01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
03.04.2007 № 3/534
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Моторного О.А.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача - не з'явився,
від прокурора - не з'явився,
від відповідача - Рибачук О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Оболонськогорайону м. Києва
на рішення Господарського суду м.Києва від
у справі № 3/534
за позовом Заступника прокурора Оболонського району м. Києва
до Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Оболонськогорайону м. Києва
третя особа відповідача
третя особа позивача
про зобов"язання повернути самовільно зайняту земельну ділянку
Рішенням Господарського суду міста Києва від 08.12.2006 позов задоволено повністю. Зобов'язано Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Оболонського району міста Києва повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,46 га, яка розташована за адресою: м. Київ, вул.. Автозаводська, 5 Київській міській раді, привівши її у придатний для використання стан в тридцяти денний термін з дня набрання рішенням законної сили. Стягнуто з Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Оболонського району міста Києва у дохід Державного бюджету України 85 грн. витрат по сплаті держмита. Стягнуто з Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Оболонського району міста Києва на користь Державного підприємства “Судовий інформаційний центр» 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу до Київського апеляційного господарського суду, в якій просить рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Також відповідач в апеляційній скарзі посилається на те, що судом першої інстанції зроблено неправомірні та необґрунтовані висновки наявним обставинам у справі та припущено значну кількість суттєвих порушень норм матеріального та процесуального права.
Апеляційна інстанція переглядає справу відповідно до ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд у процесі перегляду справи за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний з доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача та проаналізувавши, на підставі встановлених фактичних обставин справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, апеляційний господарський суд встановив наступне.
Згідно ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частки в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
10.02.2006 Головним управлінням земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 87/05, згідно з яким у Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Оболонського району міста Києва відсутні документи, що посвідчують право власності або користування, в тому числі на умовах оренди земельної ділянки площею 0,46 га, за адресою: м. Київ, вул. Автозаводська, 5.
Головним управлінням земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації 10.02.2006 надано вказівку № 49/05 Комунальному підприємству по утриманню зелених насаджень Оболонського району міста Києва про усунення порушень земельного законодавства, а саме оформити документи, що підтверджують право користування вищевказаною земельною ділянкою або звільнити її протягом місяця.
Проте, як вбачається з акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 679/05 від 19.08.2006, відповідач не виконав зазначену вказівку № 49/05 від 10.02.2006 та використовує земельну ділянку площею 0,46 га по вул. Автозаводській, 5 у місті Києві.
Стаття 125 ЗК України передбачає, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку або право оренди земельної ділянки виникає: після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації; після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Відповідно до ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Згідно ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
У відповідності до ст.9 ЗК України, розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування відноситься до повноважень Київської міської ради.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач користується вказаною земельною ділянкою не набувши у встановленому Земельним кодексом порядку права власності або права користування земельною ділянкою.
Стаття 1 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначає, що самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
Відповідно до ст. 212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Враховуючи викладене, апеляційний господарський суд не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Оболонського району міста Києва, а рішення Господарського суду міста Києва від 08.12.2006 у справі № 3/534 є обґрунтованим і таким, що прийняте без порушення норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд,
Апеляційну скаргу Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Оболонського району міста Києва залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду міста Києва від 08.12.2006 у справі № 3/534 залишити без змін.
Матеріали справи № 3/534 повернути до Господарського суду міста Києва.
Головуючий суддя
Судді