12 березня 2018 року ЛуцькСправа № 803/55/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Шевчику Ю.В.,
за участю позивача ОСОБА_2,
представника позивача ОСОБА_3,
представника відповідача Левчук К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_2 звернулася з позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Луцьке ОУПФУ) про скасування рішення №41/1 від 01.11.2017 року про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах.
В судовому засіданні представник позивача подала заяву про уточнення позовних вимог, просила визнати протиправним та скасувати вищевказане рішення та зобов'язати Луцьке ОУПФУ призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію за вислугу років відповідно до п. б ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 26.10.2017 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 26.10.2017 року звернулася до Луцького ОУПФУ із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, так як, маючи загальний трудовий стаж понад 30 років, більше 15 років 6 місяців працювала у Волинській обласній проектно-розвідувальній станції хімізації сільського господарства, де входила до складу бригад, які безпосередньо відряджались та були зайняті на польових розвідувальних роботах.
На думку позивача, вона має право на пільгову пенсію відповідно до п. б ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», однак відповідач відмовив у призначенні пенсії у зв'язку з непідтвердженістю пільгового трудового стажу.
Позивач вважає таку відмову протиправною, просить визнати протиправним та скасування рішення №41/1 від 01.11.2017 року і зобов'язати відповідача призначити та виплачувати їй пільгову пенсію відповідно до п. б ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з часу її звернення до відповідача.
Позивач та її представник в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила суд в позові відмовити повністю. Вказала, що у довідках, наданих позивачем, не вказано необхідних для призначення пільгової пенсії відомостей, а саме на яких роботах, перелічених у п. б ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», була зайнята позивачка, у якому саме структурному підрозділі проходила ця робота, займана посада чи професія, тривалість стажу за вислугу років, а також документально не підтверджено належність відділу ґрунтово-агрохімічних досліджень до структурного підрозділу.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до повного задоволення, враховуючи наступне.
Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 26.10.2017 року звернулася до Луцького ОУПФУ із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах на підставі п. б ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», так як, маючи загальний трудовий стаж понад 30 років, більше 15 років 6 місяців працювала у Волинській обласній проектно-розвідувальній станції хімізації сільського господарства, де входила до складу бригад, які безпосередньо відряджались та були зайняті на польових розвідувальних роботах.
Рішенням Луцького ОУПФУ №41/1 від 01.11.2017 року за результатами розгляду заяви від 26.10.2017 року про призначення пенсії згідно п. б ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Прикінцевих положень Закону України « Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» відмовлено у призначенні пенсії, з зазначенням, що документально не підтверджена належність відділу ґрунтово-агрохімічних досліджень до структурного підрозділу, працівники якого користуються правом на даний вид пенсії.
Не погодившись з таким рішенням, ОСОБА_2 звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення
Згідно з п. б ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники експедицій, партій, загонів, дільниць і бригад, безпосередньо зайняті на польових геологорозвідувальних, пошукових, топографо-геодезичних, геофізичних, гідрографічних, гідрологічних, лісовпорядних і розвідувальних роботах: чоловіки - після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі; жінки - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначеній роботі.
При цьому період роботи безпосередньо в польових умовах протягом півроку або більше півроку зараховується за рік роботи, менше півроку - за фактичною тривалістю, а на сезонних роботах - відповідно до статті 61 цього Закону.
Статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. До стажу роботи зараховується також: будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків; військова служба; навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації.
Відповідно до ст. 48 КЗпП України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Згідно норми ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. В разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637).
Згідно з пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 року, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналізуючи вищевказані положення, суд вважає, що довідки мають надаватися у разі, коли взагалі відсутні відомості в трудовій книжці про працю громадян у спірний період, що визначає їх право на пенсію на пільгових умовах.
Так, трудовою книжкою, заведеною Луцькою хмелефабрикою 05.05.1986 року на ім'я ОСОБА_2, а також довідкою №158-03/02/1/255, виданою 13.10.2017 року Волинською філією ДУ Держґрунтохорона, стверджується, що позивач з 11.05.1987 року працювала ґрунтознавцем відділу ґрунтово-агрохімічних досліджень Волинської обласної проектно-дослідницької станції хімізації сільського господарства, з 27.04.2000 року - ґрунтознавцем лабораторії моніторингу ґрунтів Волинського центру «Облдержродючість», з 03.01.2003 року - ґрунтознавцем І категорії лабораторії моніторингу ґрунтів, з 01.04.2013 року по 02.06.2015 року позивач працювала на посаді фахівця І категорії лабораторії екологічної безпеки земель, довкілля та якості продукції вищевказаної установи.
Як встановлено судом, наказом Міністерства агропромислового комплексу України №339 від 03.11.1999 року Державна обласна проектно-розвідувальна станція хімізації сільського господарства перетворена на Волинський обласний державний проектно-технологічний центр охорони родючості ґрунтів і якості продукції. В подальшому на підставі наказу від 07.07.2011 року вищевказаний центр було перейменовано у Державну установу Волинський обласний державний проектно-технологічний центр охорони родючості ґрунтів і якості продукції. На підставі наказу Мінагрополітики України №542 від 04.09.2012 року, наказу Центрдержродючість №48 від 11.12.2012 року, Державна установа Волинський обласний державний проектно-технологічний центр охорони родючості ґрунтів і якості продукції було реорганізовано у Волинську філію державної установи Державний науково-технологічний центр охорони родючості ґрунтів Центрдержродючість, яка в подальшому на підставі наказу від 15.04.2013 року перейменована у Волинську філію державної установи Інститут охорони ґрунтів України.
Роботи по агрохімічному обслуговуванню господарств області являлися основною діяльністю станції і входили у внутрішньогосподарський план. Відбір ґрунтових зразків з орного і підорного шарів згідно штатного розпису проводив відділ ґрунтово-агрохімічних досліджень. Працівникам, зайнятих на роботах в польових умовах, виплачувались польові надбавки та відшкодовувались нічліжні витрати.
З довідки №158/-03/02/1/254, виданої Волинською філією ДУ Держґрунтохорона 13.10.2017 року, вбачається, що ОСОБА_2 дійсно працювала на посаді ґрунтознавця відділу ґрунтово-агрохімічних досліджень з виїздом в господарства області для агрохімічного обстеження ґрунтів у Волинській обласній проектно-розвідувальній станції хімізації сільського господарства з 11.05.1987 року по 2000 рік та з 2000 року по 2015 рік - у Волинській філії ДУ Держґрунтохорона. За весь період роботи позивач входила до складу бригад, які безпосередньо відряджалися й були зайняті на польових розвідувальних роботах. Стаж польових розвідувальних робіт складає 15 років 6 місяців 15 днів, загальний стаж роботи позивача в цій організації складає 28 років 22 дні, Волинська філія ДУ Держґрунтохорона є правонаступником вищевказаних організацій.
Таким чином, доводи відповідача на те, що оскільки, документально не підтверджена належність ґрунтово-агрохімічних досліджень до структурного підрозділу, який користується правом на даний вид пенсії, то позивачу відмовлено у перерахунку пенсію за вислугою років, є необґрунтованими.
Водночас, як вбачається з протоколу №3 від 02.10.2017 року, комісія Волинської філії ДУ Держґрунтохорона підтвердила польовий стаж позивача для оформлення документів на пенсію згідно пільгових умов за вислугу років відповідно п. б ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», який станом на 29.09.2008 року становить 15 років 6 місяців 15 днів.
Із наданих суду копій наказів, що приєднані до позову, від 23.10.1991 року №48-К, від 12.05.1995 року №24, від 09.06.1995 року №31, від 07.07.1995 року №38, від 11.08.1995 року №52, від 08.09.1995 року №63, від 06.10.1995 року №69, від 03.01.2003 року №02-К, від 06.05.2003 року №34-К, від 05.05.2004 року №13/ОД, від 04.05.2005 року №20/ОД, від 11.05.2006 року №33/ОД, від 07.05.2007 року №25/ОД, від 26.09.2008 року №49/ОС, від 31.03.2009 року №17/ОС, від 18.09.2009 року №38/ОС, від 01.04.2013 року №2/ОД, від 02.06.2015 року №30/ОС вбачається, що ОСОБА_2 неодноразово направлялася для проведення агрохімічного обстеження ґрунтів в сільських радах, сільськогосподарських підприємствах та фермерських господарствах.
З огляду на вищевикладене суд вважає, що у ОСОБА_2 наявний пільговий стаж, необхідний для призначення їй пенсії в порядку, передбаченому п. б ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому доводи представника відповідача про непідтвердження цього стажу, на думку суду, є необґрунтованими та спростовуються дослідженими в судовому засіданні доказами.
Крім цього, судом встановлено, що загальний трудовий стаж роботи позивача становить 28 років 22 дні, що сторонами не оспорюється.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання відповідача призначити позивачу пільгову пенсію слід задовольнити.
Крім того, суд вважає, що при вирішенні питання часу призначення пенсії необхідно враховувати положення п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсію позивачу слід призначити з дати звернення за її призначенням з 26.10.2017 року.
Аналогічна правова позиція щодо визнання незаконним рішення про відмову в призначенні пенсії тільки по іншому працівнику даного підприємства викладена в ухвалі Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.10.2015 року в справі №876/9382/15.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на користь ОСОБА_2 слід стягнути судовий збір в розмірі 705 грн., сплачений відповідно до квитанції №0.0.937072981.1 від 12.01.2018 року.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області №41/1 від 01 листопада 2017 року.
Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію за вислугу років відповідно до п. б ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 26 жовтня 2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на користь ОСОБА_2 судові витрати в розмірі 705 грн. (сімсот п'ять гривень).
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач ОСОБА_2 (АДРЕСА_1).
Відповідач Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської Відповідач Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (43005, Волинська область, місто Луцьк, проспект Грушевського, 1, код ЄДРПОУ 40370530).
Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич
Повне рішення суду складено 15.03.2018 року.