07 березня 2018 р. Справа № 818/2076/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ДП "Сумський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
Позивач, ДП "Сумський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" в особі філії "Шосткинський райавтодор", звернувся до суду з позовною заявою до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач, Шосткинська ОДПІ), в якій просить визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.12.2014 № НОМЕР_1 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем з податку на доходи фізичних осіб в сумі 25 463,68 грн. філії "Шосткинський райавтодор" ДП "Сумський облавтодор".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами перевірки філії "Шосткинський райавтодор", яка є структурним підрозділом ДП "Сумський облавтодор", Шосткинською ОДПІ складено акт, яким встановлено порушення вимог податкового законодавства в частині сплати до бюджету нарахованого податку на доходи фізичних осіб. На підставі акту перевірки прийнято спірне податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким до філії "Шосткинський райавтодор" застосовано штрафну санкцію на суму 25 463,68 грн. відповідно до ст. 127 Податкового кодексу України. Позивач не погоджується із таким рішенням контролюючого органу, оскільки податок на доходи фізичних осіб, утриманий із нарахованої заробітної плати, перераховувався у день її виплати. Несвоєчасна сплата податкових зобов'язань із вказаного податку виникла в зв'язку із затримкою виплати заробітної плати, при цьому відповідальність за вказане порушення настає за статтею 126, а не за статтею 127 Податкового кодексу України.
У поданому до суду відзиві відповідач проти позовних вимог заперечує та зазначає, що Шоскинською ОДПІ було проведено планову виїзну перевірку філії "Шосткинський райавтодор" з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2012 по 31.12.2013. За результатами перевірки складено акт від 10.12.2014 № 1115/18-17-22-0005/24023023, яким встановлено порушення пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України. Порушення пов'язане із тим, що філією "Шосткинський райавтодор" податок на доходи фізичних осіб, нарахований на заробітну плату, утримувався, проте не перераховувався та не сплачувався до бюджету у повному обсязі. У зв'язку із виявленими порушеннями, на підставі ст. 127 Податкового кодексу України, до філії "Шосткинський райавтодор" застосовано штрафну санкцію за порушення правил нарахування та виплати податку на доходи фізичних осіб.
Ухвалою суду від 09.01.2018 відкрито провадження у даній справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику осіб. Сторонами в установлений судом строк надано відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, заперечення відповіді на відзив.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що філія "Шосткинський райавтодор" є відособленим структурним підрозділом Дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України", що підтверджується копією Положення філії та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 10- 11, 12-14).
Згідно з п. 5.5. Положення філія "Шосткинський райавтодор" здійснює бухгалтерський і податковий облік, несе відповідальність за його вірогідність відповідно до встановленого чинним законодавством порядку (а.с. 11).
Так, Шосткинською ОДПІ проведено планову виїзну перевірку філії "Шосткинський райавтодор" з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.10.2012 по 31.12.2013, валютного законодавства за період з 01.10.2012 по 31.12.2013, за результатами якої складено акт від 10.12.2014 № 1115/18-17-22-0005/24023023 (а.с. 17-23).
Перевіркою встановлено порушення філією "Шосткинський райавтодор" пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, що виявилось у несплаті до бюджету нарахованого податку на доходи фізичних осіб у строки, передбачені для місячного податкового періоду.
На підставі акту перевірки, відповідно до п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України, Шосткинською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.12.2014 № НОМЕР_1, яким філії "Шосткинський райавтодор" визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 25 463,68 грн. штрафних санкцій (а.с. 15).
Позивач не погоджується із рішенням податкового органу в частині застосування штрафних санкцій з податку на доходи фізичних осіб на суму 25 463,68 грн., оскільки на його думку, відповідальність за несвоєчасне перерахування до бюджету вказаного податку повинна наставати за статтею 126 Податкового кодексу України.
Суд не погоджується із висновками податкового органу в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій, виходячи із наступного.
Відповідно до п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно з п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Відповідно до п. 54.1, п. 54.2 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. Грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Згідно з пп. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Згідно з пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Представник позивача не заперечує проти того факту, що заробітна плата виплачувалась із затримкою. При цьому представником податкового органу не заперечувався факт перерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб у періодах, що були досліджені під час перевірки.
Крім того, в акті перевірки 10.12.2014 № 1115/18-17-22-0005/24023023 зазначено, що перевіркою дотримання обов'язків щодо подання Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) порушень не встановлено. Також не встановлено порушень щодо правильності визначення бази оподаткування при нарахуванні доходів платника податків у вигляді заробітної плати, розміру ставок, щодо такого податку. Не встановлено порушень питань, пов'язаних із здійсненням перерахунку сум доходів, нарахованих у вигляді заробітної плати (стор. 14 акту перевірки).
Згідно з пп. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
В той же час, п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України передбачено, що не нарахування і неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом. До або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягне за собою накладення штрафу у розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1096 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Положення ст. 126 Податкового кодексу України щодо застосування штрафної санкції застосовується у випадку, коли має місце несвоєчасність сплати платником податків узгодженої суми грошового зобов'язання. При цьому розмір такої санкції прямо залежить від часу затримки такої сплати.
Тобто, у разі, якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, передбачених Податковим кодексом України, такий платник податків притягується до відповідальності відповідно до ст. 126 Податкового кодексу України.
Положення ст. 127 Податкового кодексу України встановлюється як міра відповідальності, яка покладається на платника податків, в тому числі і на податкового агента, саме за несплату (неперерахування) податків, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, при чому відповідність розміру штрафних санкцій за вчинення такого порушення визначається (обчислюється) не з часу затримки такої несплати, як передбачено статтею 126 ПК а з кількості разів допущених таких порушень протягом певного періоду часу. Тобто склад порушення передбачає, що нарахування, сплата чи утримання податку не відбулися до чи на момент виплати доходу.
Вказана позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постанові від 10.11.2015 року по справі № 21-2919а15, від 22.03.2016 по справі №813/6774/13-а..
Таким чином, Шосткинська ОДПІ безпідставно застосувала до філії 10.12.2014 № 1115/18-17-22-0005/24023023 штрафні санкції відповідно до ст. 127 Податкового кодексу України, якою передбачено накладення штрафу за ненарахування, неутримання та несплату (неперерахування) податків, оскільки при розгляді справи встановлено, що такий обов'язок позивачем було виконано в повному обсязі.
Стосовно посилання представника відповідача на те, що можливо позивач не своєчасно було нараховано, несплачено чи неутримано податок до чи на момент виплати доходу судом до уваги не приймається, враховуючи те, що актом перевірки такі посилання не підтверджуються, а навпаки спростовуються, оскільки перевіряючим такі обставини не відображено, зазначено, що під час перевірки не було встановлено порушень під час нарахування підприємством відповідної сум податку, але зазначено, що несвоєчасне перерахування податку до бюджету відбулося в зв'язку із несвоєчасною сплатою заробітної плати підприємством.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги щодо скасування податкового повідомлення-рішення від 24.12.2014 № НОМЕР_1 про визначення суми грошового зобов'язання в частині застосування штрафних санкцій з податку на доходи фізичних осіб на суму 25 463,68 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, задовольняючи позовні вимоги судом також враховується те, що відповідно до п. 56.18 ст. 56 ПК України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
В даному випадку, позивач реалізував своє право на звернення до суду із урахуванням строків давності, встановлених ПК України. Зарахування сплачених сум при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені. У відповідності до п. 131.2 ст. 131 ПК України, якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом. Таким чином будь-яке зарахування коштів в погашення суми податкового зобов'язання не може бути підставою для позбавлення права платника податків на оскарження податкового повідомлення-рішення. Крім того, на даний час сума, визначена податковим повідомленням-рішенням, вважається неузгодженою в силу приписів п. 56.15 ст. 56 ПК України, і в разі скасування такого рішення суми сплати вважаються сумою переплати, про що здійснюються відповідні коригування особової картки платника податків.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь Дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинської ОДПІ підлягають стягненню судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1600 грн., сплаченого платіжним дорученням від 18.12.2017 № 702 (а.с.4).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позовну заяву ДП "Сумський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовотнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області форми "Р" від 24.12.2014 № НОМЕР_1 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 25 463,68 грн. філії "Шосткинський райавтодор" ДП "Сумський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України".
Стягнути на користь ДП "Сумський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" (40002, м. Суми, вул. Роменська, 79/2, код 31931024) за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Знаменська, 2) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1600 грн.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 07.03.2018
Суддя С.М. Гелета