Постанова від 05.03.2018 по справі 820/5385/17

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

05 березня 2018 р. № 820/5385/17

Харківський окружний адміністративний суд

в складі головуючого -судді Білової О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Дробязга Т.В.,

за участю представника відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, начальника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_3 про визнання неправомірними рішення та дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, начальника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_3, в якому просить суд:

- визнати неправомірним рішення Головного управління Держгеокадастру у Харківській області щодо відмови ОСОБА_2 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 2,0000 га, що розташована за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області у власність для ведення особистого селянського господарства, яке викладено в листі від 18.08.2017, № Н-21142/0/6-19678/0/21-17;

- визнати неправомірним дії начальника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_3 щодо відмови ОСОБА_2 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 2,0000 га, що розташована за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області у власність для ведення особистого селянського господарства, яке викладено в листі від 18.08.2017, № Н-21142/0/6-19678/0/21-17;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області у встановлений чинним законодавством термін надати дозвіл ОСОБА_2 на розробку проекту землевпорядної документації щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 2,0000 га, що розташована за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області у власність для ведення особистого селянського господарства відповідно до заяви від 24.07.2017.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок запасу земель сільськогосподарського призначення, розташовану за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області для подальшого надання у власність. 18.08.2017 позивачем отримано лист ГУ Держгеокадастру в Харківській області, який позивач вважає відмовою у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок запасу земель сільськогосподарського призначення. Позивач вважає отриману відповідь незаконною, посилаючись на те, що така відповідь не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.

Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивачем не доведено порушення його прав, свобод та законних інтересів, оскільки відповідач не прийняв рішення про відмову у наданні дозволу, а надав роз'яснення позивачу. Також наполягав на тому, що зазначена відповідь не є рішенням про надання дозволу або відмовою у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.

Позивач, ОСОБА_2, в судове засідання не прибув, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав клопотання про перенесення розгляду справи у зв'язку з його відсутністю в Україні з 05.03.2018 по 15.03.2018. Враховуючи, що позивач не прибув до суду, надавши повторно клопотання про перенесення розгляду справи, суд, керуючись п.2 ч.3 ст. 205 Кас України, відмовив у його задоволенні, вважаючи можливим розгляд справи без участі позивача.

Представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_1- в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з заявою від 24.07.2017 про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок запасу земель сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області для подальшого надання у власність. (а.с.10)

Листом ГУ Держгеокадастру в Харківській області від 18.08.2017 №Н-21142/0/6-19678/0/21-17 позивача повідомлено про розгляд заяви ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок запасу земель сільськогосподарського призначення. У листі повідомлено про те, що триває реформа децентралізації та її зміст відносно передачі повноважень щодо розпорядження землею, а також про те, що формуються переліки земельних ділянок, які планується передати учасникам АТО, до яких не входить обрана позивачем ділянка, запропоновано ознайомитися з таким переліком. (а.с.11)

При вирішенні справи по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до частини 9 статті 118 цього Кодексу, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Частиною 10 статті 118 Земельного кодексу України унормовано, що відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Системний аналіз наведених вище норм Земельного кодексу України дає підстави для висновку, що у разі ненадання відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або вмотивованої відмови у його наданні у встановлений строк, це не перешкоджає процесу відведення земельної ділянки, оскільки здійснення замовлення на виготовлення проектної документації можливе без отримання дозволу на її виготовлення.

Аналізуючи зміст отриманої позивачем відповіді від 18.08.2017 №Н-21142/0/6-19678/0/21-17, суд зазначає, що на належним чином оформлену заяву з додатками позивача від 24.07.2017 відповідачем фактично не надано дозвіл позивачу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а також не надано мотивовану відмову у його наданні, оскільки вказаний лист містить тільки певні роз'яснення з питань порядку отримання безоплатно у власність земельних ділянок, в тому числі ветеранами війни.

З листа начальника відділу у Зміївському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, надісланого на адресу начальника юридичного управління ГУ Держгеокадастру у Харківській області № 690/34-17-0.14,2 від 07.12.2017, наданого до суду разом із відзивом, встановлено, що інформація щодо бажаної для позивача земельної ділянки була витребувана від структурного підрозділу відповідачем лише 01.12.2017, тобто після надходження позову до суду та відкриття провадження, що доводить невчинення відповідачем дій, направлених на розгляд по суті поданої представником позивача заяви від 24.07.2017 в межах місячного строку. (а.с.39)

У листі начальника відділу у Зміївському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області № 690/34-17-0.14,2 від 07.12.2017 також зазначено, що у липні 2017 року до Відділу звернулись громадяни ОСОБА_5Ю та ОСОБА_6 для надання викопіювання з кадастрової карти ( плану) в межах цієї земельної ділянки. Дана земельна ділянка входить до аналізу вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, право оренди на яку може бути продане на земельних торгах. (вих.. № 558/411 -17 від 25.10.2017.

Враховуючи зміст листа ГУ Держгеокадастру в Харківській області від 18.08.2017 №Н-21142/0/6-19678/0/21-17, відзиву на позов та пояснень представника відповідача у судовому засіданні, суд приходить до висновку, що відповідачем допущено бездіяльність щодо розгляду заяви позивача від 24.07.2017, оскільки лист відповідача від 18.08.2017 №Н-21142/0/6-19678/0/21-17 не є рішенням про надання дозволу та одночасно не може вважатися мотивованою відмовою у наданні дозволу уповноваженого органу на розробку проекту землеустрою.

Отже заява позивача від 24.07.2017 не була розглянута належним чином відповідачем у строк, передбачений статтею 118 Земельного кодексу України. Водночас, у спірних правовідносинах права позивача захищені на законодавчому рівні. Тобто, у зв'язку з бездіяльністю відповідача позивач набув права на самостійне замовлення розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області, за правилами, передбаченими абзацом 3 частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.

Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 31.01.18 по справі №814/741/16, в якій ОСОБА_4 Суд допущення уповноваженим органом бездіяльності при розгляді заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою у встановлений законодавством строк не порушує прав позивача, враховуючи що вказані обставини не є для позивача перешкодою для самостійного замовлення та виготовлення такого проекту.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Однак, при розгляді справи судом встановлено, що після звернення ОСОБА_2 з позовом до суду, Наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 30.10.2017 № 217 до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, право на які підлягає продажу на земельних торгах для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, включено земельну ділянку площею 4,10 га, яка розташована за межами заселених пунктів на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області.(а.с.43)

Представник відповідача в судовому засіданні пояснила, що бажана для позивача земельна ділянка площею 2,00 га, яка розташована за межами заселеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, право на які підлягає продажу на земельних торгах для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та входить до складу земельної ділянки площею 4,10 га, яка розташована за межами заселених пунктів на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області.

З урахуванням вказаних обставин, суд приходить до висновку, що реалізація права позивача, передбаченого частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України щодо замовлення розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання відповідного дозволу відповідачем - не є можливою через об'єктивне існування перешкод для можливості подальшого затвердження розробленої документації з землеустрою.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відмова позивачу у задоволенні позову про визнання протиправним рішення Головного управління Держгеокадастру у Харківській області та зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Харківській області надати відповідний дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, буде формальним вирішенням спору та не захистить права позивача на отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За встановлених в ході судового розгляду справи обставин, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та захистити права позивача шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Держгеокадастру у Харківській області при розгляді заяви ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га, що розташована за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області у власність для ведення особистого селянського господарства від 24.07.2017 та зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 24.07.2017 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га, що розташована за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області у власність для ведення особистого селянського господарства.

Щодо позовної вимоги про визнання неправомірними дій начальника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_3, щодо відмови ОСОБА_2 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 2,00 га, що розташована за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області у власність для ведення садівництва, яке викладено в листі від 18.08.2017 №Н-21142/0/6-19678/0/21-17, то суд вважає її такою, що не підлягає задоволенню, оскільки вказана вимога поглинається заявленою позивачем вимогою про скасування рішення Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, від імені якого і діяв другий відповідач - начальник Головного управління Держгеокадастру.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області , начальника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_3 про визнання неправомірними рішення та дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Харківській області при розгляді заяви ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га, що розташована за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області у власність для ведення особистого селянського господарства від 24.07.2017.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 24.07.2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га, що розташована за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області у власність для ведення особистого селянського господарства.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення буде складено 13 березня 2018 року.

Суддя Білова О.В.