10.2.4
про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду
05 березня 2018 року СєвєродонецькСправа № 409/2820/17
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
26 лютого 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду відповідно до ухвали Білокуракинського районного суду Луганської області від 09 січня 2018 року про передачу справи за підсудністю надійшли матеріали адміністративної справи № 409/2820/17 для розгляду.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 05 березня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та призначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив, що дана справа підсудна Білокуракинському районному суду Луганської області з наступних підстав.
Позовна заява одержана Білокуракинським районним судом Луганської області 13.12.2017 (а.с.2-3).
Ухвалою цього суду від 14.12.2017 позовну заяву залишено без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків до 26.12.2017 (а.с.7).
Ухвалою Білокуракинського районного суду Луганської області від 09.01.2018 адміністративну справу № 409/2820/17 передано за підсудністю до Луганського окружного адміністративного суду (а.с.11-12).
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.01.2018 відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Білокуракинського районного суду Луганської області від 14.12.2017, оскільки ухвала про залишення без руху не включена до переліку ухвал суду першої інстанції, які можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду (ст.294 КАС України) (а.с.27).
Листом Донецького апеляційного адміністративного суду від 02.02.2018 справу № 409/2820/17 повернуто на адресу Білокуракинського районного суду Луганської області (а.с.31).
При визначенні підсудності цієї справи суд враховує ту обставину, що 15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", яким Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено в новій редакції.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Однак, відповідно до підпункту 12 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Частиною третьою статті 3 КАС України закріплено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Отже, зазначена справа підсудна саме Білокуракинському районному суду Луганської області згідно з вимогами підпункту 12 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, оскільки позовна заява, щодо якої має здійснюватися судовий розгляд, з додержанням відповідних вимог процесуального закону одержана Білокуракинським районним судом Луганської області 13.12.2017 - до набрання чинності новою редакцією Кодексу (до 15.12.2017).
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до вимог параграфу 3 Територіальна юрисдикція (підсудність) глави 2 Кодексу адміністративного судочинства України стаття 25, що віднесена до цього параграфу, передбачає підсудність справ з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань) - саме за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Позивач обрала територіальну юрисдикцію цієї справи, звернувшись із позовом до Білокуракинського районного суду Луганської області, що відповідало також вимогам КАС України щодо територіальної та предметноїі підсудності цієї справи в редакції станом на час її звернення до суду, тому передача справи на розгляд саме Білокуракинського районного суду Луганської області відповідає вимогам пункту 3 частини першої статті 29, частини 3 статті 30 підпункту 12 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, оскільки провадження в цій справі було відкрито Луганським окружним адміністративним судом без дотримання правил територіальної підсудності.
Частиною 1 статті 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено право кожного на розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним та безстороннім судом, встановленим законом.
З зазначених вище підстав саме Білокуракинський районний суд Луганської області є встановленим законом судом для розгляду цієї справи, тому розгляд та вирішенням справи іншим судом буде порушенням права позивача на справедливий суд в розумінні ч.1 ст.6 Європейської конвенції з прав людини.
Враховуючи вище викладене, задля реалізації права позивача ОСОБА_1 на справедливий і публічний розгляд її справи судом, встановленим законом, Луганський окружний адміністративний суд передає адміністративну справу № 409/2820/17 для подальшого розгляду Білокуракинському районному суду Луганської області.
Роз'яснити сторонам, що у зв'язку з передачею справи, всі документи (відзив, заперечення, пояснення, клопотання, додаткові докази, тощо) направляти на адресу Білокуракинського районного суду Луганської області.
Керуючись статтями 9, 14, 20, 30, 241, 242, 248, 256, 294, 295 КАС України, підпунктами 10, 12 пункту 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України, суддя, -
Адміністративну справу № 409/2820/17 за позовом ОСОБА_1 до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії передати для подальшого розгляду Білокуракинському районному суду Луганської області.
Роз'яснити сторонам, що вся кореспонденція підлягає направленню на адресу Білокуракинського районного суду Луганської області.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяВ.С. Шембелян