12 лютого 2018 року справа № 823/2257/17
11 год. 51 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кульчицького С.О.,
за участю: секретаря судового засідання - Роя О.В.,
представника відповідача ОСОБА_1 - за посадою, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Черкаській області (18002, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39392109) до приватного акціонерного товариства «Канівбуд» (19000, Черкаська область, м. Канів, вул. Леніна, 172, ідентифікаційний код 05516470) про стягнення коштів з рахунків у банках,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДФС у Черкаській області (далі - позивач) з адміністративним позовом до приватного акціонерного товариства «Канівбуд» (далі - відповідач), в якому просить стягнути з рахунків у банках, що обслуговують такого платника, кошти на суму податкового боргу в сумі 262 858 грн. 65 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач має податковий борг перед бюджетом у вказаній сумі, який виник внаслідок несплати узгодженого податкового зобов'язання із земельного податку з юридичних осіб. Позивач вживав заходи з метою погашення податкового боргу відповідача, проте вказані дії не призвели до погашення відповідачем суми заборгованості.
Ухвалою суду від 02.01.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №823/2257/17 за позовом Головного управління ДФС у Черкаській області до приватного акціонерного товариства «Канівбуд» про стягнення коштів з рахунків у банках, з повідомленням сторін та викликом у судове засідання. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Представник позивача в судове засідання не прибув, проте у позовній заяві просив розглянути справу без його участі.
Представник відповідача, у судовому засіданні проти наявності податкового боргу не заперечував, позовні вимоги визнав у повному обсязі.
На підставі ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи проведено в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення сторін та викликом у судове засідання.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Приватне акціонерне товариство «Канівбуд» (ідентифікаційний код 05516470) зареєстровано як суб'єкт господарювання - юридична особа 28.12.1994, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Станом на день розгляду справи в суді відповідач має податковий борг із земельного податку з юридичних осіб, що виник на підставі несплати узгоджених сум відповідно до:
- податкового розрахунку земельного податку від 20.01.2014 №9001235009 на суму 2 254 грн. 11 коп.;
- податкового розрахунку земельного податку від 19.02.2015 №9018912087 на загальну суму 33 784 грн. 70 коп.;
- податкового розрахунку земельного податку від 28.08.2017 №10187 на загальну суму 48 412 грн. 92 коп.;
- податкового розрахунку земельного податку від 28.08.2017 №10189 на загальну суму 42 764 грн. 80 коп.;
Податковим повідомленням-рішенням від 22.09.2017 №0019231205 на підставі акту про результати камеральної перевірки податкової звітності від 18.09.2017 №1931/23-00-0506/05516470 застосовано штрафні санкції за платежем орендна плата з юридичних осіб на загальну суму 2 040 грн. 00 коп.
Доказів оскарження податкового повідомлення-рішення від 22.09.2017 №0019231205 в адміністративному чи судовому порядку до суду не було надано, відтак визначене позивачем грошове зобов'язання є узгодженим.
За несвоєчасну сплату податкових зобов'язань із земельного податку з юридичних осіб відповідачу нарахована пеня у сумі 8 956 грн. 10 коп.
З урахуванням часткової сплати податкового боргу із земельного податку з юридичних осіб на суму 28 380 грн. 90 коп. у відповідача наявна заборгованість у сумі 109 831 грн. 73 коп.
Податковий борг із орендної плати з юридичних осіб виник на підставі несплати узгоджених сум відповідно до:
- податкового розрахунку земельного податку від 28.08.2017 №10188 на загальну суму 80 774 грн. 77 коп.;
- податкового розрахунку земельного податку від 28.08.2017 №10190 на загальну суму 71 351 грн. 10 коп.;
- податкового розрахунку земельного податку від 28.08.2017 №10186 на загальну суму 11 576 грн. 01 коп.;
Податковим повідомленням-рішенням від 22.09.2017 №0019271205 на підставі акту про результати камеральної перевірки податкової звітності від 18.09.2017 1932/23-00-12-0506/05516470 застосовано штрафні санкції за платежем орендна плата з юридичних осіб на загальну суму 2 040 грн. 00 коп.
Доказів оскарження податкового повідомлення-рішення від 22.09.2017 №0019271205 в адміністративному чи судовому порядку до суду не було надано, відтак визначене позивачем грошове зобов'язання є узгодженим.
Відповідно до розрахунку суми податкового боргу із орендної плати за з юридичних осіб у відповідача станом на початок року існувала переплата у сумі 12 714 грн. 96 коп.
Таким чином, сума податкового боргу із земельного податку з юридичних осіб становить 109 831 грн. 73 коп., з орендної плати з юридичних осіб - 153 026 грн. 92 коп.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач вживав заходи з метою погашення податкового боргу відповідача.
Так, відповідно до ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” позивачем сформовано та направлено відповідачу податкові вимоги від 24.10.2008 №1/205 та від 05.01.2009 №2/2.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлений законом.
Підпунктами 16.1.2, 16.1.3, 16.1.4 п. 16.3 ст. 16 Податкового Кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором (п.п. 36.1, 36.2 ст. 36 Податкового Кодексу України).
Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пп. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Пунктом 41.2 ст. 41 Податкового кодексу України встановлено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу.
Згідно зі п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктом 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України, не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України).
Пунктом 59.1 ст. 59 Податкового кодексу передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 59.4 ст. 59 цього Кодексу податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. Якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Податковий кодекс України не містить норми про необхідність повторного відправлення платнику податків податкової вимоги у разі збільшення податкового боргу. Тому орган державної податкової служби не має повноважень повторно надсилати податкову вимогу платнику податків у разі збільшення податкового боргу.
З матеріалів справи вбачається, що контролюючим органом відповідно до ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” сформовано та направлено відповідачу податкові вимоги від 24.10.2008 №1/205 та від 05.01.2009 №2/2.
Податковий борг відповідач добровільно не сплатив, а тому вказана заборгованість підлягає до стягнення в судовому порядку.
Погашення податкового боргу платників податків регулюється главою 9 Податкового кодексу.
Згідно з п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Судом встановлено, що у відповідач має відкриті рахунки у ПАТ “Укрсоцбанк”, ПАТ “АКБ “Траст-капітал”, АТ “КІБ”, що підтверджується довідкою про наявність рахунків у банках.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно із ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд дійшов до висновку, що наявність у відповідача податкового боргу у сумі 262 858 грн. 65 коп. підтверджується податковими деклараціями, розрахунками податкового боргу, актами про результати камеральної перевірки податкової звітності, податковими повідомленнями-рішеннями та зворотнім боком облікової картки платника податків.
З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення повністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих приватне акціонерне товариство «Канівбуд» (19000, Черкаська область, м. Канів, вул. Леніна, 172, ідентифікаційний код 05516470) на користь бюджету через Головне управління ДФС у Черкаській області (18002, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39392109) кошти на суму податкового боргу у розмірі 262 858 (двісті шістдесят дві тисячі вісімсот п'ятдесят вісім) грн. 65 коп.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Кульчицький
Рішення складено у повному обсязі 19.02.2018.