ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
29 січня 2018 року м. Київ № 826/16951/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Чудак О.М., за участю секретаря судового засідання Стеценко А.В., позивача, представника відповідача Ларіної Н.О., у відсутність представників третіх осіб, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Приморська міська рада Приморського району Запорізької області, Преславська міська рада Приморського району Запорізької області, про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
У провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебуває справа за позовом ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії (ЦВК), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Приморська міська рада Приморського району Запорізької області, Преславська міська рада Приморського району Запорізької області, про визнання протиправним та скасування рішення, а саме пункту 4 додатку №7 до постанови ЦВК від 07.10.2016 №437.
У засіданні 29.01.2018 позивачем заявлено клопотання про передачу справи за підсудністю. В обґрунтування зазначено, що з 15.12.2017 набрала чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), у зв'язку з чим на даний час справа підсудна Київському апеляційному адміністративному суду.
Представник відповідача проти задоволення клопотання не заперечувала.
Суд, розглянувши подане клопотання, заслухавши думку позивача та представника відповідача, при його вирішенні виходив з наступного.
15.12.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 №2147-VIII, яким внесено зміни до КАС України, шляхом його викладення в новій редакції.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Враховуючи викладене, розгляд даної справи після 15.12.2017 здійснюється відповідно до приписів нової редакції КАС України.
Так, частиною другою статті 22 КАС України передбачено, що Київському апеляційному адміністративному суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності Центральної виборчої комісії (окрім визначених частиною четвертою цієї статті), дій кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб.
На час відкриття провадження у даній справі, вона була підсудна Окружному адміністративному суду міста Києва, однак після набрання чинності новою редакцією КАС України - Київському апеляційному адміністративному суду.
Нововведення до КАС України в частині зміни підсудності розгляду справ щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності ЦВК прийняті у зв'язку зі стислим строком розгляду таких справ, передбаченим чинними положеннями КАС України, для швидкого ухвалення судового рішення та набрання ним законної сили. З огляду на викладене, законодавцем надано повноваження на розгляд даної категорії справи за інстанційною юрисдикцією саме Київському апеляційному адміністративному суду як суду першої інстанції, що створює передумови для здійснення неупередженого правосуддя, протягом розумного строку, закріплює гарантії справедливого судового розгляду справи та встановлює порядок ухвалення судом обґрунтованого і законного рішення.
Відповідно до пункту 71 рішення Європейського Суду з прав людини (ЄСПЛ) від 03.05.2007 у справі "Бочан проти України" суд нагадує, що роль національних судів в організації судових проваджень у тому, щоб забезпечити належне здійснення правосуддя. Направлення справи на розгляд іншому судді або суду підпадає під межі самостійної оцінки державних органів в таких справах.
Отже, визначаючись щодо можливого розгляду справи по суті, суд керується, зокрема статтею 6 Європейської Конвенції з прав людини та основоположних свобод, якою передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
З метою гарантування позивачу вказаних принципів, в тому числі з урахуванням висловленої ним позиції про належність суду, на виконання вимог статті 2 КАС України, суд вважає, що наявні підстави для задоволення його клопотання. При цьому, жодних порушень прав відповідача та третіх осіб в судовому засіданні не встановлено.
Що ж стосується питання передачі справи до іншого суду за інстанційною юрисдикцією, то суд виходить із загальних положень статті 22 КАС України, оскільки юрисдикція посідає вищий за підсудність щабель у понятійному апараті юриспруденції та означає розмежування компетенції між судами щодо підвідомчих їм справ. Тобто, з існування судової ієрархії випливає перевага юрисдикції вищих судів над нижчими в усіх сумнівних випадках.
З урахуванням наведеного, з метою дотримання, визначеного законодавством, завдання адміністративного судочинства, гарантування позивачу додержання його прав, суд дійшов висновку, що справу доцільно передати для розгляду Київському апеляційному адміністративному суду.
На підставі викладеного, керуючись статтями 22, 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Клопотання позивача задовольнити.
Адміністративну справу №826/16951/16 за позовом ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Приморська міська рада Приморського району Запорізької області, Преславська міська рада Приморського району Запорізької області, про визнання протиправним та скасування рішення, передати для розгляду до Київського апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до частини першої статі 256 КАС України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя О.М. Чудак