справа № 638/489/18
провадження № 3/638/502/18
19 лютого 2018 року м. Харкова
Суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Штих Т.В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Департаменту патрульної поліції Управління Патрульної поліції у м. Харкові відносно:
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, мешкає за адресою м. Харків Салтівське Шоссе б. 139 кв. 286, не працюючого, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП,
встановив :
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 150591 від 03.01.2018 року, 03 січня 2018 року о 21 год. 45 хвилин в м. Харків, по проспекту Науки біля б. 14-а, ОСОБА_1 керував транспортним засобом « VOLKSWAGEN» державний номер НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, про що свідчать дані спеціальних технічних засобів.
В судовому засіданні ОСОБА_1 повідомив, що в той день він не вживав спиртних напоїв чи наркотичних засобів. Його автомобіль було зупинено без будь якої причини. У подальшому працівники поліції почали висловлюватися щодо наче б то того, що він знаходиться в стані алкогольного сп'яніння, проте з метою виключення будь яких непорозумінь, він виявив бажання пройти тест в медичному закладі, проте його тривалий час утримували на місці зупинки, погрожували, а поті доставили на місце зупинки алкотестер та запропонували дмухати в нього, після декількох невдалих спроб, один з працівників поліції взяв вказаний алкотестер та вприснув в нього якусь рідину, на звернення ОСОБА_1 щодо надання результаті. Йому було відмовлено. Вважає, що вказані дії працівників поліції неприпустимі та свідчать про упередженість до нього. Вважає, що так як він дмухав у вказаний алкотестер і не було даних, працівники поліції не змогли довести знаходження його в стані алкогольного сп'яніння, тому і вчинили такі дії.
Дослідивши докази, суд вважає, що провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення з таких підстав.
Так, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку про їх невідповідність фактичним обставинам та порушенню працівниками поліції інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затверджений Наказом МВС України від 07.11.2015 р. №1395, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.11.2015 року за №1408/27853.
В протоколі серії БД 150591 від 03 січня 2018 року року вказано, що водій знаходився в стані алкогольного сп'яніння.
У ст.251 КУпАП перелічені докази, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 містять наступні докази:
1)протокол про адміністративне правопорушення;
2) пояснення
3) довідку
4) довідку тестування на алкоголь у двох примірниках
5) акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів.
Відповідно до ст.266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Таким чином, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції є сукупністю, своєрідним алгоритмом послідовних дій працівників поліції, а саме:
1) використання спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків на місці зупинки транспортного засобу,
2) а у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, проведення такого огляду в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Всі вказані розбіжності у фактах, не можливо усунути в судовому засіданні, так, як відсутні дані щодо відеофіксації вказаних подій, та може свідчити про небажання надання копій вказаних записів, з метою виявлення неправомірних дій працівників поліції.
Показання ж свідків, які містяться на одному аркуші та заповнені працівником поліції і за свідка ОСОБА_2 і за свідка ОСОБА_3 суд піддає сумніву. Показання свідків про місце відмови від проходження в медичному закладі обстеження йдуть в розріз з місцем зупинки, місцем складання протоколу та місцем проходження медичного огляду. Суду не зрозуміло де ж саме ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду.
Відповідно до роз'яснення, які містяться в абз. 3,4 п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» №14 від 23.12.2005 року, зі змінами та доповненнями, винесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 19.12.2008 року №18, при розгляді справ зазначеної категорії необхідно зясовувати всі обставини, перелічені у стттях 247 та 280 КУпАП.
Відповідно до стаття 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст.62 Конституції України передбачає, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За таких обставин суд вважає, що надані працівниками поліції вказані докази не свідчать про те, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене за ч.1 ст.130 КУпАП.
Суд звертає увагу на чисельні порушення при складанні та формування вказаної адміністративної справи. Порушення елементарних вимог чинного законодавства, призводить до втрати поваги до працівників поліції, паплюжить високе звання працівника поліції.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.247 п.1, 283, 284 КУпАП України,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подаються до апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя