20 грудня 2017 року м. Житомир справа № 806/3066/17
категорія 8.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Романченка Є.Ю., суддів Капинос О.В., Горовенко А.В.,
секретар судового засідання Ткачук А.В.,
за участю: представника позивача Шевченка С.П.,
представника відповідача Наумчука Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дружні Сходи" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Дружні Сходи" звернулось до суду з позовом, в якому просило:
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 26.10.2017 за №250383/32892872 щодо відмови у реєстрації податкової накладної ТОВ "Дружні Сходи" №1 від 04.09.2017; від 31.10.2017 за №256563/32892872 щодо відмови у реєстрації податкової накладної ТОВ "Дружні Сходи" №2 від 05.09.2017; від 31.10.2017 за №256564/32892872 щодо відмови у реєстрації податкової накладної ТОВ "Дружні Сходи" №3 від 06.09.2017;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, подані Товариством з обмеженою відповідальністю "Дружні сходи" податкову накладну №1 від 04.09.2017, податкову накладну №2 від 05.09.2017, податкову накладну №3 від 06.09.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірні рішення відповідача є протиправними та підлягають скасуванню. Стверджує, що на виконання умов договору від 01.09.2017 № 40-13-17-0022 ТОВ "Дружні Сходи" виписано Дочірньому підприємству закритого акціонерного товариства ТЕУВЕС ХОЛДІНГ "ТЕГРА Україна ЛТД" податкові накладні №1 від 04.09.2017, №2 від 05.09.2017, №3 від 06.09.2017. Указані податкові накладні були направлені для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, проте їх реєстрація була зупинена. Підставами для зупинення реєстрації податкових накладних став висновок контролюючого органу про виявлені помилки: ПК/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року N 567 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за N 753/30621. Вважає, що наведені доводи контролюючого органу суперечать підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, оскільки у квитанціях не вказано ні конкретного виду критерію, ні переліку документів, які необхідно надати платнику податків для підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної. У жовтні 2017 року ТОВ "Дружні Сходи" було подано до Житомирської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області пояснення та документи на підтвердження реальності здійснення господарської операції по податкових накладних №1 від 04.09.2017, №2 від 05.09.2017, №3 від 06.09.2017. Однак Комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення від 26.10.2017 №250383/32892872, від 31.10.2017 №256563/32892872, від 31.10.2017 №256564/32892872 про відмову у реєстрації податкових накладних ТОВ "Дружні Сходи" №1 від 04.09.2017; №2 від 05.09.2017; №3 від 06.09.2017, з підстав надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування. Позивач вважає, що спірні рішення не містять чіткого визначення підстав для відмови у реєстрації податкових накладних, оскільки в них не вказано, які саме документи складені з порушенням законодавства, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, а тому вони підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 09 листопада 2017 року за вказаним позовом відкрито провадження у адміністративній справі, закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні на 28.11.17.
Державною фіскальною службою України подано до суду заперечення на адміністративний позов, у яких представник відповідача просив відмовити ТОВ "Дружні сходи" у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
28.11.17, з метою всебічного розгляду справи та правильного вирішення спору по суті, судом зобов'язано відповідача надати до суду витяги з протоколів засідань комісії ДФС України, за результатами яких прийняті оскаржувані рішенні та оголошено перерву в судовому засіданні до 01.12.17. У зв'язку з не наданням представником відповідача витребуваних доказів перерву продовжено до 01.12.2017 та в подальшому до 20.12.2017.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити, з підстав викладених у позовній заяві та письмових поясненнях.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на міркування, викладені у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з таких підстав.
Установлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Дружні Сходи" зареєстровано як юридична особа та, відповідно до свідоцтва №200119201 (серія НБ №023899), є суб'єктом спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість (а.с. 9).
Видами діяльності позивача як сільськогосподарського підприємства є: вирощування зернових та технічних культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів; розведення великої рогатої худоби молочних порід; розведення свиней; перероблення молока, виробництво сиру; неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.
Матеріалами справи підтверджено, що 01 вересня 2017 року між Дочірнім підприємством закритого акціонерного товариства Теувес Холдінг (Theeuwes Holding B.V.) "Тегра Україна ЛТД" (Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дружні сходи" (Продавець) укладено договір поставки №40-13-17-0022 (а.с. 36-37).
Відповідно до предмета даного договору, в порядку та на умовах, визначених цим договором, Продавець зобов'язується поставити (передати) у власність Покупця ріпак продовольчий (вищого та першого класу) врожаю 2017 року, у кількості 160,00 тонн +/- 10% за вибором Покупця (надалі - товар), а Покупець - прийняти вказаний товар та оплатити його в порядку і на умовах, передбачених цим договором.
Поставка товару може здійснюватися окремими партіями. Продавець зобов'язується здійснити поставку товару у повному обсязі до 08 вересня 2017 року (п. 4.1 договору № 40-13-17-0022 від 01.09.17).
За змістом п.п. 3.2, 3.3 вказаного договору, загальна сума договору складає 1593333,33 гривень, крім того ПДВ 318666,67 гривень, всього - 1912000,00 гривень. Покупець зобов'язується здійснити оплату вартості товару у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Продавця в наступному порядку: 100 % вартості поставленого товару - протягом 1-го банківського дня, починаючи від дня наступного за днем надання Продавцем представнику Покупця оригіналів примірників цього Договору та належним чином оформлених та підписаних уповноваженими представниками сторін рахунку - фактури та видаткової накладної, а також податкової накладної, складеної в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України.
На виконання умов зазначеного договору, Постачальником - ТОВ "Дружні сходи" складено Одержувачу - Дочірньому підприємству закритого акціонерного товариства Теувес Холдінг (Theeuwes Holding B.V.) "Тегра Україна ЛТД" рахунок - фактура № СФ-0000003 від 01.09.2017 на товар - ріпак, 160,000 т., вартістю 1912000,00 грн (у т.ч. ПДВ - 318666,67 грн) та видаткові накладні №РН-0000014 від 04.09.17 на суму 593198,00 грн, у т.ч. ПДВ - 98866,33 грн; №РН-0000015 від 05.09.17 на суму 595349,00 грн, у т.ч. ПДВ - 99224,83 грн; №РН-0000016 від 06.09.17 на суму 584116,00 грн, у т.ч. ПДВ - 97352,67 грн.
Також у вересні 2017 року ТОВ "Дружні сходи" виписано Дочірньому підприємству закритого акціонерного товариства Теувес Холдінг (Theeuwes Holding B.V.) "Тегра Україна ЛТД" податкові накладні від 04.09.17 № 1, від. 05.09.17 № 2 та від 06.09.2017 № 3 та направлено їх через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Так, податкову накладну №1 від 04.09.2017 на загальну суму поставки товару - ріпак продовольчий врожай 2017 р. (код згідно з УКТ ЗЕД - 1205) - 597500,00 грн, у т.ч. сума ПДВ - 99583,33 грн (а.с. 10) позивачем направлено до ЄРПН 14 вересня 2017 року, про що свідчить квитанція №1 (а.с. 13).
Податкову накладну № 2 від 05.09.2017 на загальну суму поставки товару - ріпак продовольчий врожай 2017 р. (код згідно з УКТ ЗЕД - 1205), - 597500,00 грн, у т.ч. сума ПДВ - 99583,33 грн (а.с. 11) та податкову накладну № 3 від 06.09.2017 на загальну суму поставки товару - ріпак продовольчий врожай 2017 р. (код згідно з УКТ ЗЕД - 1205) - 577663,00 грн, у т.ч. сума ПДВ - 96277,17 грн (а.с. 12) ТОВ "Дружні Сходи" направлено до ЄРПН 28 вересня 2017 р. (а.с. 14 - 15).
Однак, як видно зі змісту квитанцій, 14 та 28 вересня 2017 року реєстрацію вищевказаних податкових накладних зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України. Виявлено помилки: ПК/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 1205. При цьому запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
На виконання зазначених вимог, 05, 18 та 24 жовтня 2017 року позивачем подано до контролюючого органу повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація яких зупинено, у яких ТОВ "Дружні сходи" зазначило, що на виконання умов договору поставки № 40-13-17-0022 від 01.09.2017, укладеного з Дочірнім підприємством закритого акціонерного товариства Теувес Холдінг (Theeuwes Holding B.V.) "Тегра Україна ЛТД" позивачем відвантажено ріпак продовольчий, врожаю 2017 року, що підтверджено видатковими накладними та товарно - транспортними накладними. Ріпак продовольчий, врожаю 2017 року, є сільськогосподарською продукцією вирощеною ТОВ "Дружні сходи". Вирощування ріпаку здійснювалося на орендованих земельних ділянках площею 100 га (загальна площа орендованих земельних ділянок Товариства становить 404 га) з використанням власної сільськогосподарської техніки та залученням штатного персоналу. При посіві ріпаку використано насіння придбане у МПП Фірма "Ерідон", згідно договору поставки № 766/17/32 від 08.08.2016 в кількості 20 мішків (видаткова накладна № 59497 від 10.08.2016), перевезення кого здійснено транспортом ТОВ "Дружні сходи".
У поясненнях до повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по ПН/РК, реєстрація якої зупинена, позивачем указано, що 05.09.2017 в рамках договору та згідно рахунка - фактури від 01.09.2017 Покупець перерахував на поточний рахунок Продавця 597500,00 грн (в т.ч. ПДВ - 99583,33 грн). На вказану суму Товариством складено Покупцю податкову накладну № 2 від 05.09.2017 та відвантажено товар.
06 вересня 2017 р. Покупцем перераховано на рахунок позивача 577663,00 грн (в т.ч. ПДВ - 96277,17 грн) внаслідок чого ТОВ "Дружні Сходи" складено податкову накладну № 3 та відвантажено товар відповідно до видаткової накладної № РН-0000016.
26 та 31 жовтня 2017 року комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення:
- №250383/32892872 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 04.09.2017;
- №256563/32892872 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 05.09.2017;
- №256564/32892872 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 06.09.2017.
Підставою для прийняття спірних рішень, як видно з їх змісту, контролюючим органом визначено: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (а.с. 47-49).
Не погоджуючись з вказаними рішеннями, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи, з урахуванням наведеного, спір по суті, суд виходив з наступного.
Згідно зі підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (у реакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Податковий кодекс України), об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з:
постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;
постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
За змістом положень пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.
Згідно зі абз. 1 п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Приписами пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Згідно зі п. 74.2 ст. 74 Податкового кодексу України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 74.3 указаної статті Податкового кодексу України передбачено, що зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
За визначенням пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. N 341), надалі - Порядок № 1246, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
В силу приписів пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Пунктом 13 Порядку № 1246 встановлено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Наведена норма кореспондується з положеннями підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, відповідно до якої реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно зі підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зі змісту квитанцій від 14 та 28 вересня 2017 року слідує, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних від 04.09.17 № 1, від 05.09.17 № 2 та від 06.09.17 № 3 стала відповідність цих податкових накладних пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У відповідності до пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 N 567 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за N 753/30621 (у редакції, чинній на момент направлення податкових накладних для реєстрації, далі - Критерії), моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 N 567, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за N 754/30622, затверджено Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік).
Відповідно до пункту 1 Переліку вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року N 567 (далі - Критерії):
1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Аналіз наведених правових норм свідчить на користь висновку, що у разі виявлення контролюючим органом відповідності податкової накладної пункту 6 Критеріїв, останній зобов'язаний чітко вказати, якому саме з критеріїв відповідає податкова накладна та вказати конкретний перелік документів, який необхідно надати платнику податків для прийняття ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної.
Разом з тим, суд констатує, що квитанції від 14 та 28 вересня 2017 року про зупинення реєстрації податкових накладних від 04.09.17 № 1, від 05.09.17 № 2 та від 06.09.17 № 3 містять лише загальне посилання на пункт 6 Критеріїв, без зазначення конкретного виду критерію. У свою чергу, відсутність чіткого визначення відповідачем критерію позбавляє платника податків можливості встановити, які саме документи необхідно надати контролюючому органу для прийняття останнім рішення про реєстрацію податкової накладної, та свідчить про не дотримання контролюючим органом пп. 201.16.1. п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України.
Водночас суд звертає увагу на те, що в квитанціях відповідач не заперечував реальності здійснення господарської операції з реалізації ріпаку по вказаним податкових накладних, а лише пропонував надати пояснення та/або копії документів згідно вичерпного переліку та/або Таблицю даних платника податків щодо невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по вказаних товарах згідно кодом УКТ ЗЕД: 1205.
На виконання п. п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, позивачем направлено повідомлення і пояснення, у яких указано, що товар - ріпак продовольчий, врожаю 2017 року, є продукцією власного виробництва Продавця - ТОВ «Дружні сходи» та надано документи як на підтвердження операції, яка зазначена в податкових накладних, реєстрація яких зупинена, так і придбання насіння для посіву ріпаку у контрагента - Постачальника.
Таким чином, використовуючи надані позивачем пояснення, документи та наявну в нього інформацію відповідач мав достатньо доказів на підтвердження того, що позивач не здійснює придбання товару.
Також суд ураховує, що не сплинуло 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у податкових накладних, протягом яких платник податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України має право надати письмові пояснення щодо підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних.
Відповідно до підпункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Положеннями пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 N 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" передбачено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що рішення Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, у даному випадку, або "надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування", або «надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування».
Натомість зі змісту оскаржуваних рішень відповідача взагалі неможливо встановити, що саме слугувало підставою для їх прийняття, а саме: чи надані платником податку копії документів складені з порушенням законодавства, чи надані документи не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарських операцій, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна / розрахунок коригування.
Таким чином, суд дійшов висновку, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.
Відтак, суд вважає, що встановлені обставини свідчать про невідповідність оспорюваних рішень від 26.10.2017 №250383/32892872, від 31.10.2017 №256563/32892872, від 31.10.2017 за №256564/32892872 про відмову у реєстрації податкових накладних ТОВ "Дружні Сходи" №1 від 04.09.2017, №2 від 05.09.2017 та №3 від 06.09.2017 критеріям правомірності, встановлених частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Отож, указані рішення необхідно скасувати як протиправні, а позовні вимоги ТОВ "Дружні сходи" задовольнити в цій частині.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача зареєструвати податкові накладні, суд зважає на таке.
Відповідно до ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
Суд може прийняти інше рішення, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Тобто, спосіб захисту має враховувати суть правопорушення, допущеного суб'єктом владних повноважень - відповідачем.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від 24.01.2006, суд має обрати спосіб захисту права, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Крім того, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення (Постанова Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року у справі 826/4418/14).
Відповідно до підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:
а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 встановлено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
За наведених обставин, а також ураховуючи те, що судом встановлено відсутність у відповідача правових підстав як для зупинення, так і для відмови у реєстрації податкових накладних шляхом прийняття відповідного рішення, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного прав позивача є зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні №1 від 04.09.2017, № 2 від 05.09.2017 та №3 від 06.09.2017, подані Товариством з обмеженою відповідальністю "Дружні сходи".
Водночас суд відмічає, що задоволення вказаної позовної вимоги в даному випадку є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Відповідно до положень, закріплених ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч. 1); жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 3).
З огляду на вищевикладене суд зазначає, що відповідач як суб'єкт владних повноважень в ході судового розгляду не довів обґрунтованість своїх висновків і правомірності прийнятих на їх підставі рішень.
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що вимоги позивача є правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому позов необхідно задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір у сумі 4800,00 грн (платіжні доручення № 1135 від 31.10.17 та № 1138 від 08.11.17) необхідно відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації:
- від 26.10.2017 за №250383/32892872 щодо відмови у реєстрації податкової накладної ТОВ "Дружні Сходи" №1 від 04.09.2017;
- від 31.10.2017 за №256563/32892872 щодо відмови у реєстрації податкової накладної ТОВ "Дружні Сходи" №2 від 05.09.2017;
- від 31.10.2017 за №256564/32892872 щодо відмови у реєстрації податкової накладної ТОВ "Дружні Сходи" №3 від 06.09.2017.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні №1 від 04.09.2017, № 2 від 05.09.2017 та №3 від 06.09.2017, подані Товариством з обмеженою відповідальністю "Дружні сходи" (10008, м.Житомир, вул. Житній базар, 8, ідентифікаційний код 32892872).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 39292197) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дружні сходи" (10008, м.Житомир, вул. Житній базар, 8, ідентифікаційний код 32892872) судовий збір у розмірі 4800, 00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя Є.Ю. Романченко
Судді О.В. Капинос
А.В. Горовенко
Повне судове рішення складене 09 січня 2018 року