Рішення від 14.02.2018 по справі 822/181/18

Копія

Справа № 822/181/18

РІШЕННЯ

іменем України

14 лютого 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участі:секретаря судового засідання Варченко В.В. позивача ОСОБА_1 представника позивача Мельничука І.С. представника відповідача Параскевича О.Г.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до прокуратури Хмельницької області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до відповідача, в якому просить зобов'язати прокуратуру Хмельницької області видати ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати працівника прокуратури Хмельницької області відносно посади за останнім місцем роботи ОСОБА_1 , за всіма складовими, на які нараховуються страхові внески, з яких було призначено пенсію, після змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".

17.01.18 року ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду відкрито провадження у даній справі.

В обгрунтування позову позивач зазначає, що він працював в органах прокуратури на різних посадах, та в 2001 році вийшов на пенсію з посади прокурора м. Хмельницького.

У вересні 2001 року йому призначено пенсію за вислугою років на підставі статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати.

У зв'язку із змінами в оплаті праці працівників прокуратури протягом 2001-2016 років позивачу видавалися довідки про розмір чинної заробітної плати за посадою прокурора міста Хмельницького .

Позивач звернувся до прокуратури Хмельницької області із заявою, в якій просив видати довідку про розмір його чинної заробітної плати станом на 01.10.2017 року.

Однак листом від 17.12.2017 року № 18-2171-15 йому у видачі довідки було відмовлено.

В обгрунтування відмови зазначено, що на даний час у нормативно-правових актах, посада прокурора міста, з якої йому видавалась довідка про заробітну плату для призначення пенсії, відсутня, а також те, що Кабінетом Міністрів України нормативно-правові акти про умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не прийняті, тому прокуратура області не може видати позивачу відповідну довідку.

Позивач вважаючи, що йому протиправно відмовлено у видачі відповідної довідки, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Позивач, представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, та надали суду пояснення за змістом позовної заяви.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, та надав суду пояснення згідно поданого відзиву на даний адміністративний позов.

Також зазначив, що на момент звернення позивача відсутнє законодавче врегулювання питання відповідності посад в новоутворених місцевих прокуратурах замість ліквідованих, а отже прокуратура позбавлена можливості складати та видавати будь-які довідки про розмір заробітної плати позивачу

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 працював в органах прокуратури Хмельницької області, та у вересні 2001 році він пішов на пенсію з посади прокурора міста Хмельницького.

У вересні 2001 року йому призначено пенсію за вислугою років на підставі статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати.

12.12.2017 року відповідач надав позивачу листа № 18-2171-15 від 12.12.2017 року, яким відмовив останньому щодо надання інформації за його заявою і у видачі довідки про заробітну плату станом на 01 жовтня 2017 року, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої він пішов на пенсію.

В обгрунтування вказаного листа зазначено, що відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 року № 763 "Про внесення змін до постанови від 31 травня 2012 року № 505" з 15.12.2015 року втратив чинність додаток 4 постанови № 505, яким були затверджені схеми посадових окладів працівників прокуратур міст.

На даний час, заробітна плата прокурорам і слідчим органів прокуратури, нараховується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури").

Статтею 15 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII визначено статус прокурора і хто є прокурором органу прокуратури.

Пунктом 1 Постанови № 505 затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури. У вказаних нормативно-правових актах посада прокурора міста, за якою позивачу видавалася довідка про заробітну плату для призначення пенсії, відсутня.

Відповідно до додатку до Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII, утворено Хмельницьку місцеву прокуратуру до територіальної юрисдикції якої входять: місто Хмельницький, Хмельницький район, Деражнянський район та Летичівський район.

Місячний посадовий оклад керівника місцевої прокуратури відповідно до додатку 7 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури") становить - 8000,00 грн., надбавка за класний чин - 2200,00 гривень.

Окрім того, позивачу роз'яснено, що згідно з частиною 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Однак, на даний час нормативно-правові акти із зазначених питань Кабінетом Міністрів України не прийнято.

Відповідно до статті 49 Кодексу законів про працю України, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Відповідно до статті 31 Закону України "Про оплату праці" відомості про оплату праці працівника надаються будь-яким органам чи особам лише у випадках, передбачених законодавством, або за згодою чи на вимогу працівника.

Також повідомлено, що прокуратурою області позивачу було надано довідку від 15.08.2001 року № 18-302, відповідно до якої заробітна плата для призначення пенсії за посадою прокурора міста складалась: посадовий оклад - 220,00 грн., надбавка за класний чин - 135,00 грн., надбавка за вислугу років - 142,00 гривні.

Позивач у своїй заяві про надання довідки про заробітну плату просив надати її станом на 01 жовтня 2017 року, виходячи з розміру місячного заробітку з урахуванням всіх складових виплат працюючих працівників за відповідною посадою, з якої він вийшов на пенсію.

Відповідач у своєму листі від 12.12.2017 року № 18-2171-15 повідомив позивача, що станом на 01 жовтня 2017 року на посаді прокурора міста він не працював, довідка про розмір заробітної плати, за цією посадою, йому може бути надана лише за час його роботи в органах прокуратури Хмельницької області.

Оскільки позивач не отримав відповідної довідки від позивача, тому він просить задовольнити його позовні вимоги, а саме: зобов'язати прокуратуру Хмельницької області видати ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати працівника прокуратури Хмельницької області відносно посади за останнім місцем роботи ОСОБА_1 , за всіма складовими, на які нараховуються страхові внески, з яких було призначено пенсію, після змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Конституційний суд України рішенням від 20 січня 2012 року установив, що перебування особи на посаді, пов'язаній зі здійсненням функцій держави або органів місцевого самоврядування, передбачає не тільки гарантії захисту прав цієї особи, а й додаткові правові обтяження. Публічний характер як самих органів-суб'єктів владних повноважень, так і їх посадових осіб вимагає оприлюднення певної інформації для формування громадської думки про довіру до влади та підтримку її авторитету у суспільстві. Розпорядження бюджетними коштами включає здійснення витрат з державного чи місцевого бюджету. Заробітна плата та інші виплати (премії, матеріальна допомога тощо) посадовим та службовим особам є витратами з бюджету.

Згідно частини 5 статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Статтями 12, 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що під запитом на інформацію розуміється прохання фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень до суб'єктів, визначених у статті 13 цього Закону, надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 частини 1 статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що інформація про заробітну плату, премії, матеріальну допомогу, будь-які інші виплати з державного чи місцевого бюджету працівнику державного органу або органу місцевого самоврядування є публічною інформацією, не носить конфіденційною характеру та, відповідно, підлягає наданню на запит.

Тому відмова у наданні довідки позивачу стосовно заробітної плати працівника прокуратури станом на 01.10.2017 року є протиправною.

Щодо посилання відповідача, як на підставу для відмови у видачі довідки, того, що на даний час у нормативно-правових правових актах посада прокурора міста, з якої було звільнено позивача, і з якої йому видавалась довідка про заробітну плату для призначення пенсії, відсутня, суд зазначає, що відсутність відповідної посади - прокурора міста Хмельницького - у штатному розписі органів прокуратури області станом на даний проміжок часу, не означає, що у штатному розписі відсутня тотожна посада, в даному випадку - керівника місцевої прокуратури.

Перебуваючи на посаді прокурора міста Хмельницького до 2001 року, позивач фактично керував місцевою прокуратурою, за новою назвою посади згідно штатного розпису, що і виконує на даний час керівник місцевої прокуратури.

Суд зазначає, що зміни у штатному розписі прокуратури Хмельницької області відбулися ще у 2015 року.

Крім того, судовим розглядом встановлено, що відповідачем вже було надано позивачу довідку про заробітну плату за раніше займаною посадою у розрізі складових, на які нараховуються страхові внески № 18-283 від 30.03.2016 року, доказів відкликання або скасування цієї довідки суду не надано, у зв'язку з чим, суд критично ставиться до посилань відповідача на неможливість надати довідку у зв'язку із організаційно-територіальними змінами у складі органів прокуратури, які відбулися на підставі Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" щодо удосконалення та особливостей застосування окремих положень" з 15.12.2015 року, як підстави відмови у задоволенні позовних вимог.

Щодо посилань представника відповідача на відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, як підстави відмови у задоволенні позову, то суд зазначає наступне.

На момент звернення позивача із заявою про надання довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії положення статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ втратили чинність на підставі Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14.10.2014 року.

Згідно частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII (в редакції Закону України від 24 грудня 2014 року № 76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, проте на момент виникнення правовідносин, цей порядок не визначений.

Відмова у видачі позивачеві довідки є безпідставною, оскільки до компетенції органів прокуратури не належить питання призначення чи перерахунку пенсій, а тому відсутність, затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури немає ніякого значення для видачі прокуратурою Хмельницької області довідки позивачу.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З врахуванням викладених обставин, суд вважає, що даний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до прокуратури Хмельницької області (Військоматський провулок, 3, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 02911102) про зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.

Зобов'язати прокуратуру Хмельницької області видати ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати працівника прокуратури Хмельницької області відносно посади за останнім місцем роботи ОСОБА_1 , за всіма складовими, на які нараховуються страхові внески, з яких було призначено пенсію, після змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 680 грн., (шістсот вісімдесят гривень) за рахунок бюджетних асигнувань прокуратури Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 19 лютого 2018 року

Головуючий суддя /підпис/ В.К. Блонський

"Згідно з оригіналом" Суддя В.К. Блонський