ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"05" березня 2018 р. справа № 809/1725/17
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши в письмовому провадженні заяву Державного підприємства "Виробниче об'єднання" Карпати" від 05.03.2018 №179/16-24 про зупинення виконання за виконавчим документом та визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню, в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську до Державного підприємства "Виробниче об'єднання" Карпати" про стягнення заборгованості в розмірі 20 374,95 гривень,-
Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську звернулося до суду з позовом до Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати" про стягнення заборгованості в розмірі 20 374,95 грн.
26.12.2017 Івано-Франківський окружний адміністративний суд прийняв рішення в адміністративній справі № 809/1725/17, яким задовольнив позов Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську до Державного підприємства "Виробниче об'єднання" Карпати" та стягнув з Державного підприємства "Виробниче об'єднання Карпати" на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.10.2017 до 01.12.2017 в розмірі 20 374,95 грн.
Вказане рішення від 26.12.2017 складено в повному обсязі 02.01.2018 та набрало законної сили 02.02.2018.
07.02.2018 на виконання наведеного рішення від 26.12.2017 Івано-Франківський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист №809/1725/17.
07.02.2018 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга Державного підприємства "Виробниче об'єднання" Карпати" на рішення від 26.12.2017.
09.02.2018 Івано-Франківський окружний адміністративний суд направив до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Державного підприємства "Виробниче об'єднання" Карпати" та адміністративну справу №809/1725/17.
05.03.2018 Державне підприємство "Виробниче об'єднання" Карпати" через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду подало заяву від 05.03.2018 №179/16-24 про зупинення виконання за виконавчим документом та визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню. Вказана заява мотивована тим, що Державне підприємство "Виробниче об'єднання" Карпати" не пропустило строк подання апеляційної скарги на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.12.2017 в справі №809/1725/17, а тому вказане судове рішення не набрало законної сили.
З огляду на зміст заяви Державного підприємства "Виробниче об'єднання" Карпати" від 05.03.2018 №179/16-24 про зупинення виконання за виконавчим документом та визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню, суд зазначає наступне.
Набрання рішенням суду законної сили регламентовано статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Так, згідно частини 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
В свою чергу, строк на апеляційне оскарження встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до частини 1 вказаної статті, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Зважаючи на те, що судове рішення від 26.12.2017 складено Івано-Франківським окружним адміністративним судом в повному обсязі 02.01.2018, то тридцятиденний строк для подання апеляційної скарги почав обчислюватись з 02.01.2018 та закінчився 01.02.2018.
Таким чином, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.12.2017 в справі №809/1725/17 набрало законної сили 02.02.2018 та, у відповідності до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Як встановлено судом вище, на виконання наведеного рішення від 26.12.2017 Івано-Франківський окружний адміністративний суд 07.02.2018 видав виконавчий лист №809/1725/17.
Також, 07.02.2018, через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга Державного підприємства "Виробниче об'єднання" Карпати" на рішення від 26.12.2017, яку 09.02.2018 разом із адміністративною справою №809/1725/17 направлено до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Частиною 4 статті 300 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо апеляційна скарга подана з пропуском визначеного цим Кодексом строку, суд у випадку поновлення строку на апеляційне оскарження зупиняє дію оскаржуваного рішення в ухвалі про відкриття апеляційного провадження.
В даному випадку, будь-яких повідомлень про зупинення дії судового рішення від 26.12.2017 в справі №809/1725/17 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду не надходило.
Окрім цього, суд звертає увагу на те, що згідно частини 3 статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України, виконання судового рішення може бути зупинене у випадках, визначених цим Кодексом.
Так, частиною 1 статті 375 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Отже, виконання судового рішення може бути зупинене лише судом касаційної інстанції відповідно до статті 375 Кодексу адміністративного судочинства України. Можливість зупинення виконання судового рішення судом першої інстанції, що його ухвалив, процесуальним законодавством не передбачена.
Згідно частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
З огляду на наведені вище обставини та норми Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає заяву Державного підприємства "Виробниче об'єднання" Карпати" від 05.03.2018 №179/16-24 про зупинення виконання за виконавчим документом та визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню, очевидно безпідставною та необґрунтованою, а тому вказану заяву слід повернути Державному підприємству "Виробниче об'єднання" Карпати" без розгляду.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 167, 248, 255, 256, 295, 370, 375 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Державного підприємства "Виробниче об'єднання" Карпати" від 05.03.2018 №179/16-24 про зупинення виконання за виконавчим документом та визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню, - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені частиною 2 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Главач І.А.