Рішення від 02.03.2018 по справі 823/1791/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2018 року справа № 823/1791/17

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

за участю:

секретаря судового засідання - Баклаженко Н.В.,

представників відповідача - ОСОБА_1, ОСОБА_2 (за довіреностями),

представника третьої особи - ОСОБА_3 (за довіреністю),

розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Черкаській області до комунального підприємства “Черкасиводоканал” Черкаської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Черкаська міська рада про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

10.11.2017 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДФС у Черкаській області (далі - позивач) з адміністративним позовом про стягнення з рахунків у банках, обслуговуючих комунальне підприємство «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради (далі - відповідач) податкового боргу з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог в сумі 4999256 грн. 32 коп.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач має непогашену податковий борг на загальну суму 4999256 грн. 32 коп., яку позивач просить стягнути в судовому порядку.

Ухвалою суду від 04.01.2018 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Черкаську міську раду.

Позивач повідомлений про час, дату та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, просив розгляд справи провести без участі свого представника.

Представники відповідача позов не визнали, просили у його задоволенні відмовити, у зв'язку з тим, що дійсно у комунального підприємства “Черкасиводоканал” Черкаської міської ради наявний вищевказаний податковий борг, однак 07.07.2018 та 16.08.2017 між Головним управлінням Державної казначейської служби України в Черкаській області, Департаментом фінансів Черкаської обласної державної адміністрації, Департаментом фінансової політики Черкаської міської ради та комунальним підприємством “Черкасиводоканал” Черкаської міської ради укладені договори №332/005 та №332/038 про організацію взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетом для погашення податкового боргу в сумі 544721 грн. та в сумі 4080964 грн. Згідно п. 2 ч. 9 вказаного договору сторони зобов'язались не вчиняти до проведення взаєморозрахунків дій з погашення вказаної заборгованості, що на думку представника відповідача унеможливлює стягнення вказаного податкового боргу в судовому порядку.

Представник третьої особи в судовому засіданні просив у задоволенні адміністративного позову відмовити у зв'язку із наявністю договорів №332/005 та №332/038 про організацію взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетом для погашення податкового боргу.

Заслухавши пояснення представника відповідача та третьої особи, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.

Комунальне підприємство “Черкасиводоканал” Черкаської міської ради зареєстроване як юридична особа 15.11.2000, ідентифікаційний код 03357168 та є платником податків і зборів.

Частиною першою статті 67 Конституції України закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Положеннями пп. 16.1.4 п. 16.1 статті 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпункт 14.1.156 п. 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначає податкове зобов'язання як суму коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Положеннями п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу передбачено, що сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (п.49.2 ст.49 ПК України).

Пунктом 46.1 ст.46 ПК України визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (п.49.1. ст.49 ПК України).

Пунктом 57.1 ст. 57 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як вбачається з матеріалів справи, комунальне підприємство “Черкасиводоканал” Черкаської міської ради має непогашений податковий борг перед бюджетом з податку на додану вартість в розмірі 4999256 грн. 32 коп., який виник згідно наступних документів:

- податкова декларація з ПДВ від 20.06.2017 №9117465393 на суму 1218791 грн.;

- податкового повідомлення-рішення від 20.06.2017 №0001641205 на суму 447127 грн. 01 коп.;

- податкового повідомлення-рішення від 20.06.2017 №0001631205 на суму 71441 грн. 61 коп.;

- податкова декларація з ПДВ від 19.07.2017 №9140280426 на суму 544721 грн.;

- податкова декларація з ПДВ від 17.08.2017 №9165670947 на суму 1486336 грн.;

- податкова декларація з ПДВ від 18.09.2017 №9190081731 на суму 1457118 грн.;

- залишок несплаченої пені в розмірі 7336 грн. 75 коп.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача перед бюджетом з податку на додану вартість із урахуванням часткової сплати становить 4999256 грн. 32 коп.

Необхідно зазначити, що пунктом 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

При цьому, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків оскарженню не підлягає (п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України), та має бути сплачене протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПК України).

Суд звернув увагу, що 07.07.2018 та 16.08.2017 між Головним управлінням Державної казначейської служби України в Черкаській області, Департаментом фінансів Черкаської обласної державної адміністрації, Департаментом фінансової політики Черкаської міської ради та комунальним підприємством “Черкасиводоканал” Черкаської міської ради укладені договори №332/005 та №332/038 про організацію взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетом для погашення податкового боргу в сумі 544721 грн. та в сумі 4080964 грн.

Однак, судом не береться до уваги посилання представників відповідача наявність п. 2 ч. 9 вказаних договорів №332/005 та №332/038, згідно якої сторони зобов'язались не вчиняти до проведення взаєморозрахунків дій з погашення вказаної заборгованості - оскільки позивач по справі - Головне управління ДФС у Черкаській області не є стороною вказаних договорів, а норми Податкового кодексу України не містять застережень щодо неможливості звернення до суду з позовом щодо стягнення коштів платника податків в разі укладення договору про організацію взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетом для погашення податкового боргу.

Крім того, відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно пункту 59.3 вказаної статті податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Пунктом 59.5 зазначеної статті передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пункт 95.2 вказаної статті передбачає, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

У зв'язку з несплатою відповідачем узгодженої суми податкового зобов'язання позивачем сформована вимога про сплату боргу форми «Ю» №21956-17 від 07.12.2016, яка отримана представником відповідача 12.12.2016.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Оскільки, у матеріалах справи відсутні докази сплати відповідачем у встановлені законодавством строки податкового боргу, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення коштів з відповідача в рахунок погашення податкового боргу у сумі 4999256 грн. 32 коп. та вважає їх такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих комунальне підприємство “Черкасиводоканал” Черкаської міської ради (18036, м. Черкаси, вул. Гетьмана Сагайдачного, 12, ідентифікаційний код 03357168) на користь бюджету через Головне управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39392109) податковий борг у сумі 4999256 (чотири мільйона дев'ятсот дев'яносто дев'ять тисяч двісті п'ятдесят шість) грн. 32 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш

Рішення складено у повному обсязі 06.03.2018.