Постанова від 31.01.2018 по справі 754/14401/17

Номер провадження 2-а/754/290/18

Справа №754/14401/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

31 січня 2018 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Таран Н.Г., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін справу за адміністративним позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

У вказаному позові позивач просить: визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268» протиправною, в тому числі щодо не вчинення дій по витребуванню необхідної інформації від відповідного підрозділу Національної поліції України. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268», починаючи з 01.01.2016 року з врахуванням всіх видів грошового забезпечення відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення до внесення відповідних змін, без обмеження максимального розміру пенсії з врахуванням раніше проведених виплат без обмеження граничного розміру. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві сплатити позивачу різницю в пенсії за минулий час у визначеному розмірі з урахуванням інфляції за кожен місяць, починаючи з 01.01.2016 року. В порядку ст.267 КАС України, зобов'язати відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Вказані позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що на підставі наказу №300 о/с начальника головного управління внутрішніх справ м. Києва від 30 червня 1995 року його було звільнено з 03 липня 1995 року в запас з органів внутрішніх справ України за ст.64 п "ж" (за власним бажанням) з посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу оперативно-пошукової роботи управління внутрішньої безпеки в м. Києві управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України. Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні складає 20 років 00 місяців 05 днів. Згідно до ст.13 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з відповідними змінами, позивачу була нарахована пенсія за вислугу років, а саме 50% з розміру грошового забезпечення, який був на той час. Отримуючи пенсію за вислугою років, позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві. На теперішній час грошове забезпечення працівників поліції значно підвищено і позивачу Пенсійний фонд зобов'язаний перерахувати пенсію відповідно до чинного законодавства, чого і сам відповідач не заперечує, зазначивши в своєму листі, що саме з цією ціллю, із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» до головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві ліквідаційними комісіями ГУ МВС України в областях та місті Києві були направлені довідки для перерахування пенсій, в тому числі і що стосується позивача, з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських. В жовтні 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з проханням переоформити, перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням нового грошового забезпечення відповідно до займаної посади. 25 жовтня 2017 року на його звернення, отримав відповідь від Голов­ного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за №24696/03/02334 від 18.10.2017 року, в якій зазначається, що перерахунок, а відповідно і виплату пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України, фактично позивачу відмовлено в перерахунку та виплаті пенсії. Такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві є неправомірними і таким чином порушуються вимоги Закону та Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Адже, у виконання вимог зазначених правових норм, Головним управлінням МВС України в місті Києві супровідним листом від 07.06.2017 року за №ЛК-3757/125/01/62-2017 надіслана до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року для перерахунку пенсії, але цього зроблено не було зокрема і на день подання даного позову.

Ухвалою судді від 03.11.2017 року відкрито провадження у вищевказаній справі та її призначено до розгляду в порядку скороченого провадження без виклику сторін.

Відповідно до супровідного листа, що міститься в матеріалах справи від 03.11.2017 року відповідачу Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві було надіслано копію вищевказаної ухвали та копію позову з додатком.

У зв'язку із ненадходженням до суду рекомендованого повідомлення про отримання зазначених вище документів, судом повторно на адресу відповідача було направлено нагадування, щодо можливості подачі відповідачем до суду будь-яких документів, що можуть свідчити про визнання позову чи заперечень проти позовних вимог позивача.

Однак, станом на 30.01.2018 року від відповідача на адресу суду не надходило будь-яких документів, що можуть свідчити про визнання позову чи заперечень проти позовних вимог позивача.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані суду докази вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач ОСОБА_1 як пенсіонер МВС України перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, має видане ним пенсійне посвідчення Серія НОМЕР_2 та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно довідки №24511 від 07.06.2017 року, яка видана ОСОБА_1 ліквідаційною комісією МВС України в м. Києві, відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 року №988, наказу МВС від 06.04.2016 року №260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2016 року за посадою ст. оперуповноваженого з особливо важливих справах Управління УВБ МВД України/старший оперуповноважений в особливо важливих справах ГУНП у м. Києві, яку ОСОБА_1 обіймав на день звільнення зі служби/прирівняною посадою становить: посадовий оклад - 2800,00, підвищення посадового окладу - 0,00 %, оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції/майор поліції - 2000,00, надбавка за стаж служби - 40,00 % - 1920,00, надбавка за специфічні умови проходження служби - 0,00, надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 20,00% - 560,00, надбавка за шифрувальну роботу - 0,00%, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний» - 0,00%, надбавка за науковий ступінь кандидата або доктора наук - 0,00%, оплата за вчене звання - 0,00%, надбавка за спортивні звання - 0,00%, премія - 16,84% - 1225,95, усього: 8505,95 грн.

Відповідно до супровідного листа Головного управління МВС України в м. Києві від 12.10.2017 року оформлена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 довідка надіслана супровідним листом від 07.06.2017 року до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

В жовтні 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з проханням переоформити, перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням нового грошового забезпечення відповідно до займаної посади.

На вказане звернення, отримав відповідь від Голов­ного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за №24696/03/02334 від 18.10.2017 року, в якій зазначається, що перерахунок, а відповідно і виплату пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.

Отже, суд вважає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, щодо не проведення перерахунку пенсії позивача у зв'язку з неможливістю її здійснення через відсутність виділення коштів з Державного бюджету України, оскільки право позивача на пенсійне забезпечення не може ставитися в залежність від відсутності бюджетних асигнувань.

Конституційним Судом України у рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.

Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Абзацом 1 пункту 24 цього Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Ліквідаційною комісією Міністерства внутрішніх справ України розглянуто лист Пенсійного фонду України від 31 березня 2017 року №1519/03 щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та за результатами розгляду розроблено співвідношення посад і звання працівників міліції та поліції. Крім того, було надано показники середніх розмірів грошового забезпечення поліцейських, визначені з урахуванням поділу за спеціальними званнями, передбаченими ст. 80 Закону України «Про Національну поліцію».

Таким чином, Міністерство внутрішніх справ України направило до Пенсійного фонду України інформацію про підстави перерахунку пенсії працівників органів внутрішніх справ (міліції).

В подальшому на адресу МВС України в м. Києві надіслані списки осіб для видачі довідок.

Таким чином, вказаний вище порядок здійснення перерахунку пенсії у відповідності до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року було дотримано.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484/а13 від 22 квітня 2014 року.

У відповідності до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, у зв'язку з вищевикладеним, вимога позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру пенсії підлягає задоволенню з 01 січня 2016 року.

Керуючись ст.ст. 5, 9, 77, 139, 242-246, 257, 295, 382 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268», починаючи з 01.01.2016 року з врахуванням всіх видів грошового забезпечення відповідно до довідки № 24511 від 07.06.2017 року, виданої ліквідаційною комісією МВС України в м. Києві, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, без обмеження максимального розміру пенсії з врахуванням раніше проведених виплат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Сторони:

Позивач: ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1;

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, місце знаходження: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, Код ЄДРПОУ: 22869069.

Суддя: Таран Н.Г.