Постанова від 21.02.2018 по справі 766/20962/17

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 766/20962/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Прохоренко В.В.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Крусяна А.В.,

Романішина В.Л.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 14 грудня 2017р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2017р. ОСОБА_2 звернувся в суд із позовом до ГУПФ України в Херсонській області, в якому просив:

- визнати дії ГУПФ України в Херсонській області по відмові здійснити йому перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області за №1746/19/01-2017 від 16.05.2017р. протиправними;

- зобов'язати ГУПФ України в Херсонській області провести йому перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з розміру грошового забезпечення вказаного у довідці УМВС України в Херсонській області за №1746/19/01-2017 від 16.05.2017р. з 1.01.2016р..

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що із 2008р. він перебуває на обліку у ГУПФ України в Херсонській області та отримує пенсію призначену йому у відповідності до ЗУ ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У зв'язку із внесенням змін до ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в якій законодавець визначив порядок перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу внутрішніх справ України (міліції), з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії, однак УПФ відмовило йому у такому перерахунку.

Посилаючись на вказані обставини просив вимоги задовольнити.

Справу розглянуто у порядку скороченого провадження.

Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 14 грудня 2017р. адміністративний позов задоволено.

Визнано дії ГУПФ України в Херсонській області по відмові здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 16.05.2017р. №1746/19/01-2017 протиправними.

Зобов'язано ГУПФ України в Херсонській області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з розміру грошового забезпечення вказаного у довідці УМВС України в Херсонській області від 16.05.2017р. №1746/19/01-2017 з 1.01.2016р..

В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення норм права.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті та відсутні клопотання від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, постанови суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що у ОСОБА_2 є усі передбачені законом підстави для проведення перерахунку пенсії, а тому пенсійний фонд безпідставно відмовив йому у такому перерахунку.

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом апеляційної інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що із 2008р. ОСОБА_2 на підставі ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 86% відповідного грошового забезпечення.

У зв'язку із змінами діючого законодавства, а саме доповнення ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» частиною 3, якою законодавець визначив право на перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), з урахуванням всіх видів грошового забезпечення поліцейського.

16.05.2017р. ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області була виготовлена довідка за №1746/19/01-2017 про новий розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, прирівняне до грошового забезпечення поліцейських та направлена до ГУПФ України в Херсонській області. Разом з тим, у червні 2017р. ОСОБА_2 отримав пенсію у попередньому розмірі.

З метою захисту своїх пенсійних прав, у серпні 2017р. ОСОБА_2 звернувся до ГУПФ України в Херсонській області із заявою, в якій просив відновити його порушені пенсійні права, шляхом здійснення йому перерахунку та виплати пенсії, відповідно до вимог ч.3 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням окладів та інших додаткових видів грошового забезпечення поліцейських.

Проте, листом-відповіддю ГУПФ України в Херсонській області за №127/П-99-1 від 31.08.2017р. ОСОБА_2 відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення вказаних у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області з посиланням на те, що КМУ не прийнято постанову, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням рівня грошового забезпечення поліцейських.

Не погоджуючись із відмовою УПФ у проведенні перерахунку пенсії, вказуючи на протиправну бездіяльність органу пенсійного фонду, ОСОБА_2 звернувся в суд із позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Перевіряючи правомірність дій ГУПФ України в Херсонській області, які позивач просить визнати протиправними, судова колегія виходить з наступного.

За правилами ч.ч.1,3,4 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за №2262-XII від 9.04.1992р. (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені частиною другою ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Аналізуючи вищенаведені норми законодавства, апеляційний суд зазначає, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Отже, вказаними нормами Закону прямо передбачений перерахунок пенсії особам, які отримують пенсію на умовах цього Закону з урахуванням видів грошового забезпечення в розмірах встановлених законодавством для поліцейських.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для видачі довідки ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення за №1746/19/01-2017 від 16.05.2017 стала Постанова КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за №988 від 11.11.2015р..

Зазначений акт центрального органу виконавчої влади набрав чинності з 2.12.2015р. та встановлює складові грошового забезпечення поліцейських, схеми окладів за відповідним званнями поліцейських тощо.

При цьому факт введення (зміни) Постановою КМУ за №988 від 11.11.2015р. грошового забезпечення поліцейських є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ.

Отже, ОСОБА_2, як колишній працівник міліції та пенсіонер МВС України, набув право на здійснення перерахунку пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, відповідно до постанови КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за №988 від 11.11.2015р..

Надаючи оцінку доводу апелянта про те, що Постанову КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за №988 від 11.11.2015р. не можна вважати підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам МВС України, апеляційний суд виходить з наступного.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою КМУ «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за №45 від 13.02.2008р..

У відповідності до п.1 вищевказаного Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових - видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Так, Постановою КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за №988 від 11.11.2015р. були введені нові оклади поліцейських, які є більшими ніж посадові оклади колишніх працівників міліції, більш ніж у 10 разів.

За правилами п.2 вищевказаного Порядку на підставі зазначеного в п.1 цього Порядку рішення КМУ, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк ПФ України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно п.3 Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФ України.

На виконання вимог п.2 Порядку, 3.04.2017р. начальником ГУПФУ в Херсонській області Лазарєвою З.Т. до Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонської області були надані списки осіб, пенсії яких підлягали перерахунку на 591 аркушах з відповідним супровідним листом за №2291/03.

Апеляційний суд акцентує увагу на тому, що із вказаного супровідного листа прямо вбачається, що ГУПФУ в Херсонській області визнає за колишніми працівниками міліції право на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських Національної поліції, оскільки текст супровідного листа викладено у наступній редакції: «Відповідно до п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого КМУ» за №45 від 13.02.2008р., надаємо списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 1.01.2016р., з урахуванням грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за №988 від 11.11.2015р..

Крім того, апеляційний суд звертає увагу на те, що саме на підставі списків наданих ГУПФУ в Херсонській області, ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області були виготовлені довідки про розміри грошового забезпечення пенсіонерів МВС України з врахуванням посадових окладів поліцейських та вказані довідки є юридично чинними та на їх підставі ГУПФУ в Херсонській області повинно було здійснити перерахунок раніше призначених пенсій.

Що стосується доводів апелянта про те, що постановою КМУ «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» за №730 від 16.09.2015р. не визначені територіальні органи Національної поліції України як правонаступники територіальних органів МВС України, судова колегія зазначає наступне.

За правилами п.3.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно п.3.8 Порядку, у разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад, у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

На виконання вимог чинного законодавства та даних пунктів Порядку уповноваженим органом - ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області ОСОБА_2, як особі, яка звільнялася саме з цього органу (УМВС) правомірно та обґрунтовано було виготовлено Довідку про розмір грошового забезпечення з врахуванням окладів поліцейського від 23.05.2017р. № 2521/19/01-2017 та надіслано її до ГУПФУ в Херсонській області, при цьому, дані грошового забезпечення викладені в цій довідці ГУПФУ в Херсонській області не оспорюються, сама довідка є юридично чинною та прийнятою ГУПФУ в Херсонській області з врахуванням того, що вона видана уповноваженим на те органом - ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області.

Також колегія суддів зауважує, що судом першої інстанції обґрунтовано не враховано доводи відповідача про відсутність фінансування на проведення таких виплат, здійснення перерахунку пенсії, оскільки ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачає такої підстави для відмови у приведенні пенсійних виплат у відповідність до Закону за вказаних обставин.

Крім того, право на перерахунок пенсії гарантоване ч.3,4 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції за №900-VIIІ від 23.12.2015р.. Вказане право законодавством жодним чином не пов'язане з виділенням додаткових коштів на перерахунок пенсії, а обов'язок по перерахунку пенсії прямо випливає з вимог ч.3,4 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ за №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови КМУ за №45 від 13.02.2008р. «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України (в новій редакції) суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).

При розгляді справи «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувані своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для нього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (аналогічна позиція викладена в рішенні у справі № 59498/00 «Бурдов проти Росії»). Таким чином, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що навіть якщо б відповідач надав докази відсутності бюджетних коштів на перерахунок пенсії, вищенаведена практика ЄСПЛ вказує на те, що це не є підставою невиконання вимог Закону, а саме ст.63 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо обов'язку по перерахунку та сплаті пенсії.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову ОСОБА_2

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що постанова суду ухвалена з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.311,315,316,322,325 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - залишити без задоволення.

Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 14 грудня 2017р. - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.В. Крусян

В.Л. Романішин