Єдиний унікальний номер 448/53/18
Провадження № 3/448/40/18
01.02.2018 року суддя Мостиського районного суду Львівської області Кічак Ю.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з Мостиського відділення поліції Яворівського відділу поліції ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючого лікарем в Судововишнянській міській лікарні Мостиського району,
за ч.1 ст.130 КУпАП, -
На адресу Мостиського районного суду Львівської області 19.01.2018 року надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП.
Із протоколу про вищевказане адміністративне правопорушення серії БД №083094 від 20.09.2017 року, складеного поліцейським Мостиського ВП Яворівського відділу поліції ГУНП у Львівській області ОСОБА_2 відомо, що ОСОБА_1 19.09.2017 року о 23:00 год. в м.Судова Вишня Мостиського району Львівської області керував автомобілем НОМЕР_1, з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, виражене тремтіння пальців рук), чим своїми діями порушив п.2.5 Правил дорожнього руху.
Проаналізувавши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст.1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що орган державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно вимог ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженою на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до положень ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
У відповідності до ст.278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи відповідає складений адміністративний протокол та інші матеріали про адміністративне правопорушення вимогам чинного КУпАП.
Так, у протоколі про адміністративне правопорушення в графі «суть адміністративного правопорушення, опис установлених обставин» зазначено, що ОСОБА_1 керував транспортними засобами з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а в графі «чим порушив вимоги», де зазначається нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, наявна вказівка на вимоги п.2.5 Правил Дорожнього руху України, тобто: «водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин», що як вважаю, не узгоджується з доданим до протоколу висновком, складеним лікарем за результатами медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, від 20.09.2017р., де у графі «висновок огляду» вказано, що ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння, що є порушенням вимог п.2.9 «а» Правил дорожнього руху України («водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння»), а не п.2.5, як зазначено працівником поліції в протоколі про адміністративне правопорушення.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення вказані прізвища свідків (ОСОБА_3, ОСОБА_4С.), однак відсутні відомості про їх місце проживання (перебування), що унеможливлює можливість їх виклику та перевірки обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення, підтвердження чи спростування доводів особи, щодо якої складено протокол.
Відповідно до постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України №11 від 17.10.2014 року, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу та визнається правильною практика тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Зазначені недоліки не дають можливості суду прийняти рішення у відповідності до вимог ст.245 КУпАП та надати об'єктивну оцінку діям особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Тому, беручи до уваги вищенаведене, з метою повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, приходжу до висновку, що матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП необхідно повернути до Мостиського відділення поліції Яворівського відділу поліції ГУНП у Львівській області для належного оформлення.
Керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст.245, 254, 256, 278 КУпАП, Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженої Наказом МВС від 06.11.2015 № 1376, суддя, -
Адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП повернути до Мостиського відділення поліції Яворівського відділу поліції ГУНП у Львівській області для належного оформлення.
Постанова є остаточною та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя Ю.В. Кічак