м. Вінниця
14 березня 2018 р. Справа № 802/138/18-а
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Альчука Максима Петровича,
розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_2
до: ОСОБА_1 районної державної адміністрації
про: визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії
До ОСОБА_1 окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_2 з адміністративним позовом до ОСОБА_1 районної державної адміністрації, в якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просить суд: визнати протиправним та скасувати розпорядження ОСОБА_1 районної державної адміністрації від 10.11.2017 року щодо відмови у прийнятті ОСОБА_2 на посаду начальнику відділу агропромислового розвитку ОСОБА_1 районної державної адміністрації; зобов'язати ОСОБА_1 районну державну адміністрацію прийняти розпорядження про призначення ОСОБА_2 на посаду начальника відділу агропромислового розвитку ОСОБА_1 районної державної адміністрації відповідно до повідомлення про рішення конкурсної комісії від 04.10.2017; визнати протиправною та скасувати довідку про результати спеціальної перевірки, видану ОСОБА_1 районною державною адміністрацією щодо ОСОБА_2 від 10.11.2017 року; зобов'язати ОСОБА_1 районну державну адміністрацію видати довідку про результати спеціальної перевірки щодо ОСОБА_2 відповідно до поданих документів, враховуючи рішення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 19.12.2017 року у справі № 802/2024/17-а.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 03.11.2017 року вона дізналась, що у поданій нею декларації кандидата на посаду за 2016 рік виявлено розбіжності, а саме, що у її власності перебуває земельна ділянка. Розпорядженням ОСОБА_1 РДА від 10.11.2017 року позивача визнано переможцем конкурсу на зайняття вакантної посади начальника відділу агропромислового розвитку ОСОБА_1 РДА такою, що не пройшла спеціальну перевірку у зв'язку із виявленими розбіжностями під час проведення перевірки та відмовлено у зайнятті вакантної посади. Крім того, позивач зазначає, що рішенням ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 19.12.2017 року у справі № 802/2024/17-а скасовано правовстановлюючий документ в частині безоплатної передачі ОСОБА_2 земельної ділянки. Відтак, позивач вважає, що станом на даний час наявні підстави для призначення її на посаду начальника відділу агропромислового розвитку ОСОБА_1 РДА, як таку, що визнана переможцем конкурсу.
Ухвалою суду від 22.01.2018 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 08.02.2018 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з викликом сторін.
В судове засіданні позивач та її представник не з'явились, однак надали заяви про розгляд справи без їх участі. Окремо зазначили, що позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять задовольнити.
Згідно ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, проте надав заяву про визнання позову, в якій просить позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов до висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку про задоволення позову, з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно повідомлення про результати конкурсу від 04.10.2017 року № 74 на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" начальника відділу агропромислового розвитку ОСОБА_1 РДА, який відбувся 03.10.2017 року, ОСОБА_2 визнано переможцем та рекомендовано на призначення вакантної посади (а.с. 21).
03.11.2017 року за результатами спеціальної перевірки щодо достовірності відомостей, зазначених особою у декларації особи, уповноваженої на функції держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, проведеної Національним агентством з питань запобігання корупції, виявлено розбіжності у поданій позивачем декларації кандидата на посаду за 2016 рік, а саме, що у її власності перебуває земельна ділянка кадастровий номер 0520682600:01:010:0402, площею 0,0800 га, розташована на території Лаврівської сільської ради Вінницького району Вінницької області. Правовстановлюючим документом на підставі якого позивачу передано у власність вказану земельну ділянку вказано розпорядження ОСОБА_1 районної державної адміністрації № 965 від 16.08.2012 року, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯО № 554681 від 19.12.2012 року.
За результатами спеціальної перевірки щодо ОСОБА_2 складено довідку від 10.11.2017 року, в якій зазначено про виявлення інформації, яка перешкоджає зайняттю нею посади, яка передбачає зайняття відповідального або особливо відповідального становища, або посади з підвищеним корупційним ризиком.
Розпорядженням ОСОБА_1 районної державної адміністрації від 10.11.2017 року № 707 ОСОБА_2 визнано переможцем конкурсу на зайняття вакантної посади начальника відділу агропромислового розвитку ОСОБА_1 РДА такою, що не пройшла спеціальну перевірку у зв'язку з виявленими розбіжностями при проведенні спеціальної перевірки та відмовлено в зайнятті вакантної посади, про що також повідомлено ОСОБА_2 згідно повідомлення № 01-37/2755 від 10.11.2017 року.
Рішенням ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 19.12.2017 року у справі № 802/2024/17-а адміністративний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 районної державної адміністрації, третьої особи, без заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Вінницькій області задоволено. Визнано незаконним та скасовано з дати його видачі розпорядження ОСОБА_1 районної державної адміністрації № 965 від 16 серпня 2012 року в частині безоплатної передачі ОСОБА_2 земельної ділянки для індивідуального садівництва площею 0,08000 га, що знаходиться на території Лаврівської сільської ради Вінницького району Вінницької області (за межами населеного пункту). Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області скасувати і вилучити із Державного земельного реєстру запис про реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер 0520682600:01:010:0402, площею 0,08000 га зареєстрований 19 грудня 2012 року за № 052060001007698 на ім'я ОСОБА_2.
На підставі вказаного рішення, позивач ОСОБА_2 звернулась до голови ОСОБА_1 РДА з проханням скасувати розпорядження ОСОБА_1 РДА від 10.11.2017 року щодо відмови у прийнятті її на посаду начальника відділу агропромислового розвитку ОСОБА_1 РДА та прийняти розпорядження про призначення ОСОБА_2 на вказану посаду.
ОСОБА_1 РДА від 15.01.2018 року № 01-37/94 ОСОБА_2 відмовлено в її зверненні з посиланням на відсутність повноважень голів районних державних адміністрацій на скасування прийнятих ними розпоряджень та роз'яснено право позивача оскаржити розпорядження від 10.11.2017 року в судовому порядку.
Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходить з наступного.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України "Про державну службу" (далі - Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону правове регулювання державної служби здійснюється Конституцією України, цим та іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону посади державної служби в державних органах поділяються на категорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень і необхідних для їх виконання кваліфікації та професійної компетентності державних службовців.
Встановлюються такі категорії посад державної служби: категорія "Б" - посади: керівників та заступників керівників структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, апаратів місцевих державних адміністрацій, їх структурних підрозділів (п. 2 ч. 2 ст. 6 Закону).
Вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу (ч. 1 ст. 21 Закону).
Положеннями ч. ст. 22 Закону визначено, що з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок проведення конкурсу), що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Частиною 4 ст. 31 Закону передбачено, що рішення про призначення або про відмову у призначенні на посаду державної служби приймається за результатами спеціальної перевірки відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" та за результатами перевірки відповідно до Закону України "Про очищення влади".
Рішення про призначення (обрання) або про відмову у призначенні (обранні) на посаду, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, приймається після проведення спеціальної перевірки
Орган, на посаду в якому претендує особа, на підставі одержаної інформації готує довідку про результати спеціальної перевірки за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. (ч. 2, 3 ст. 58 Закону України "Про запобігання корупції").
Аналіз викладених норм законодавства свідчить про те, що особа, яка претендує на зайняття вакантної посади державної служби, повинна пройти процедури в визначеному порядку, шляхом участі у конкурсі, а також проходження спеціальної перевірки відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" та за результатами перевірки відповідно до Закону України "Про очищення влади".
Матеріали справи свідчать, що позивач ОСОБА_2 перемогла у конкурсі на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" начальника відділу агропромислового розвитку ОСОБА_1 РДА.
Крім того, позивач пройшла спеціальну перевірку відповідно до Закону України "Про запобігання корупції". За результатами вказаної перевірки виявлено розбіжності у поданій позивачем декларації кандидата на посаду за 2016 рік, а саме, що у її власності перебуває земельна ділянка кадастровий номер 0520682600:01:010:0402, площею 0,0800 га, розташована на території Лаврівської сільської ради Вінницького району Вінницької області. Правовстановлюючим документом на підставі якого позивачу передано у власність вказану земельну ділянку вказано розпорядження ОСОБА_1 районної державної адміністрації № 965 від 16.08.2012 року, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯО № 554681 від 19.12.2012 року.
Разом з тим, рішенням ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 19.12.2017 року у справі № 802/2024/17-а адміністративний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 районної державної адміністрації, третьої особи, без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Вінницькій області задоволено. Визнано незаконним та скасовано з дати його видачі розпорядження ОСОБА_1 районної державної адміністрації № 965 від 16 серпня 2012 року в частині безоплатної передачі ОСОБА_2 земельної ділянки для індивідуального садівництва площею 0,08000 га, що знаходиться на території Лаврівської сільської ради Вінницького району Вінницької області (за межами населеного пункту). Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області скасувати і вилучити із Державного земельного реєстру запис про реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер 0520682600:01:010:0402, площею 0,08000 га зареєстрований 19 грудня 2012 року за № 052060001007698 на ім'я ОСОБА_2. Вказане рішення набрало законної сили.
Отже, позивач пройшла визначену законом процедуру для призначення на посаду державної служби категорії "Б", станом на даний час підстава, яка перешкоджала призначенню ОСОБА_2 на посаду начальника відділу агропромислового розвитку ОСОБА_1 РДА скасована судовим рішенням. Інших підстав, які не дозволяють призначити позивача ОСОБА_2 на вказану посаду судом не встановлено.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 189 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Згідно ч. 5 ст. 194 КАС України під час розгляду справи по суті суд сприяє примиренню сторін.
З огляду на встановлені судом обставини, а також те, що представником відповідача подано заяву про визнання позову, згідно якої він просить суд винести рішення на користь позивача ОСОБА_2, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.
Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_2 (Вінницька область, Немирівський район, с. Чуків, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) до ОСОБА_1 районної державної адміністрації (21000, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 17, код ЄДРПОУ 04050975) задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження ОСОБА_1 районної державної адміністрації № 707 від 10.11.2017 року щодо відмови у призначенні ОСОБА_2 на посаду начальнику відділу агропромислового розвитку ОСОБА_1 районної державної адміністрації Вінницької області.
Зобов'язати ОСОБА_1 районну державну адміністрацію Вінницької області прийняти розпорядження про призначення ОСОБА_2 на посаду начальника відділу агропромислового розвитку ОСОБА_1 районної державної адміністрації відповідно до повідомлення про рішення конкурсної комісії від 04.10.2017.
Визнати протиправною та скасувати довідку про результати спеціальної перевірки, видану ОСОБА_1 районною державною адміністрацією Вінницької області щодо ОСОБА_2 від 10.11.2017 року.
Зобов'язати ОСОБА_1 районну державну адміністрацію видати довідку про результати спеціальної перевірки щодо ОСОБА_2 відповідно до поданих документів, враховуючи рішення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 19.12.2017 року у справі № 802/2024/17-а.
Стягнути на користь ОСОБА_2 (АА 282793, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 2819,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 районної державної адміністрації Вінницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Альчук Максим Петрович