Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
27 лютого 2018 р. № 820/5929/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Єгупенка В.В.,
за участю секретаря судового засідання - Козир В.М.,
за участю: представника відповідача - Байбак В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) до Харківського міського центру зайнятості (м. Харків, вул. Шевченка, 137-а) про визнання дій незаконними, -
Позивач, ОСОБА_2 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківського міського центру зайнятості, в якому просить визнати незаконною бездіяльність Харківського міського центру зайнятості, яка полягає у не запропонуванні позивачу та не проведенні під час здійснення прийому 22 червня 2017 року з позивачем поглибленого профдіагностичного обстеження з метою професійного добору і професійного відбору.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, з підстав, викладених у письмовому відзиві.
Позивач до судового засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
27.09.2016 ОСОБА_2 звернувся з заявою про сприяння у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де був зареєстрований, як такий що шукає роботу, з відкриттям персональної картки № НОМЕР_1.
Наказом директора від 27.09.2016 року ОСОБА_2 наданий статус безробітного з 27.09.2016 та відповідно до п.п. 2,4 ст. 22, п.2 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.п.2.7., 2.9. "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" призначена виплата допомоги по безробіттю з 04.10.2016 року по 28.09.2017 року.
Відповідно до ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення" статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи. Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Згідно з ст.5 Закону України "Про зайнятість населення" держава гарантує у сфері зайнятості: 1) вільне обрання місця застосування праці та виду діяльності, вільний вибір або зміну професії; 2) одержання заробітної плати (винагороди) відповідно до законодавства; 3) професійну орієнтацію з метою самовизначення та реалізації здатності особи до праці; 4) професійне навчання відповідно до здібностей та з урахуванням потреб ринку праці; 5) підтвердження результатів неформального професійного навчання осіб за робітничими професіями; 6) безоплатне сприяння у працевлаштуванні, обранні підходящої роботи та одержанні інформації про ситуацію на ринку праці та перспективи його розвитку; 7) соціальний захист у разі настання безробіття; 8) захист від дискримінації у сфері зайнятості, необґрунтованої відмови у найманні на роботу і незаконного звільнення; 9) додаткове сприяння у працевлаштуванні окремих категорій громадян.
Положеннями ч. 2 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено, що зареєстровані безробітні зобов'язані: 1) самостійно або за сприяння територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснювати активний пошук роботи, який полягає у вжитті цілеспрямованих заходів до працевлаштування, зокрема взяття участі у конкурсних доборах роботодавців; 2) відвідувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в якому він зареєстрований як безробітний у визначений і погоджений з ним час, але не рідше ніж один раз на тридцять календарних днів; 3) дотримуватися письмових індивідуальних рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню, зокрема брати участь у заходах, пов'язаних із сприянням забезпеченню зайнятості населення; 4) інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.
Відповідно ст. 33 Закону України "Про зайнятість населення" професійна орієнтація осіб, які звернулися до територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснюється шляхом:
1) професійного інформування, що полягає у наданні відомостей про трудову діяльність та її роль у професійному самовизначенні особи, інформації про стан ринку праці, зміст та перспективи розвитку сучасних професій і вимоги до особи, форми та умови оволодіння професіями, можливості професійно-кваліфікаційного і кар'єрного зростання, що сприятиме формуванню професійних інтересів, намірів та мотивації особи щодо обрання або зміни виду трудової діяльності, професії, кваліфікації, роботи;
2) професійного консультування, спрямованого на оптимізацію професійного самовизначення особи на основі виявлення її індивідуально-психологічних характеристик, особливостей життєвих ситуацій, професійних інтересів, нахилів, стану здоров'я та з урахуванням потреби ринку праці;
3) проведення професійного відбору, що полягає у встановленні відповідності особи вимогам, які визначені для конкретних видів професійної діяльності та посад.
Як вбачається із матеріалів справи, 22 червня 2017 року ОСОБА_2 перебував на прийомі у Харківському міському центру зайнятості.
З наданих суду письмових доказів вбачається, що під час прийому 22.06.2017 за згодою ОСОБА_2 представником відповідача були опрацьовані актуальні вакансії.
Також, за згодою з позивачем за його бажанням 22.06.2017 було узгоджено відвідування до спеціаліста з профорієнтації.
На прийомі у спеціаліста з профорієнтації 22.06.2017 ОСОБА_2 було надано інформацію щодо можливості проходження професійного навчання за професією «кравець» в ХЦПТО ДСЗ та ознайомлено позивача із термінами навчання, роз'яснено щодо компенсації витрат на проїзд.
У зв'язку із наданням ОСОБА_2 згоди на навчання, відповідачем було сформовано заявку за професією «кравець» та зроблені відповідні записи в додатку № 1 до Персональної картки безробітного та внесено до бази даних. ОСОБА_2 було видано направлення на проходження медичного огляду для відповідної довідки (Ф0860) для включення до групи на навчання.
Відповідно до п.2.3 Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затвердженого наказами МСП та МОН України від 31.05.2013 № 318/655 центр зайнятості для проходження професійного навчання направляє безробітного до закладів охорони здоров'я для проходження попереднього медичного, психіатричного та наркологічного оглядів, якщо правила прийому до професійно-технічних і вищих навчальних закладів вимагають надання відповідної довідки. У разі направлення безробітних на професійне навчання за професіями, для набуття яких відповідно до чинного законодавства потребує обов'язкового професійного медичного відбору, психіатричного та наркологічного оглядів, відшкодовуються витрати для проходження такого огляду. Для цього центри зайнятості укладають договори з відповідними закладами охорони здоров'я.
Як встановлено ч.2 ст.6 Закону України «Про зайнятість населення» реалізація права на вибір місця, виду діяльності та роду занять здійснюється шляхом самостійного забезпечення особою своєї зайнятості чи звернення з метою працевлаштування до роботодавця або за сприяння центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, чи суб'єкта господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні.
Із матеріалів справи також вбачається, що ОСОБА_2 систематично отримує профорієнтаційні та консультаційні послуги, за весь час перебування на обліку йому було призначено відвідати провідних фахівців з профорієнтації, позивача ознайомлено зі станом ринку праці, надані консультації з питань профорієнтації, можливості проходження професійного навчання згідно "Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних».
Відповідно до вимог чинного законодавства ОСОБА_2 отримував від Харківського міського центру зайнятості відомості про трудову діяльність, відповідач надавав йому допомогу у пошуку роботи та професійному самовизначенні.
За правилами ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких гуртуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суду не надано належних та допустимих доказів в розумінні ст.73, 74 КАС України на підтвердження того, що під час прийому ОСОБА_2 22.06.2017 з боку відповідача мали місце незаконні дії.
Крім того, посилання ОСОБА_2 на те, що 22.06.2017 відповідач незаконно відмовив йому у направленні до відділу з профорієнтації не може бути визнано обґрунтованим, оскільки, як встановлено при розгляді справи, сам позивач 22.06.2017 надав згоду на навчання за професією «кравець», йому було видано відповідне направлення, а відтак, потреби у профдіагностичному обстеженні ОСОБА_2, в даному випадку, не було.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що прийом ОСОБА_2 22.06.2017 здійснювався відповідачем у відповідності до Закону України "Про зайнятість населення".
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За таких обставин суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог щодо визнання незаконною бездіяльність Харківського міського центру зайнятості під час прийому 22 червня 2017 року.
Керуючись ст.ст.5-10, 72, 73, 74, 77, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Харківського міського центру зайнятості про визнання дій незаконними відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Роз'яснити учасникам справи, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Повний текст рішення складено 27.02.2018.
Суддя В.В. Єгупенко