29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"12" червня 2007 р. Справа №9/3474-А
за позовом Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції м. Шепетівка
до Візичної особи -підприємця ОСОБА_1 м. Шепетівка
про звернення стягнення на активи 94678,04 грн. та стягнення 118 244,28 грн. податкового боргу
Суддя Секретар судового засідання
Представники сторін:
Від позивача - Савчук Ю.П. -за дов. від 20.10.06
Від відповідача - не з'явився
Позивач у позовній заяві та представник у судовому засіданні просять звернути стягнення суми 94678,04 грн. податкового боргу на активи відповідача згідно ст.3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами" та стягнення суми 118244,28 грн.
Відповідач для участі у судовому засіданні не з'явився, проте у поданій до суду заяві позов визнає, просить справу розглядати без його участі .
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Станом на 04.05.07 відповідач має заборгованість перед бюджетом на загальну суму 1212920,32 грн., що складається з : недоїмки по ПДВ в сумі 47143,00 грн. та штрафних санкцій в розмірі 23594,50 грн., недоїмки по податку з доходів від підприємницької діяльності в сумі 23940,54 грн. та штрафних санкцій за порушення норм чинного законодавства в розмірі 118244,28 грн.
При цьому 22.09.06 позивачем проведено перевірку дотримання відповідачем вимог податкового законодавства, за наслідками якої складено акт №НОМЕР_1.
На підставі даного акту перевірки прийнято з врахуванням адміністративного оскарження рішення №НОМЕР_2 від 05.02.07 про застосування штрафних санкцій в розмірі 40,53 грн. відповідно до ст.8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» за порушення ст.1, ст.3 даного Закону , №72051701/3 від 12.01.07 про застосування штрафних санкцій в розмірі 118203,75 грн. відповідно до п.1 ст.17 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення ст.1, ст.3 даного Закону , податкове повідомлення-рішення №НОМЕР_2 від 05.02.07 про донарахування 47143 грн. ПДВ та 23594,5 грн. штрафних санкцій, податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_2 від 05.02.07 про донарахування 23940,54 грн. прибуткового податку з підприємницької діяльності.
Позивачем направлені відповідачу податкові вимоги №НОМЕР_3 та №НОМЕР_4 та 27.04.07 прийнято рішення №НОМЕР_5 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок його податкового боргу .
У зв'язку з наявністю податкового боргу позивачем подано позов.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, до уваги приймається наступне.
1. Згідно ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування “ відповідач зобов'язаний своєчасно сплачувати податки і збори .
Наявними в матеріалах справи доказами підтверджується узгоджена сума податкового боргу по ПДВ та податку з доходів від підприємницької діяльності в розмірі 94678,04 грн.
Згідно п.п. 6.2.1. п. 6.2. ст. 6 Закону України №2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" надіслані відповідачу перша та друга податкові вимоги, а також прийнято рішення про стягнення коштів та продаж інших активів в рахунок погашення податкового боргу.
Згідно п.п. 2.3.1. ст. 2 та п. 1.6. ст. 1 Закону України № 2181 та ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" позивачу надано право здійснювати заходи з примусового стягнення податкового боргу, тобто проводити звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу.
Приписами п. 1.3 ст. 1 Закону України № 2181 визначено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Примусове стягнення податкової заборгованості - передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.
Активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання (п. 1.7. статті 1 Закону України № 2181).
Статтею 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду
На підтвердження позовних вимог в сумі 94678,04 грн. позивачем надано необхідні докази про наявність заборгованості та вжиття заходів її стягнення, на момент вирішення спору заборгованість не погашена. Тому позовні вимоги щодо звернення стягнення на активи відповідача вищезазначеної суми податкового боргу визнаються обґрунтованими та підлягають задоволенню.
2. Згідно ст.10 Закону України «Про держану податкову службу в Україні» від 04.12.1990 р. із змінами і доповненнями передбачено, що до функцій державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних держаних податкових інспекцій віднесено здійснення в межах своїх повноважень контролю за законністю валютних операцій, додержанням установленого порядку розрахунків із споживачами з використанням електронних контрольно-касових апаратів, товарно-касових книг, лімітів готівки в касах та її використанням для розрахунків за товари, роботи і послуги, а також за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій, патентів, інших спеціальних дозволів на здійснення деяких видів підприємницької діяльності.
Актом проведеної перевірки від 22.09.06 підтверджується факт допущення відповідачем порушення норм Законів України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» і «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», а саме, при здійсненні розрахункових операцій не проведено через РРО вартість проданих товарів, у 2004р. на суму 1185,75 грн., у 2005р. на суму 1683,00 грн., у 2007р. на суму 20772,00 грн., що підтверджується відповідними накладними та прибутковими касовими ордерами, а також відповідачем у 2004-2005р.р. та 1кв. 2006р. проводилась реалізація товарів без придбання торгового патенту.
Згідно статтi 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 .07.1995 р. із змінами та доповненнями суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
При цьому згідно п.1 ст.17 даного Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг) у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій.
На підставі вищезазначених норм до відповідача застосовані штрафні санкції в розмірі 118203,75 грн. згідно наведеного в акті перевірки розрахунку рішенням НОМЕР_8
Згідно п.1 ст.1 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» об'єктом правового регулювання згідно з цим Законом є торговельна діяльність за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток на території України, діяльність з обміну готівкових валютних цінностей (включаючи операції з готівковими платіжними засобами, вираженими в іноземній валюті, та з кредитними картками), а також діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг. Торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними в цьому Законі видами підприємницької діяльності (ст.2 Закону).
Згідно статті 8 даного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть таку відповідальність: за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.
На підставі вищезазначених норм до відповідача застосовані штрафні санкції в розмірі 40,53 грн. згідно проведеного в акті перевірки розрахунку рішенням №НОМЕР_6 від 05.02.07.
Статтею 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України. Фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені накладені (застосовані) органами державної податкової служби України, сплачуються платниками податків добровільно або стягуються в судовому порядку.
Оскільки застосовані до відповідача штрафні санкції в розмірі 40,53 грн. в добровільному порядку не сплачені, доказів погашення заборгованості відповідач суду не подав, визнав позовні вимоги позовні вимоги щодо стягнення даної суми відповідають чинному законодавству на підлягають задоволенню.
За таких обставин позов належить задовольнити.
Керуючись ст.ст.4, 14, 69-71, 86, 104, 158-163, 167, 254-255, п.п.6 Розділу 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України , СУД
Позов Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції м. Шепетівка до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 м. Шепетівка про звернення стягнення на активи 94678,04грн. та стягнення 118244,28 грн. податкового боргу задовольнити.
Звернути стягнення 94678,04 грн. \дев'яносто чотири тисячі шістсот сімдесят вісім гривень 04 коп./ податкового боргу на активи фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1,код НОМЕР_7 на користь Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції м. Шепетівка /вул. Островського, 4, код 23561207/.
Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1,код НОМЕР_7 на користь Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції м. Шепетівка/вул. Островського, 4, код 23561207/ штрафні санкції в розмірі 118244,28 грн. /сто вісімнадцять тисяч двісті сорок чотири гривні 28 коп./.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС УКРАЇНИ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАС УКРАЇНИ Постанова, якщо інше не встановлено КАС УКРАЇНИ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя
Віддрук. 3 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу,
3 - відповідачу,