Постанова від 24.12.2009 по справі 2а-2735/09/2770

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА

Іменем України

24.12.09Справа №2а-2735/09/2770

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

Судді Майсак О.І.,

при секретарі: Слонімець Т.І,

за участю: помічника прокурора Белоусової Д.С. (посвідчення № 610 від 20.07.2009 р.), представника позивача Носач Н.А. (довіреність № б/н від 28.01.2009 р.);

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Ленінського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго” в особі відокремленого підрозділу „Держенергонагляд в Кримському регіоні” державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго” до Академії військово-морських сил імені П. С. Нахімова про стягнення суми штрафу в розмірі 3 400, 00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Ленінського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго” в особі відокремленого підрозділу „Держенергонагляд в Кримському регіоні” державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго” звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до Академії військово-морських сил імені П. С. Нахімова про стягнення суми штрафу в розмірі 3 400, 00 грн. Вказує, що інспектором Держенергонагляду в Кримському регіоні 27.11.2008 під час проведення перевірки встановлено, що припис інспекції Держенергонагляду № 166/16 від 29.08.2008 взагалі не виконаний, про що свідчить акт перевірки № 4-27-00-0058/Ап/ПП/0154. За результатами вказаної перевірки постановою старшого інспектора Держенергонагляду в Кримському регіоні № 1 кр від 12.01.2009 відповідно до ст. 27 Закону України „Про електроенергетику” на Севастопольський військово-морський інститут ім. Нахімова накладено штраф в розмірі 3 400,00 грн. Але вказаний штраф відповідачем не сплачений.

Просить стягнути з відповідача суму штрафу в розмірі 3 400,00 грн.

Ухвалою від 09 грудня 2009 року відкрито провадження по адміністративній справі.

Ухвалою від 10 грудня 2009 року підготовче провадження було закінчено та справу призначено до судового розгляду.

В процесі розгляду справи помічник прокурора уточнила позовні вимоги в частині стягнення суми штрафу в доход Державного бюджету України.

У судовому засіданні помічник прокурора та представник позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі. Вказують, що інспектором Держенергонагляду в Кримському регіоні 27.11.2008 під час проведення перевірки встановлено, що припис інспекції Держенергонагляду № 166/16 від 29.08.2008 взагалі не виконаний, про що свідчить акт перевірки № 4-27-00-0058/Ап/ПП/0154. За результатами вказаної перевірки постановою старшого інспектора Держенергонагляду в Кримському регіоні № 1 кр від 12.01.2009 відповідно до ст. 27 Закону України „Про електроенергетику” на Севастопольський військово-морський інститут ім. Нахімова накладено штраф в розмірі 3 400,00 грн. Але вказаний штраф відповідачем не сплачений.

Відповідач у судове засідання не прибув, надав до суду телефонограму № 165 про розгляд справи за відсутності представника відповідача, але письмові заперечення на позовну заяву не надав.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши інші докази в межах позовних вимог, заслухавши помічника прокурора та представника позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України до компетенції адміністративних судів входить розгляд спорів за зверненням суб'єктів владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Статтею 121 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів громадян і держави в судах у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.

Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами та заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.

Рішенням Конституційного суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 р. визначено, що державні інтереси закріплені як Конституцією України, так і нормами інших правових актів, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає, у чому саме проявилося порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту і визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» № 575/97-ВР від 16.10.1997 р. (Закон України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р.) одними із основних принципів, на яких базується державна політика в електроенергетиці, є державне регулювання діяльності в електроенергетиці, створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, забезпечення раціонального споживання палива і енергії, додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.

З урахуванням викладеного, використання об'єктів електроенергетики з порушенням умов експлуатації та ухилення від сплати штрафних санкцій у цій сфері порушує принципи державної політики, що ставить під загрозу економічні інтереси держави у даній сфері.

Згідно зі ст. 8 Закону України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р., державне управління в електроенергетиці здійснюють органи виконавчої влади, уповноважені Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1, пп. 29 п. 4 Положення про Міністерство палива та енергетики України, затвердженого Указом Президента України від 14.04.2000 р. № 598/2000 передбачено, що Міністерство є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого координується Кабінетом Міністрів, і здійснює у межах своєї компетенції функції державного енергетичного нагляду за додержанням режимів споживання електричної та теплової енергії, а також вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання об'єктів

електроенергетики та альтернативної енергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи.

Державний нагляд в електроенергетиці, відповідно до ст. 8 Закону України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р. та п. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 р. № 665), здійснює Державна інспекція з енергетичної о нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів. Зазначеним підприємством є Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - ДП «НЕК «Укренерго»), яке є юридичною особою, що підтверджується його статутом, затвердженим Міністерством палива та енергетики України від 20.07.00 № 278.

Згідно статуту ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» останнє створено відповідно до Закону України «Про електроенергетику», засновано на державній власності та підпорядковується Міністерству палива та енергетики України. Одним з основних напрямків діяльності підприємства є здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996р.

Відповідно до наказу ДП «НЕК «Укренерго» від 20.02.06 № 63 створено відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Кримському регіоні» ДП «НЕК «Укренерго» (далі - Держенергонагляд у Кримському регіоні), одними із завдань якого, згідно з п. 2.1 Положення про Держенергонагляд у Кримському регіоні, затвердженого Директором «НЕК «Укренерго» від 21.03.06, є здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії, а також здійснення функцій управління діяльністю регіональної інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні, відповідних відділень та груп (п.2.1 Положення).

Відповідно до пп. 4.1.11, п. 4.1 розділу 4 зазначеного положення, Держенергонагляд в Кримському регіоні має право здійснювати позовну роботу, спрямовану на виконання покладених на нього функцій, брати участь у веденні в господарських, адміністративних, місцевих судах та інших судових органах справ з питань діяльності Держнагляду у Кримському регіоні та користуватися правами, наданими законом позивачу, відповідачу або третій стороні, представляти інтереси регіональної інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні та відповідних структурних підрозділів, в тому числі, Севастопольського відділення інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні.

Таким чином, органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах з енергонагляду, є ДП «НЕК «Укренерго» та його відокремлений підрозділ „Держенергонагляд в Кримському регіоні”.

Інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії Держенергонагляду в Кримському регіоні (далі - інспекція Держенергонагляду в Кримському регіоні) відповідно до ст. 9 Закону України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р., Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 р. № 665), здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками, тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів, застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Суб'єкти господарської діяльності, відповідно до ст. 27 Закону України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р. несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів інспекції з Держенергонагляду у вигляді штрафу розміром до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. п. 7, 8, 9 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.1999 р. № 1312, рішення про накладення штрафу приймається па підставі акту перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного інспекторами Держенергонагляду, шляхом прийняття відповідної постанови, яка протягом 3-х днів надсилається до органу, де виявлено порушення, для оплати в 30-денний строк штрафу. У разі несплати штрафу у вказаний термін він стягується в судовому порядку.

Підставою для звернення прокурора Ленінського району м. Севастополя до суду з цим позовом стало порушення Академією військово-морських сил імені І.С. Нахімова вимог чинного законодавства про електроенергетику в частині сплати штрафних санкцій за ухилення від виконання припису інспекції Держенергонагляду.

Так, за наслідками розгляду матеріалів інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні встановлено, що на підставі ст. 9 Закону України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р., Державним інспектором інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні 29.08.2008 р. внесено припис № 166/16 начальнику Академії військово-морських сил імені П.C. Нахімова (арк. с. 11), в якому приписано в строк до 29.10.08 р. виконати ремонт повітряних ліній від ТП 139, 140, 567 та від котельної із заміною проводів та деформованих опір. Про виконання припису в цілому слід було повідомити до інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні в строк до 30.10.2008 р., 29.08.2008 р.

Інспектором Держенергонагляду в Кримському регіоні 27.11.2008 р. під час проведення перевірки виконання припису інспекції Держенергонагляду № 166/16 в Академії військово-морських сил імені П.С. Нахімова встановлено, що припис взагалі не виконаний, про що свідчить акт перевірки №4-27-00-0058/Ап/ППП/0154 від 27.11.2008 р. (арк. с. 10).

За ухилення Академії військово-морських сил імені П.С. Нахімова від виконання припису інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні № 166/16 від 29.08.2008 р. постановою старшого державного інспектора Держенергонагляду в Кримському регіоні № 1кр від 12.01.2009 р., згідно зі ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», на Академію військово-морських сил імені П.С. Нахімова накладено штраф в розмірі 3 400,00 грн. (арк. с. 8). Зазначена постанова надіслана поштою з повідомленням та вручена представнику відповідача 15.01.2009 р. (арк. с. 9). На час розгляду справи відповідачем не оскаржена.

З огляду на зазначене, сума штрафу в розмірі 3 400,00 грн. підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку, позовні вимоги - задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Академії військово-морських сил ім. П. С. Нахімова (99008, м. Севастополь, вул. Дибенко, б. 1, код ЄДРПОУ 07723954, відомостей про поточні рахунки в матеріалах справи не має) суму штрафу в розмірі 3 400,00 грн. (три тисячі чотириста грн. 00 коп.) в Доход Державного бюджету, перерахувавши на рахунок Головного управління Державного казначейства України в м. Севастополі № 3111116700006, код платежу 210811000, ЄДРПОУ 24035612, МФО 824509.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини п'ятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя підпис О.І. Майсак