Справа № 822/464/18
іменем України
07 березня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому в якому просить:
визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, як державному службовцю, відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу";
зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 90% у зв'язку зі збільшенням заробітної плати працюючого державного службовця згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року на підставі довідки від 08 листопада 2016 року №02-13-1934 про заробітну плату, виданої Виконавчим комітетом Хмельницької міської ради, за період з 01 грудня 2015 року з урахуванням зобов'язань встановлених постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області по справі №686/447/15-а від 16 лютого 2015 року та постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області по справі №686/7961/15-а від 29 квітня 2015 року без зміни базового місяця;
допустити негайне виконання судового рішення в межах платежу за один місяць.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Виконавчим комітетом Хмельницької міської ради йому було видано довідку про розмір заробітної плати, відповідно якої позивачу призначено пенсію та з якої сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування станом на 01 грудня 2015 року.
Вказує, що відповідну довідку із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії позивач подав до відповідача, проте йому було відмовлено у перерахунку пенсії з 01 грудня 2015 року.
На думку позивача, відмовляючи в обчисленні та виплаті йому пенсії, відповідач порушив конституційні права та протиправно відмовив у здійсненні перерахунку пенсії, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 лютого 2018 року у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у відповідності до ст. 263 КАС України.
Враховуючи те, що адміністративна справа, яка розглядається, є справою незначної складності (малозначна справа), тобто такою, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин, розгляд даної справи проводиться за правилами спрощеного позовного провадження, а тому підстав для розгляду даної справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін немає.
Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У встановлений судом строк відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказує на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій та статус суддів", " Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування". "Про дипломатичну службу", Податкового та митного кодексів України. Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
У зв'язку з вищевикладеним, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не перераховуються.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому та отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" у розмірі 90% від заробітної плати.
Отримавши довідку Виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 08 листопада 2016 року №02-13-1934 про розмір заробітної плати завідувача відділом, позивач 29 січня 2018 року звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії.
ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому від 30 січня 2018 року №56/м-12 повідомлено позивача про те, що Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року втратив чинність на підставі Закону України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року. Відповідно до зазначеного Закону від 10 грудня 2015 року норми, щодо перерахунку пенсії раніше призначених пенсій державних службовців відсутні.
Та зазначено, що провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2015 року згідно копії довідки №02-13-1934 від 08 листопада 2016 року з урахуванням постанови Хмельницького міськрайонного суду №686/447/15-а від 16 лютого 2015 року немає законних підстав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, за своїм внутрішнім переконанням, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.
За приписами ч. 7 ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07 червня 2001 року № 2493-ІІІ, пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" 28 грудня 2014 року №76-VIII текст ст. 37-1 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".
Згідно з п. 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинна до 15 грудня 2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі - Постанова КМУ № 1013) з 01 грудня 2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Разом з тим, Постановою КМУ № 1013, яка діє з 15 грудня 2015 року, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, а саме: виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".
Також суд зазначає, що Постановою КМУ № 1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено можливості та механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Суд також звертає увагу, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VIII, передбачено, що у разі неприйнятті до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу".
Крім того, згідно з Перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 (далі - Закон № 889-VIII), що набрав законної сили з 01 травня 2016, втратив чинність Закон України "Про державну службу", крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII.
В той же час, Закон № 889-VIII не містить норм, щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців. Відповідно до ст. 90 вказаного Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
У зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, з 01 червня 2015 року на підставі Закону № 213-VIII скасовано норми, що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсій державним службовцям.
Станом на час звернення позивача до відповідача, всупереч вимогам ст. 37-1 Закону №3723-XII, Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Таким чином, діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".
З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованими доводи відповідача, що на момент звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії в органу Пенсійного фонду не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка ним отримувалась раніше і не є звуженням обсягу вже набутих прав та/або позбавлення його права на соціальний захист.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 07 листопада 2017 року № 21-953а17 по справі 398/4332/16-а.
Крім того, Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26 грудня 2011 року зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР ). У Рішенні від 2 березня 1999 року № 2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та недоведеними, а відповідач в свою чергу відмовляючи позивачу у проведенні перерахунку пенсії з 01 грудня 2015 року згідно копії довідки №02-13-1934 від 08 листопада 2016 року, діяв на підставі та у спосіб, що передбачені законодавством України, а тому у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код НОМЕР_1) до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому (вул. Володимирська, 49, Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код 015226313) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя