Рішення від 21.02.2018 по справі 826/14208/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21 лютого 2018 року 13:12 № 826/14208/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Каркашьяна С.К., суддів Григоровича П.О., Смолія І.В., при секретарі Мині І.І., за участю представника позивача Правитель І.С., здійснюючи відкритий розгляд адміністративної справи

за позовомУправління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області

доНаціонального банку України в особі Управління Національного банку України в Херсонській області

простягнення заборгованості 78652,96 грн.,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Херсоні звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою про стягнення капіталізованих платежів з Національного банку України в особі Управління Національного банку України в Херсонській області (далі - відповідач/НБУ) в розмірі 78652,96 грн.

В судовому засіданні протокольною ухвалою замінено позивача - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Херсоні на правонаступника - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у м. Києві.

Позивач мотивує свої вимоги положеннями вимог пункту 1 частини першої статті 112, статтею 1205 Цивільного кодексу України, Закону України «Про збір та обліг єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року №765 , відповідно до яких відповідач зобов'язаний провести капіталізацію страхових внесків, як страхувальника, який ліквідується.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, вказавши, що ліквідовано саме територіальний орган Національного банку України, а не окрема юридична особа.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Листом від 11.03.2016 №60-0005/20824 Національний банк України просив Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Херсоні надати довідку про відсутність заборгованості зі сплати страхових коштів.

Відповідно до вказаного листа, вищевикладене вмотивоване реформуванням системи Національного банку України, а саме: постановою від 23.10.2015 №726 Управління Національного банку України в Херсонській області виключено із структури Національного банку України і завершується робота по його ліквідації.

Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Херсоні прийнято рішення від 15.03.2016 №24 про відмову у видачі довідки про відсутність заборгованості із сплати страхових коштів, у зв'язку з наявністю станом на дату прийняття рішення в Управління Національного банку України в Херсонській області заборгованості по капіталізації платежів у сумі 2555,16 грн.

Листом від 13.06.2016 №60-0005/49930 Національний банк України відмовився сплачувати капіталізовані платежі.

З огляду на вищевказане, позивачем направлено кредиторську заяву від 05.08.2016 №62-23-502-12/7854 про визнання вимог по капіталізації платежів.

Так, відповідно до змісту вказаної заяви, станом на 29.07.2016 на обліку у відділенні Фонду у м. Херсоні перебуває ОСОБА_2, який працюючи в Управління Національного банку України в Херсонській області, отримав 15.11.2005 пошкодження зв'язок правого гомілко-ступеневого суглоба, про що було складено акт « 1 форми Н-1 від 09.03.2006 та отримує страхові виплати від Фонду і відповідно до чинного законодавства має право на капіталізацію платежів. Відповідно до розрахунку потреби в капіталізації коштів, загальна потреба капіталізації коштів Управління Національного банку України в Херсонській області станом на 20.07.2016 становить 786952,96 грн.

З огляду на відмову Національного банку України сплатити капіталізовані кошти, позивач просить стягнути зазначену заборгованість у судому порядку.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Спірні правовідносини регулюються положеннями Цивільного кодексу України, Закону України № 1105-ХІV та Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 за № 765 (далі - Порядок № 765).

Відповідно до статті 21 Закону України № 1105-ХІV, у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, серед іншого, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 112 Цивільного кодексу України, у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

Частиною 2 статті 1205 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України № 1105-ХІV.

Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 45 Закону України № 1105-ХІV, роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду.

Таким чином, наведеними нормами Цивільного кодексу України та Закону України № 1105-ХІV передбачено обов'язок страхувальника проводити капіталізацію для продовження страхових виплат особам, потерпілим на підприємстві, протягом їх життя. Капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів, коли страхувальник припинить свою діяльність та не буде сплачувати страхові внески, при цьому, визначено обов'язок страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації (не лише у випадку ліквідації підприємства - банкрута, але й за інших підстав, передбачених законодавством), із застосуванням порядку, який передбачений постановою Кабінету Міністрів України "Про реалізацію статей 45 і 92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 06.05.2000 № 765.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 Порядку № 765, капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

За змістом пункту 3 Порядку № 765, капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

Відповідно до пункту 4 статті 34 Закону України № 1105-ХІV, Фонд соціального страхування від нещасних випадків фінансує витрати на медичну та соціальну допомогу, в тому числі на додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний медичний, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, протезування, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування тощо, якщо потребу в них визначено висновками МСЕК.

Щодо тверджень відповідача про відсутність правових підстав для визнання та сплати заборгованості з капіталізації платежів, з огляду на ліквідацію не юридичної особи, а відділення в структурі Національного банку України, суд зазначає наступне.

Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок (пункт 10 частини перша статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

Пунктом 1 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» роботодавці визначені як підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Разом з цим, Управління Національного банку України в Херсонській області зареєстровано платником страхових внесків та перебуває на обліку у відділенні Фонду під реєстраційним номером 2119000452.

Отже, Управління Національного банку України в Херсонській області є страхувальником в розумінні Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». При цьому, із заперечень Національного банку України вбачається, Управління припиняє свою діяльність саме в формі ліквідації.

Враховуючи викладене, суд вважає правомірним проведення капіталізації платежів для продовження страхових виплат ОСОБА_2, який отримав виробничу травму, працюючи в Управлінні Національного банку України в Херсонській області.

Суд акцентує увагу, що жодних заперечень щодо розрахунку суми капіталізованих коштів від Національного банку України не заявлено. При цьому звернення до позивача, яке й стало підставою для пред'явлення позову, обумовлено саме ліквідацією управління, та виключення про нього даних з реєстру юридичних осіб, про що прямо зазначено в листі від 11.03.2016р.

Враховуючи наведене вище, з огляду на відсутність доказів добровільної сплати заявленої суми капіталізованих платежів з боку відповідача, суд дійшов до висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1.Позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області задовольнити повністю.

2. Стягнути з Національного банку України в особі управління Національного банку України в Херсонській області на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області капіталізовані платежі в сумі 78652,96грн.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Повний текст рішення складено 12.03.2018.

Головуючий суддя С.К. Каракашьян

Судді П.О.Григорович

І.В.Смолій