Кониченко О.М.