01 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/321/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Большакової О.О.,
суддів Довгополова О.М., Макарика В.Я.,
з участю секретаря судового засідання Гром І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії за апеляційною скаргою Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова на постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 15 листопада 2017 року (суддя першої інстанції Луців-Шумська Н.Л., м. Львів),
27 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Шевченківського районного суду м. Львова з адміністративними позовами до Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова (далі - Личаківське ОУПФУ м. Львова) про визнання протиправними дії щодо зміни базового місяця для нарахування індексації пенсії при проведенні перерахунку пенсії на виконання постанови Шевченківського районного суду від 26.01.2017 по справі №466/10234/16-а та щодо припинення виплати фіксованої індексації, зобов'язання виконати зазначену постанову суду без зміни базового місяця для нарахування індексації пенсії, як вказано у даній постанові, нарахувати та виплатити індексацію на донараховані суми пенсійного забезпечення, не змінюючи базовий місяць індексації, з урахуванням виплачених сум та поновити виплату фіксованої індексації з 02.11.2016.
Постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 15 листопада 2017 року позов задоволено. Визнано дії Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова щодо зміни ОСОБА_1 базового місяця для нарахування індексації пенсії на листопад 2016 р. при проведенні перерахунку пенсії на виконання постанови Шевченківського районного суду м.Львова від 26.01.2017 р. №466/10234/16-а та щодо припинення виплати фіксованої індексації - протиправними. Зобов'язано Личаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату сум фіксованої індексації пенсії наростаючим підсумком з 02 листопада 2016 р. без зміни базового місяця індивідуальної індексації пенсії на листопад 2016 р. Стягнуто з Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова, Головного Управління Державної казначейської служби України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 640 грн судових витрат.
Із цією постановою не погодилося Личаківське ОУПФУ м. Львова та оскаржило його в апеляційному порядку. Вважає, що така прийнята без повного з'ясування судом обставин справи, з порушенням норм матеріального права, а тому просить її скасувати та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування вимог, апелянт зазначив, що оскільки розмір пенсії, перерахованої на виконання рішення суду, перевищив суму отримуваної до того пенсійної виплати, для продовження виплати індексації немає підстав. Також, зазначає про безпідставність стягнення з нього судових витрат, оскільки Пенсійний фонд України та його органи звільнені від сплати судового збору під час розгляду справ у всіх судових інстанціях.
Позивач подав заперечення на апеляційну скаргу, в якому вказав, що оскаржуване рішення є законним і обґрунтованим, таким, що відповідає обставинам справи та діючому законодавству.
В судове засідання представники сторін не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, тому на підставі ч. 4 ст. 229 КАС України фіксація судового засідання технічними засобами не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Личаківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Львова як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 29.04.2011.
Постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 26 січня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2017 року позов задоволено. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, сум індексації, тощо під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова призначити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходу, починаючи з 02.11.2016 згідно з наданими довідками про складові заробітної плати для призначення пенсії (№ 14938/10/1303-05-0025/245 від 11.10.2016 та № 13188/2806-05-0032/243 від 17.10.2016), якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано (сплачено) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 85% заробітної плати, провести виплату недоплаченої пенсії з 02.11.2016. Стягнуто з управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова, Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 551,20 грн судових витрат.
Отримавши у серпні 2017 року пенсію, ОСОБА_1 дізналася, що така перерахована відповідачем зі зміною базового місяця для нарахування індексації, без нарахування індексації на суми, примусово стягнуті відповідно до рішення суду, а також припинено виплату щомісячної фіксованої індексації у розмірі 196,44 грн.
29.08.2017 позивач звернулася до Личаківського ОУПФУ м. Львова із заявою про поновлення виплати фіксованої індексації в розмірі 196 грн 44 коп. з 02.11.2016.
21 вересня 2017 року ОСОБА_1 отримала відповідь від відповідача № 90-/ТС-12/ШВ від 18.09.2017, в якій повідомлено про те, що розмір пенсії після перерахунку становить 3049,86 грн у порівнянні з 2910,42 грн до перерахунку. Станом на липень 2017 року сума індексації становила 196,44 грн, відтак загальний розрахунок пенсійної виплати складав 2910,42 грн (2713,98+196,44). Оскільки розмір пенсії, перерахованої на виконання рішення суду перевищив суму отримуваної раніше пенсії, для продовження виплати індексації немає підстав.
Не погодившись з таким рішенням ОСОБА_1 звернулася до суду для захисту своїх порушених прав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо зміни базового місяця нарахування індексації пенсії та утримання в односторонньому порядку раніше нарахованих та отриманих сум індексацій є протиправними.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що пенсія є об'єктом індексації грошових доходів населення. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.
Згідно з пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення (в редакції, чинній на час здійснення перерахунку пенсії), у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Виходячи з наведеного, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком проведення індексації грошових доходів населення. У разі підвищення сум доходів громадян без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат; у разі ж якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.
Отже, здійснення органом Пенсійного фонду на виконання рішення суду перерахунку пенсії позивача не може слугувати підставою для нового обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням її грошових доходів, оскільки фактично збільшення таких доходів, в контексті зазначених вище правових норм, не відбулось.
Перерахунок пенсії на підставі судових рішень у справі №466/10234/16-а є відновленням порушеного права позивача на отримання належної їй виплати у встановленому законодавством розмірі та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та, відповідно, для встановлення нового базового місяця.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 13 лютого 2018 року у справі № 464/1211/16-а (К/9901/4610/18).
Виходячи з викладеного, та враховуючи встановлені по справі обставини, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню, оскільки неправомірними є дії Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова щодо утримання суми індексації пенсії ОСОБА_1 за спірний період та зміни базового місяця нарахування індексації наростаючим підсумком.
Таким чином, доводи апеляційної скарги про те, що для продовження виплати індексації немає підстав є безпідставними та не заслуговують на увагу.
Посилання апелянта на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року, є безпідставними, адже цим нормативним актом встановлено, що Пенсійний фонд України та його органи, звільняється від сплати судового збору під час розгляду справ в усіх судових інстанціях. Разом з тим, спір вже вирішено і йдеться про розподіл судових витрат за наслідками його вирішення. У даному випадку суд першої інстанції у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України (в редакції чинній на момент розгляду справи в суді першої інстанції) присудив здійснені позивачем документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись ч. 3 ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,
апеляційну скаргу Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 15 листопада 2017 року у справі № 466/7006/17 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя О.О. Большакова
Судді О.М. Довгополов
В.Я. Макарик
Повний текст виготовлено 02 березня 2018 року.