ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
19 лютого 2018 року № 826/11981/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Клименчук Н.М., суддів Шрамко Ю.Т., Костенка Д.А., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сирний майстер» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сирний майстер» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України від 21.07.2017 року №12553/41194914 про відмову у реєстрації податкової накладної від 16.06 2017 року № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України від 21.07.2017 року №12550/41194914 про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.06 2017 року № 7 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 16.06.2017 року № 1, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "Сирний майстер";
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 26.06.2017 року № 7, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "Сирний майстер".
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем порушено норми п.п.201.16.1 п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України - у квитанціях не зазначено конкретного чіткого критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригуванню.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.09.2017 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні.
В судовому засіданні 22.11.2017 року, враховуючи клопотання сторін про розгляд справи у порядку письмового провадження та керуючись ч.4 ст. 122 КАС України (у редакції чинній станом на листопад 2017 року), судом ухвалено продовжити розгляд справи у порядку письмового провадження.
15.12.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, виклавши його в новій редакції.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено наступне.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Сирний майтер» (надалі - Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Світовит Агро» ( надалі - Покупець) 08.06.2017 року укладено договір поставки № 08/06/2017 (а.с.28,29), за умовами якого Постачальник поставляє, а Покупець приймає молочну продукцію в асортименті, обсязі та на умовах, передбачених договором. Повне найменування товару, що поставляється, його опис і характеристика, кількість, ціна одиниці товару, вартість та ін.. параметри містяться у видаткових накладних на товар.
Факт виконання позивачем умов договору поставки від 08.06.2017 року № 08/06/2017 підтверджується видатковими накладними №8 від 16.06.2017 року (а.с29), № 9 від 16.06.2017 року (а.с.30) та довіреністю Покупця на отримання товару № 67 від 12.06.2017 року.
Право власності позивача на проданий товар підтверджується видатковими накладними №1076 від 13.06.2017 року та №1077 від 13.06.2017 року.
Під час здійснення вищезазначеної господарської операції позивачем оформлено податкову накладну від 16.06.2017 року на суму 32578,00 грн, в тому числі ПДВ на суму 5429,67 грн. (а.с.34).
Позивачем 10.07.2017 року направлено вищевказану податкову накладну на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер документу - 9129955052. (а.с.35).
Згідно отриманої позивачем Квитанції №1 від 10.07.2017 р., реєстрацію документів зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, оскільки податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризику, визначеному пунктом 6 наказу Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017 р. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 0402, 4415., та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 р. №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
Після надіслання позивачем через "Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України" копій документів, а саме: договору поставки від 08.06.2017 року №08/06/2014; видаткових накладних №8 від 16.06.2017 року; №9 від 16.06.2017 року; №1076 від 13.06.2017 року; № 1077 від 16.06.2017 року; довіреності покупця на отримання товару №67 від 12.06.2017 року, які підтверджують здійснення господарських операцій, комісією ДФС України прийнято рішення №12553/41194914 від 21.07.2017 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 16.06.2017 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Сирний майтер» (надалі - Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торгівельне підприємство «Агротрейд-Компані» ( надалі - Покупець) 16.06.2017 року укладено договір поставки № 16/06/2017 (а.с.38,39), за умовами якого Постачальник поставляє, а Покупець приймає молочну продукцію в асортименті, обсязі та на умовах, передбачених договором. Повне найменування товару, що поставляється, його опис і характеристика, кількість, ціна одиниці товару, вартість та ін.. параметри містяться у видаткових накладних на товар.
Факт виконання позивачем умов договору поставки від 16 червня 2017 року № 16/06/2017 підтверджується видатковою накладною №12 від 26.06.2017 року (а.с.40), платіжним дорученням №63 від 16.06.2017 року 9 (а.с.41), товарно-транспортною накладною №542 від 26.06.2017 року (а.с.42), довіреністю покупця на отримання товару №19 від 23.06.2017 року9а.с.43) та довірительним листом №26/06 від 26.06.2017 року (а.с.44).
Право власності позивача на проданий за вищезазначеними видатковими накладними товар підтверджується видатковою накладною №370 від 11.05.2017 року (а.с.45)
Під час здійснення вищезазначеної господарської операції позивачем оформлено податкові накладні: №4 від 16.06.2017 року на суму 255200,00 грн, в тому числі ПДВ на суму 42533,33 грн. (а.с.46)., №7 від 26.06.2017 року на суму 275200,00 грн. в тому числі ПДВ на суму 45866,67 грн. (а.с.48).
Позивачем 10.07.2017 року направлено вищевказані податкові накладні на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер документу - 9130019764, 9130001384.(а.с.47,49).
Згідно отриманої позивачем Квитанції №1 від 10.07.2017 р., реєстрацію документів зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, оскільки податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризику, визначеному пунктом 6 наказу Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017 р. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 0404, та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 р. №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
Після надіслання позивачем через "Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України" копій документів, а саме: договору поставки від 16.06.2017 року №16/06/2014; видаткових накладних №12 від 26.06.2017 року; №370 від 11.05.2017 року; платіжного доручення №63 від 16.06.2017 року, товарно-транспортної накладної №542 від 26.06.2017 року; довіреності покупця на отримання товару №19 від 23.06.2017 року, довірительного листа №26/06 від 26.06.2017 року, комісією ДФС України прийнято рішення №12550/41194914 від 21.07.2017 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №7 від 26.06.2017 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Позивач, не погоджуючись з таким рішенням контролюючого органу, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI.
Згідно абзацу 1 пункту 201.1 розділу V Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно абзацу 1 пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Згідно абзацу 5 пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового кодексу України, підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29 грудня 2010 року, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16статті 201 розділу V Податкового кодексу України.
Згідно підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового Кодексу України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом міністерства фінансів України № 567 від 13 червня 2017 року.
Згідно підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно підпункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про:
- реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до пункту 1 Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 566 від 13 червня 2017 року, цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а також права та обов'язки її членів.
Відповідно до пункту 2 Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року № 190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації».
В постанові Кабінету Міністрів України № 190 від 29 березня 2017 року «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» зазначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
- інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Комісія ДФС не може відмовити платнику податків у розгляді додаткових письмових пояснень та/або копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, якщо такі пояснення та/або копії документів подано платником податку до органу Державної фіскальної служби за основним місцем обліку не пізніше строку, визначеного підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
Аналізуючи вищенаведені положення та наявні документи по справі, вбачається, що подання позивачем на реєстрацію податкової накладної №1 від 16.06.2017 р. на суму 32578,00 грн., в тому числі ПДВ на суму 5429,67 грн., податкової накладної №4 від 16.06.2017 р. на суму 255200,00 грн., в тому числі ПДВ на суму 42533,33 грн., податкової накладної №7 від 26.06.2017 р. на суму 275200,00 грн., в тому числі ПДВ на суму 45866,67 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідає нормам податкового законодавства.
Натомість, квитанція №1 від 10.07.2017 р. зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - ЄРПН) за №9129955052, квитанція №1 від 10.07.2017 р. зареєстрована в ЄРПН за №9130001384, про зупинення реєстрації, отримані позивачем 10.07.2017 р., не містять чіткого Критерію, як це передбачено підпунктом «б» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017 р., а тому не конкретизують, які саме документи були б достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної та які, відповідно, необхідно подати.
Також, рішення комісії Державної фіскальної служби України №12553/41194914 від 21.07.2017 р. про відмову у реєстрації податкової накладної від 16.06.2017 р. №1, №12550/41194914 від 21.07.2017 р. про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.06.2017 р. №7, не містять чіткої підстави такої відмови, оскільки не зазначають, які саме подані платником податку документи:
- складені з порушенням законодавства;
- не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної;
- складені з порушенням законодавства і не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної.
Таким чином, виходячи з наведеного, рішення комісії Державної фіскальної служби України №12553/41194914 від 21.07.2017 р. про відмову у реєстрації податкової накладної від 16.06.2017 р. №1, №12550/41194914 від 21.07.2017 р. про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.06.2017 р. №7, є необґрунтованими, оскільки господарські операції за податковими накладними, у реєстрації яких позивачу відмовлено, підтверджуються відповідними документами, які, зокрема, надавалися позивачем контролюючому органу.
З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а відтак, задовольняє їх у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 72-77, 94, 139, 160-163, 243-248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Сирний майстер» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України №12553/41194914 від 21.07.2017 р. про відмову у реєстрації податкової накладної від 16.06.2017 р. №1, №12550/41194914 від 21.07.2017 р. про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.06.2017 р. №7 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України вчинити дії щодо реєстрації податкових накладних №1 від 16.06.2017 року, №7 від 26.06.2017 року, складених Товариством з обмеженою відповідальністю "Сирний майстер", в Єдиному реєстрі податкових накладних.
4. Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сирний майстер» (код ЄДРПОУ: 41194914, 01010, м. Київ, вул. Івана Мазепи, 10, п/р 26006012101653 у «Укрсоцбанк» м. Київ, МФО 300023) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, 04655, м. Київ, Львівська площа, 8) судові витрати у розмірі 6400,00 (шість тисяч чотириста) грн.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Суддя Клименчук Н.М.
Судді Шрамко Ю.Т.
Костенко Д.А.