Справа № 815/836/18
26 лютого 2018 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Радчук А.А., розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову ОСОБА_1 до голови Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області Романець Ольги Володимирівни про визнання протиправним дій, визнання протиправним та скасування рішення, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (67130, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до голови Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області Романець Ольги Володимирівни (67130, АДРЕСА_1) про:
визнання протиправними дії голови Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Великомихайлівського району Одеської області Романець Ольги Володимирівни в частині скликання і проведення зборів членів Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Великомихайлівського району Одеської області щодо призначення повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області на одномандатному виборчому окрузі №19;
визнання протиправними дії голови Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Великомихайлівського району Одеської області Романець Ольги Володимирівни в частині прийняття, складання та підписання рішення про призначення повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області на одномандатному виборчому окрузі №19;
визнання протиправними дії голови Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Великомихайлівського району Одеської області Романець Ольги Володимирівни щодо не оприлюднення рішення про призначення повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області на одномандатному виборчому окрузі №19 в порядку, визначеному Законом;
визнання протиправним та скасування рішення про призначення повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області на одномандатному виборчому окрузі №19.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 26.02.2018 року відкрито провадження по справі.
Разом з адміністративним позовом позивач надав заяву про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії рішення голови Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області Романець О.В. про призначення повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області на одномандатному виборчому окрузі №19 та шляхом заборони голові Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області Романець О.В. вчиняти дії щодо проведення повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області на одномандатному виборчому окрузі №19.
В обґрунтування вказаної заяви позивач зазначив, що, з огляду на дату проголошених повторних виборів - 25 березня 2018 року, протиправні дії відповідача - Романець Ольги Володимирівни - голови Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області як такої, що виступила ініціатором проведення повторних виборів на одномандатному виборчому окрузі №19 - продовжуються, вчиняються безперервно, погашають ефективність захисту порушених виборчих прав, та можуть унеможливити виконання рішення суду.
Статтею 154 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи. Суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову. Залежно від обставин справи суд може забезпечити позов повністю або частково. Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу. В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 150 КАС України, Суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Аналіз даної правової норми вказує на те, що заявник обов'язково повинен обґрунтувати своє клопотання і з цією метою подати докази наявності фактичних обставин, з якими пов'язує застосування певного заходу забезпечення позову. Доказами у даному випадку вважатимуться будь-які відомості, що вказують на ймовірне порушення чиїхось прав (свобод, інтересів) під час провадження у справі. При цьому тягар доказування при розгляді клопотання покладається виключно на заявника.
Відповідно до п. 17 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 року "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ", в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення по адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Звернувшись з заявою про забезпечення позову, позивач не обґрунтував її належним чином та не надав жодних доказів, які свідчать про очевидну небезпеку заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття заходів забезпечення позову, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що заява позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 150, 151, 154 КАС України, суд, -
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову ОСОБА_1 до голови Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області Романець Ольги Володимирівни про визнання протиправним дій, визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст.ст. 293-295 КАС України.
Суддя А.А. Радчук