Постанова від 21.02.2018 по справі 316/1416/17

Справа № 316/1416/17

Провадження № 2-а/316/12/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.02.2018 року м.Енергодар

Енергодарський міський суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Вільямовської Н.О.,

за участю секретаря судового засідання Рябухи О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Енергодар адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Енергодарської міської ради, в особі управління містобудування та архітектури, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державне підприємство «Кам'янсько-Дніпровське лісове господарство», про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом про визнання протиправними дій Виконавчого комітету Енергодарської міської ради, в особі Управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради по відмову у наданні будівельного паспорта та зобов'язання Виконавчий комітет Енергодарської міської ради, в особі Управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради надати позивачу будівельний паспорт на забудову земельної ділянки АДРЕСА_1 площею 0,1150 гектарів, кадастровий номер НОМЕР_1 цільове призначення - для ведення садівництва.

На обґрунтування позову вказується, що позивач є власником земельної ділянки площею 0,1150 га, кадастровий номер НОМЕР_1, розташованої за адресою: м. Енергодар, садово-городницьке товариство «Волна», вул. Приозерна. Цільове призначення вказаної земельної ділянки - для ведення садівництва. ОСОБА_1 19.07.2017 р. звернувся до відповідача із заявою про надання йому будівельного паспорта на забудову садового будинку. Проте, листом відповідача від 31.07.2017 р. № 133/01-12/01-21 було повідомлено, що за даними містобудівної документації (генеральний план міста., план зонування території) вищевказана земельна ділянка розташована в ландшафтному заказнику місцевого значення «Іванівський бір», що позбавляє можливості управління містобудування та архітектури Енергодарської міської ради видати будівельний паспорт на вказану ділянку, а також рекомендовано звернутись до ДП «Кам'янсько-Дніпровське лісове господарство» для уточнення меж природно-заповітного фонду. Стверджується про неправомірність таких дій відповідача і про наявність передбачених законом підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

В судовому засідання позивач та його представник- ОСОБА_2 підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити.

Представник відповідача- Знахуренко В.А. в судовому засіданні позов не визнала і вказала, відмова позивачу у наданні будівельного паспорта пов'язана з тим, що земельна ділянка, яка має кадастровий номер НОМЕР_1 розташована у ландшафтному заказнику «Іванівський бір», створеному за рішенням Запорізької обласної ради від 27.11.1998 за №10. На сьогодні рішення Запорізької обласної ради про зміну меж та площі заказника місцевого значення «Іванівський бір» в частині відведених земельних ділянок в районі СГТ «Волна-2» не приймалось.

Заслухавши пояснення сторін і вивчивши матеріали справи суд вважає, що в задоволенні позову необхідно відмовити.

В судовому засіданні встановлено, що позивач є власником земельної ділянки №35 площею 0,1150 га, кадастровий номер НОМЕР_1, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 Цільове призначення вказаної земельної ділянки - для ведення садівництва. 19.07.2017 р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про надання йому будівельного паспорта на будівництво на земельній ділянці садового будинку, проте листом відповідача від 31.07.2017 р. № 133/01-12/01-21 повідомив про відмову у наданні позивачеві будівельного паспорта. При цьому причиною відмови у наданні будівельного паспорта зазначена, що за даним містобудівної документації (генеральний план м. Енергодар, затверджений рішенням Енергодарської міської ради від 03.07.2015 року № 94, план зонування території м. Енергодара, затвердженого рішенням Енергодарської міської ради від 25.09.2015 №1) земельна ділянка за адресою: Запорізька область, м. Енергодар, кадастровий номер НОМЕР_1, розташована в ландшафтному заказнику місцевого значення «Іванівський бір».

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).

Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.

За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.

Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Згідно п. 2.1 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011 року (далі - Порядок), видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); проект будівництва (за наявності); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Пунктом 2.4 Порядку передбачено, що пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику, зокрема, з підстав невідповідності намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Відповідно до ч.1 ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зокрема, зміна цільового призначення земель проводиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного і історико-культурного призначення.

Рішенням Запорізької обласної ради №10 від 27.11.1998 року про внесення змін і доповнень до природно-заповідного фонду області: п. 1 було вилучено з території заказників місцевого значення ділянки, надані Запорізькій атомній електростанції для будівництва автомобільних шляхів та інженерних комунікацій (додаток 1); п. 4 затверджений перелік територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, переведених в іншу категорію, та новостворених (додатки 3,4), п. 6 Державному управлінню екологічної безпеки в Запорізькій області внести відповідні зміни до кадастру природно-заповідного фонду області та передати під охоронні зобов'язання новостворені заповідні об'єкти (а.с.87).

Рішенням Енергодарської міської ради від 03.07.2015 року № 94 «Про затвердження генерального плану м. Енергодара Запорізької області» було затверджено генеральний план м. Енергодар Запорізької область та встановлено, що містобудівна документація з планування території м. Енергодара, розроблена та затверджена до набрання чинності цим рішенням, діє в частині, що не суперечить генеральному плану м. Енергодара Запорізької області, затвердженого згідно п. 1 цього рішення (а.с. 85).

Рішенням Енергодарської міської ради від 25.09.2015 року № 1 «Про затвердження плану зонування території м. Енергодара Запорізької області» було затверджено план зонування території м. Енергодар Запорізької області (а.с. 86).

Відповідно до викопіювання із плану зонування території міста Енергодара, достовірність даних якого підтверджена отриманим судом в порядку ст. 71 КАС України листом Державного підприємства «Кам'янсько-Дніпровське лісове господарство» від 12.10.2017 р. № 291 (а.с. 39), земельна ділянка із зазначеним ОСОБА_1 в позовній заяві номером знаходиться на території природно-заповідного фонду ландшафтному заказнику місцевого значення «Іванівський бір» Іванівського лісництва у кварталі 3 виділі 33. Дана обставина свідчить, що Виконавчий комітет в особі Управління містобудування та архітектури при зверненні ОСОБА_1 зобов'язане було не видавати йому будівельний паспорт забудови земельної ділянки і повернути наданий ним пакет документів. Відповідно, оскаржувані дії Управління містобудування та архітектури відповідали чинному законодавству, а тому не можуть бути визнані протиправними.

Крім того, згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Ч. 5 статті 25 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що встановлення режиму забудови територій, визначених для містобудівних потреб, не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, зміни адміністративно-територіальних меж до моменту вилучення (викупу) земельних ділянок.

Ч. 2 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій.

Проте відповідно «Проекту організації та розвитку державного підприємства «Кам'янсько-Дніпровське лісове господарство» від 2009 року, дана земельна ділянка розташована на території Держлісфонду Іванівського лісництва квартал 3 виділі 33 у ландшафтному заказнику місцевого значення «Іванівський бір» за рішенням Запорізької обласної ради №272 від 13.09.1988 року, №10 від 27.11.1998 року, тобто функціональне призначення території відбулося з прийняттям зазначених рішень.

Відповідно до ст.. 44 Земельного кодексу України до складу земель природно-заповідного фонду включається природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'кти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва).

При вилученні зазначеної земельної ділянки не було вирішено питання зняття статусу природно-заповідного фонду відповідно до ст. 54, 51-53 Закону України «Про природно- заповідний фонд України» «зміна меж, категорії та скасування статусу територій та об'єктів природно-заповідного фонду проводиться за погодженням з центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на підставі відповідного експертного висновку. Рішення про організацію чи оголошення території та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається Верховною Радою України. Рішення Запорізької обласної ради про зміну меж та площі ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір» з частини відведених земельних ділянок в районі СГТ «Волна-2» не приймались. Відповідно до Положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Іванівський бір» державний контроль за виконанням цього Положення здійснюється місцевою радою її виконавчими та розпорядчими органами,Міністерством охорони навколишнього природного середовища України і його органами на місцях (а.с. 77-80).

Згідно з п.п. І п. 3.1. Положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Іванівський бір» на території ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір» встановлено заповідний режим, яким передбачається обмеження господарського використання усіх об'єктів, взятих під охорону. На території ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір» з метою забезпечення виконання ним основних завдань по охороні природної території забороняється у тому числі будь-яке будівництво, що може вплинути на зміну характеру місцевості, ландшафтів і не пов'язане з охороною території заказника.

Викладене свідчить, що уповноважений орган містобудування та архітектури зобов'язаний не видавати замовнику будівельний паспорт забудови земельної ділянки, а також зобов'язаний повернути йому пакет документів, у разі виявлення невідповідності намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Крім того, згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Оскільки в судовому засіданні певно встановлено, що чинним законодавством України не передбачено обов'язку Управління містобудування та архітектури Енергодарської міської ради видати будівельний паспорт забудови земельної ділянки, яка розташована у ландшафтному заказнику місцевого значення «Іванівський бір», остільки в задоволенні відповідної вимоги позивача також необхідно відмовити.

З урахуванням викладеного, на підставі ст. 19 Конституції України, ст.ст. 5, 26,27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 2.4 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, керуючись ст.ст. 2, 8, 22, 72-79, 241-246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Енергодарської міської ради, в особі управління містобудування та архітектури, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державне підприємство «Кам'янсько-Дніпровське лісове господарство», про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити дії,- відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п.п. 15.5, п.п.15 п. 1 Розділу VІІ Перехідних Положень КАС України (в новій редакції), до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Суддя Н.О. Вільямовська