07 березня 2018 року м. Рівне №817/3082/15
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О. розглянувши у письмовому провадженні подання державного виконавця про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником за адміністративним позовом
Мале підприємство з обмеженою відповідальністю "Квант"
доЗдолбунівської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області, в.о. начальника Здолбунівської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області Капітули Т.В., заінтересована особа Рівненська об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Рівненській області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшло подання державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області Олексієвець І.В. про заміну боржника Здолбунівської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області (далі - боржник, Здолбунівська ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області) його правонаступником - Рівненською об'єднаною Державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Рівненській області (далі - Рівненська ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області).
В обґрунтування подання зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.2015 №892 "Деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби" Здолбунівська ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області реорганізована шляхом приєднання до Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області, яка є правонаступником усіх прав та обов'язків Здолбунівської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області. Таким чином вважає, що існують підстави для заміни боржника його правонаступником.
Державний виконавець в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, просив подання розглянути без його участі. Подав суду письмові пояснення про те, що виконавчий лист №817/3082/15 від 20.01.2016, виданий Рівненським окружним адміністративним судом, перебуває на виконанні Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області. Також вказав, що з відповіді боржника встановлено, що рішення, на підставі якого виданий виконавчий лист, не виконано у зв'язку з тим, що боржник - Здолбунівська ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області є неналежною стороною виконавчого провадження (а.с.100,147).
Представник Малого підприємства з обмеженою відповідальністю "Квант" в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, просив подання державного виконавця розглянути без участі представника підприємства (146).
Представники відповідачів Здолбунівської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області, в.о. начальника Здолбунівської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області Капітула Т.В. та заінтересованої особи Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області в судове засідання не з'явились без повідомлення причин. Про дату, час та місце судового розгляду подання повідомлені належним чином. Своєї позиції щодо подання державного виконавця про заміну сторони виконавчого провадження суду не повідомили.
Згідно з ч.2 ст.379 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За таких обставин, відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України суд вважає за можливе проводити судовий розгляд подання державного виконавця про заміну сторони виконавчого провадження у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та докази, подані на обґрунтування подання про заміну сторони виконавчого провадження, суд встановив і врахував наступне.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 19.10.2015 у справі №817/3082/15 визнано протиправними дії Здолбунівської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області, В.о. начальника Здолбунівської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області Капітули Т.В. щодо залишення без розгляду заперечень Малого підприємства з обмеженою відповідальністю "Квант" від 02.09.2015 до акту №449/22-13991920 від 26.08.2015 та зобов'язано Здолбунівську ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області розглянути заперечення Малого підприємства з обмеженою відповідальністю "Квант" від 02.09.2015 до акту №449/22-13991920 від 26.08.2015 (а.с.43-45).
20.01.2016 Рівненським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №817/3082/15 про зобов'язання Здолбунівської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області розглянути заперечення Малого підприємства з обмеженою відповідальністю "Квант" від 02.09.2015 до акту №449/22-13991920 від 26.08.2015.
На даний час виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №817/3082/15 від 20.01.2016 перебуває на виконанні Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, що підтверджується постановою про відкриття виконавчого провадження від 08.02.2016 (а.с.123).
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.2015 №892 "Деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби" перейменовано та реорганізовано шляхом приєднання деякі територіальні органи Державної фіскальної служби, зокрема Здолбунівська ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області реорганізована шляхом її приєднання до Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи Здолбунівська ОДПІ ГУ ДФС України у Рівненській області від 14.09.2016 № 15961120004001136.
Відповідно до ч.1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Згідно з ч.5 ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Частиною 1 статті 379 КАС України визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Таким чином, на даний час правонаступником Здолбунівської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області є Рівненська ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області.
Разом з тим, вирішуючи питання про наявність підстав для заміни боржника Здолбунівської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області правонаступником - Рівненською ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 19-3 Податкового кодексу України (в редакції на дату розгляду подання) визначено функції державних податкових інспекцій. Державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Згідно з пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України правом проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення, наділені контролюючі органи.
Статтею 41 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи (пункт 41.1).
Повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України.
Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України (пункт 41.3.).
Відповідно до пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу України у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення та/або додаткові документи розглядаються контролюючим органом протягом семи робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податків (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень та/або додаткових документів, про що такий платник податків зазначає у запереченнях та/або листі про надання додаткових документів в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на наведене, враховуючи встановлений законом обсяг повноважень та функцій державної податкової інспекції, Рівненська ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області, яка є правонаступником Здолбунівської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області, на даний час не наділена повноваженнями здійснювати заходи контрольно-перевірочної роботи та розгляд заперечень на акт перевірки платника податків. Зазначений висновок підтверджується також листом Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області від 31.05.2017 № 1366/17-12-10, який був надісланий до Відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Рівненській області (а.с.148).
В даному випадку контролюючим органом (територіальним органом) відповідно до статті 41 Податкового кодексу України є ГУ ДФС у Рівненській області, яке не є правонаступником боржника у виконавчому провадженні. Окрім цього, такий контролюючий орган податкову перевірку щодо позивача не проводив.
Позаяк чинним законодавством України не передбачено повноважень державних податкових інспекцій на проведення контрольно-перевірочної роботи та, відповідно, на розгляд заперечень платника податків на акти перевірок, а також не передбачено повноважень контролюючих органів розглядати заперечення на акт перевірки, проведеної іншим податковим органом, суд вважає, що в даному випадку спірні правовідносини (щодо розгляду заперечень на акт перевірки) не допускають правонаступництва.
За наведених обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення подання державного виконавця про заміну боржника Здолбунівської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області правонаступником - Рівненською ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області, оскільки Рівненська ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області не наділена повноваженнями вчиняти дії, визначені резолютивною частиною постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 19.10.2015 по справі №817/3082/15, щодо розгляду заперечення Малого підприємства з обмеженою відповідальністю "Квант" від 02.09.2015 до акту №449/22-13991920 від 26.08.2015.
Виходячи з вищевикладеного, в задоволенні подання державного виконавця слід відмовити.
Керуючись статтями 171, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Олексієвець І.В. про заміну сторони виконавчого провадження у адміністративній справі за позовом Мале підприємство з обмеженою відповідальністю "Квант" до Здолбунівської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області, в.о. начальника Здолбунівської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повна ухвала складена 07.03.2018
Суддя Дорошенко Н.О.