Справа № 826/1785/17 Суддя (судді) першої інстанції: Арсірій Р.О.
15 лютого 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Судді-доповідача - Троян Н.М.,
суддів - Бужак Н.П., Твердохліб В.А.,
за участю секретаря - Рейтаровської О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві (без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу) апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у місті Києві про зобов'язання вчинити певні дії, -
У січня 2017 року позивачі звернулись до суду з адміністративним позовом, в якому просили: зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у м.Києві виправити національність з «українка» на «полька» в актовому записі про шлюб заявника № 2748 від 12 квітня 1966 року, складеного Центральним відділом державної реєстрації шлюбів Головного територіального управління юстиції у м.Києві та виправити національність матері дитини з «українка» на «полька» в актовому записі про народження дитини ОСОБА_4 № 711 від 05 квітня 1973 року, складеного Шевченківським районним у м.Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м.Києві.
На обґрунтування своїх вимог позивачі зазначили, що з метою виправлення помилки у актах цивільного стану звернулись до Святошинського районного у м.Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м.Києві з заявами про внесення змін до актового запису про шлюб ОСОБА_3 № 2748 від 12.04.1966, складеного Центральним відділом державної реєстрації шлюбів Головного територіального управління юстиції у м.Києві, виправити національність нареченої з «українка» на «полька» та актового запису про народження ОСОБА_4 № 711 від 05.04.1973, складеного Шевченківським районним у м.Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м.Києві виправити національність матері дитини з «українка» на «полька».
Однак, відповідач відмовив у внесені змін до актових записів, посилаючись на відсутність підстав для внесенні змін.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 грудня 2017 року у задоволенні позовних вимог - відмовлено.
В апеляційній скарзі, ОСОБА_3, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд скасувати постанову та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити.
Зокрема, апелянт посилався на те, що судом першої інстанції не було застосовано статтю 11 Закону України «Про національні меншини в Україні», згідно з якою громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність, примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається та статті 273, 276, 300 ЦК України.
Відзив на апеляційну скаргу відповідачем до суду апеляційної інстанції не надано.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з частиною другою статті 313 КАС України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Оскільки учасники справи в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Як встановлено судом першої інстанції, 23 листопада 2016 року ОСОБА_3 звернулась до Святошинського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м.Києві з заявою про внесення змін до актового запису про шлюб № 2748 від 12.04.1966 складеного Центральним відділом державної реєстрації шлюбів Головного територіального управління юстиції у м.Києві, виправити національність нареченої з «українка» на «полька» (а.с. 67).
На підтвердження викладених фактів, ОСОБА_3 до заяви надано наступні документи:
- копію паспорта заявника, НОМЕР_1, виданого Ленінградським РУ ГУ МВС України в.Києві 02.09.1999;
- копію свідоцтва про народження заявника;
- копію свідоцтва про шлюб;
- копію свідоцтва про народження батька заявника;
- повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження заявника ОСОБА_5;
- повний витяг з реєстру щодо актового запису про шлюб заявника ОСОБА_6 та ОСОБА_5;
- повний витяг з реєстру щодо актового запису про народження батька заявника ОСОБА_5 Іпполита (а.с. 68-81).
Також, 23.11.2016 ОСОБА_4 звернувся до Святошинського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м.Києві з заявою, в якій просив внести зміни до актового запису цивільного стану, а саме свідоцтва про народження № 711 від 05.04.1973, складеного Шевченківським районним у м.Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м.Києві, виправити національність матері з «українка» на «полька» (а.с. 36).
На підтвердження викладених фактів, ОСОБА_4 до заяви надано наступні документи:
- копію паспорта заявника, НОМЕР_2, виданого Святошинським РВ ГУ ДМС України м.Києві 31.01.2013;
- копію свідоцтва про народження заявника;
- копію свідоцтва про шлюб;
- копію свідоцтва про шлюб батьків заявника;
- повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження заявника ОСОБА_4;
- повний витяг з реєстру щодо актового запису про шлюб заявника ОСОБА_4 та ОСОБА_7;
- повний витяг з реєстру щодо актового запису про шлюб батьків заявника ОСОБА_6 та ОСОБА_5;
- повний витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження матері заявника ОСОБА_5 (а.с. 37-57).
24 грудня 2016 року Святошинським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м.Києві прийнято висновки, яким відмовлено позивачам у внесенні змін до актового запису цивільного стану (а.с. 12-15).
Вважаючи порушенням своїх прав з боку відповідача та з метою їх відновлення позивачі звернулись за захистом до суду.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відмова відділу державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у м.Києві щодо зміни національності матері дитини з «українка» на «полька» та зміни національності нареченої з «українка» на «полька» у зв'язку з відсутністю правових підстав для внесення змін, викладена у висновках №б/н від 24.12.2016, є законними та обґрунтованими, оскільки внесення змін до них відділом державної реєстрації актів цивільного стану відповідно до вимог ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» має бути за наявності достатніх підстав. При цьому, на час розгляду зазначеної справи відсутнє рішення місцевого суду у порядку цивільного судочинства (про встановлення факту, що має юридичне значення), а саме: про встановлення того, що ОСОБА_3 за національністю є полькою.
На думку колегії суддів позиція суду першої інстанції є вірною з огляду на наступне.
Так, спірні правовідносини регулюються Цивільним кодексом України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року №2398-VI (надалі - Закон №2398-VI), Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 за №96/5 (далі - Правила №96/5), Порядком ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 №1064 (надалі - Порядок №1064).
Згідно статті 49 Цивільного кодексу України та статті 2 Закону №2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Таким чином, відомості про походження фізичної особи вносяться до акту цивільного стану, який підлягає державній реєстрації, а також обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до статті 1 Закону №2398-VI цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Статтею 6 Закону №2398-VI визначені повноваження відділів державної реєстрації актів цивільного стану.
Частиною першою статті 6 Закону №2398-VI закріплено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до частин першої-третьої статті 9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акту цивільного стану.
Відповідно до частини п'ятої статті 9 Закону №2398-VI правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Згідно частин другої-четвертої статті 22 Закону №2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
При цьому, порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Розділом ІІ Правил №96/5.
Згідно із пунктом 2.1 Правил №96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
Пунктом 2.6 Правил №96/5 визначено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Як свідчать матеріали справи, на підтвердження свого етнічного походження ОСОБА_3 посилається на свідоцтво про народження її батька - ОСОБА_8, який народився в с. Ситне Городницького району Житомирської області, про що в книзі реєстрації актів цивільного стану про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 зроблено актовий запис № 903, свідоцтво про народження серії НОМЕР_3, де зазначено, що його батьки ОСОБА_9 та ОСОБА_10 за національністю поляки (а.с. 83).
Вказане, на думку апелянта, свідчить про її походження, так як 25.11.2015 ОСОБА_3 отримала карту поляка серії НОМЕР_4 (а.с. 17).
При цьому, в актовому записі про шлюб позивача зазначено, що ОСОБА_5, національність - українка (а.с. 18).
Крім того, в актовому записі про народження ОСОБА_4 зазначено в графі мати - ОСОБА_3, національність - українка (а.с. 21).
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачі помилково ототожнюють такі поняття як «внесення змін до акту цивільного стану» та «встановлення певних фактів, що мають юридичне значення», у даному випадку - встановлення приналежності особи до певної національності.
Так, обставини, які б підтверджували їх приналежність до польської національності, можуть бути предметом розгляду суду загальної юрисдикції в порядку цивільного судочинства (про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав).
Отже, апелянт, якщо вважає за необхідне встановити той факт, що він та його родичі є поляками за національністю, має право звернутись до місцевого загального суду за правилами цивільного судочинства для встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Однак, на час розгляду зазначеної справи позивачами не надано рішення суду, винесене у порядку цивільного судочинства про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: про встановлення того, що ОСОБА_3 за національністю є полькою.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відмова відділу державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у м.Києві щодо зміни національності матері дитини з «українка» на «полька» та зміни національності нареченої з «українка» на «полька» у зв'язку з відсутністю правових підстав для внесення змін, викладена у висновках №б/н від 24.12.2016, є законною та обґрунтованою, оскільки внесення змін до них відділом державної реєстрації актів цивільного стану відповідно до вимог ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» має бути за наявності достатніх підстав.
З огляду на викладені обставини, за результатами розгляду апеляційної скарги, з урахуванням наведених норм права, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення суду першої інстанцій є законним та обгрунтованим, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними.
Згідно з частинами першою-третьою ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
За правилами частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду ґрунтується на засадах верховенства права, є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.
Керуючись ст.ст. 229, 241, 242, 243, 308, 310, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 грудня 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк визначений ст. 329 КАС України.
Суддя-доповідач: Н.М. Троян
Судді: Н.П. Бужак,
В.А. Твердохліб
Повний текст виготовлено: 20 лютого 2018 року.