12 лютого 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/769/17
13 год. 56 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Перебийніс Н.Ю., за участю представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2, представника третьої особи - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Департаменту культури, туризму та курортів Херсонської обласної державної адміністрації до Херсонської обласної ради, за участю третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог - Херсонської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
Управління культури обласної державної адміністрації звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення XII сесії Херсонської обласної ради VII скликання від 10 квітня 2017 року № 466 “Про внесення змін до рішення IX сесії Херсонської обласної ради VII скликання від 18 листопада 2016 року № 273 “Про затвердження Положення про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника закладу культури, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області” (зі змінами). В обґрунтування позову зазначено, що прийняття Херсонською обласною радою рішення відбулось з грубим порушенням вимог чинного законодавства, що є безумовною підставою для його скасування. Рішенням ІХ сесії обласної ради VII скликання від 18.11.16 № 273 було затверджено Положення про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника закладу культури, що належать до спільної власності територіальним громад сіл, селищ, міст Херсонської області, та делеговано обласній державній адміністрації повноваження щодо формування складу та організації роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника закладу культури, що належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області, відповідно до затвердженого Положення. На підставі рішення № 273 від 18 листопада 2016 року виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією повноважень, делегованих цим рішенням. Херсонська обласна державна адміністрація в особі власних структурних підрозділів прийняла власні рішення та вчиняла ряд дій. Так, управлінням культури Херсонської облдержадміністрації наказом № 10 від 23 січня 2017 року «Про оголошення конкурсу» оголошено про проведення процедури конкурсного добору на посади керівників обласних закладів культури комунальної форми власності. Наказом № 17 від 30 січня 2017 року «Про створення комісії з жеребкування» управління культури облдержадміністрації утворено комісію з жеребкування для проведення відповідної процедури між кандидатами, поданими громадськими організаціями. В подальшому, управлінням культури облдержадміністрації затверджено персональний склад конкурсної комісії з конкурсного добору на посади керівників обласних закладів культури. Оспорюваним рішенням ці делеговані повноваження відібрані, вирішено, що саме Херсонська обласна рада замість Херсонської обласної адміністрації буде організовувати та проводити конкурсний підбір кандидатів на посади керівників закладів культури, роботу конкурсної комісії щодо такого конкурсного добору, що не передбачено ні Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та жодним іншим нормативно-правовим актом. Можливість відкликання, позбавлення, припинення делегованих повноважень для обласних рад не передбачена, отже, оскаржуване рішення прийнято з явними порушеннями положень діючого законодавства України. Органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Представник позивача прибув в судове засідання, просить задовольнити позов.
Відповідач (Херсонська обласна рада) надав письмові заперечення проти позову, в яких вказує на те, що позивач зобов'язаний зазначити не лише в чому полягала неправомірність рішення відповідача, а й чим таке рішення порушує його права та законні інтереси у сфері публічно-правових відносин. Позивачем взагалі не зазначено у адміністративному позові наявність конкретного порушення рішенням № 466 саме його прав чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, які потребують судового захисту. Крім того, зазначає, що Херсонська обласна рада, приймаючи рішення № 466, реалізовувала права та обов'язки власника, що здійснює управління об'єктами спільної власності. Управлінські повноваження обласної ради як представника власника закріплені чинним законодавством України: відповідно до статті 24 Господарського кодексу України, управління господарською діяльністю у комунальному секторі економіки здійснюється через систему організаційно-господарських повноважень територіальних громад та органів місцевого самоврядування щодо суб'єктів господарювання, які належать до комунального сектору економіки і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління; відповідно до статті 135 Господарського кодексу України, власник майна має право на свій розсуд визначати склад і компетенцію органів управління суб'єкта господарювання.
Рішенням X сесії VII скликання Херсонської обласної ради від 23 грудня 2016 року №315 «Про затвердження нових редакцій статутів об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області системи культури» затверджено нові редакції статутів закладів культури, що належать до об'єктів спільної власності територіальних громад області, у тому числі й тих закладів, по яким проводився конкурсний добір на вакантні посади керівників. В Розділі 1 «Загальні положення» статутів визначено, що «заклад є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області, що діють в особі Херсонської обласної ради (далі - власник), підпорядкований, підзвітний та підконтрольний власнику...». В Розділі «Керівництво закладом» визначено, що керівник закладу призначається на посаду (звільняється) власником за результатами конкурсу шляхом укладення ним контракту строком на п'ять років. Кандидатів на посаду керівника закладу визначає конкурсна комісія за результатами відкритого та конкурсного добору на зайняття цієї посади відповідно до вимог Закону України «Про культуру». Формування складу та організація роботи конкурсної комісії здійснюється відповідно до Положення про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника закладу культури, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області, затвердженого рішенням Херсонської обласної ради від 18 листопада 2016 року. Жодним нормативним актом не визначено обов'язок обласної ради (власника комунальних закладів культури) вводити до складу конкурсних комісій представників певних органів виконавчої влади. Закон України «Про культуру» визначає чіткі вимоги лише до наявності в складі конкурсних комісій представників, запропонованих трудовим колективом та громадських організацій.
Посилання позивача на порушення при прийнятті оспорюваного рішення пункту 27 частини першої статті 43 та статтю 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо повноважень місцевих державних адміністрацій представляти власника комунального підприємства і входити до сфери його управління відповідач вважає необгрунтованими. Функції проведення конкурсного добору керівників закладів культури не передбачені статтею 44 Закону, яка визначає повноваження обласних рад, делеговані місцевим адміністраціям згідно Закону. Що стосується рішення № 273, то функції проведення конкурсного добору були одноразово делеговані місцевій адміністрації з посиланням на пункт 20 частини першої статті 43 Закону (питання щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад області). Пункт 27 частини першої статті 43 Закону (делегування окремих повноважень обласних рад місцевим адміністраціям на певний період) в даному випадку не застосовувався. Відповідно, процедура внесення змін до Рішення від 18 листопада 2016 року № 273 не може оцінюватись як механізм відкликання делегованих повноважень. Крім цього, відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування, місцеве самоврядування означає право і спроможність органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання та управління суттєвою часткою публічних справ, під власну відповідальність, в інтересах місцевого населення. Повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними. Стаття 9 Конституції України визначає, що Європейська хартія місцевого самоврядування (ратифікована 15 липня 1997 року) є частиною національного законодавства України, а її норми мають переважну силу над нормами законів України (пункт 2 статті 7 ЗУ “Про міжнародні договори України”).
Відповідач вказує на те, що жодного розпорядження голови обласної адміністрації з питань проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівників закладів культури за проектом, затвердженим рішенням сесії обласної ради від 18 листопада 2017 року №273, не приймалось, зазначені повноваження були делеговані головою обласної адміністрації управлінню культури, яке видавало накази щодо організації конкурсу.
Представник відповідача прибув в судове засідання, просить відмовити в задоволенні позову.
Представник третьої особи на стороні позивача (Херсонська обласна державна адміністрація) прибув в судове засідання, підтримав правову позицію позивача, просить задовольнити позов.
Ухвалою від 22.05.2017 відкрито провадження у справі.
Ухвалою від 23.05.2017 судом вжиті заходи забезпечення позову, шляхом зупинення рішення від 10.04.2017 № 466 “Про внесення змін до рішення IX сесії Херсонської обласної ради VII скликання від 18 листопада 2016 року № 273 “Про затвердження Положення про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника закладу культури, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області” (зі змінами).
12.06.2017 провадження у справі зупинено за клопотанням представника відповідача та представника третьої особи. 21.06.2017 поновлено провадження у справі.
21.06.2017 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судового рішення в адміністративній справі № 821/554/17.
29.12.17 провадження у справі поновлено та призначено на 24.01.18. За клопотанням представника позивача розгляд справи відкладено на 12.02.2018.
Оскільки Управління культури Херсонської обласної державної адміністрації було реорганізоване у Департамент культури, туризму та курортів Херсонської обласної державної адміністрації, розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 30.10.2017 року № 823 затверджено Положення про Департамент, в судовому засіданні здійснено заміну позивача на правонаступника - Департамент культури, туризму та курортів Херсонської обласної державної адміністрації.
Заслухавши наведені в обґрунтування позову доводи представника позивача, а також заперечення представника відповідача по суті позовних вимог, думку третьої особи, ознайомившись з письмово викладеними позиціями сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов і заперечення, суд встановив наступне.
Управління культури Херсонської ОДА є юридичною особою публічного права, підпорядковане голові обласної державної адміністрації, а також підзвітне і підконтрольне міністерству культури України, в жовтні 2017 року реорганізоване у Департамент культури, туризму та курортів Херсонської обласної державної адміністрації.
Рішенням Херсонської обласної ради ІХ сесії VII скликання від 18.11.2016 року № 273 затверджено Положення про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника закладу культури, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області. Пунктом 2 даного рішення делеговано Херсонській обласній державній адміністрації повноваження щодо формування складу та організації роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника закладу культури, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, сіл Херсонської області, відповідно до Положення. Відповідно до статті 21-5 Закону України “Про культуру”, доручено голові обласної ради призначити на посаду керівника закладу культури переможця конкурсу, шляхом укладання контракту (п.3 рішення № 273).
Розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 28 листопада 2016 року №917 «Про делегування деяких повноважень управлінню культури обласної державної адміністрації» Херсонська обласна державна адміністрація делегувала зазначені повноваження управлінню культури облдержадміністрації.
Управлінням культури Херсонської облдержадміністрації наказом №10 від 23 січня 2017 року «Про оголошення конкурсу» оголошено про проведення процедури конкурсного добору на посади керівників обласних закладів культури комунальної форми власності. Наказом №17 від 30 січня 2017 року «Про створення комісії з жеребкування» управління культури облдержадміністрації утворено комісію з жеребкування для проведення відповідної процедури між кандидатами, поданими громадськими організаціями. В подальшому, управлінням культури облдержадміністрації затверджено персональний склад конкурсної комісії з конкурсного добору на посади керівників обласних закладів культури (накази №№ 32-36, 38 від 07.02.2017).
Рішенням Херсонської обласної ради від 03 березня 2017 року №418, з метою забезпечення належного представництва інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області, керуючись пунктом 20 частини першої статті 43, статтею 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, вирішено пункт 2 рішення ІХ сесії обласної ради VІІ скликання від 18 листопада 2016 року №273 викласти в наступній редакції:
“2. Делегувати обласній державній адміністрації повноваження щодо організації роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника закладу культури, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області, відповідно до Положення. Доручити голові обласної ради видавати розпорядження щодо формування та внесення змін до складу конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника закладу культури, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області.” А пунктом 2 рішення № 418 від 03.03.2017 внесено до Положення про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника закладу культури, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області, затвердженого рішенням ІХ сесії обласної ради VІІ скликання від 18 листопада 2016 року №273 наступні зміни:
2.1. У пункті 1 Розділу ІІ абзац другий викласти у наступній редакції:
“Персональний склад конкурсної комісії і зміни до нього (за потреби) та кандидатура секретаря конкурсної комісії затверджується розпорядженням голови обласної ради.”.
2.2. У пункті 1 Розділу ІІ слова “начальник управління культури Херсонської обласної державної адміністрації” замінити на слова “Перший заступник голови Херсонської обласної ради.”.
2.3. Пункт 4 Розділу ІІ доповнити реченням: “Конкурсна комісія має право переобрати Голову комісії у будь-який час.”.
2.4. Пункт 5 Розділу ІІ доповнити абзацом наступного змісту: “У разі відсутності секретаря комісії на засіданні комісії, комісія більшістю голосів присутніх членів комісії обирає секретаря засідання, який здійснює ведення протоколу цього засідання комісії.”.
3. Голові обласної ради у десятиденний термін з моменту набрання чинності цього рішення привести склад конкурсних комісій з проведення конкурсного добору на посаду керівника закладу культури, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області у відповідність до цього рішення».
10 квітня 2017 року Херсонська обласна рада прийняла рішення № 466 «Про внесення змін до рішення IX сесії обласної ради VII скликання від 18.11.16 № 273 «Про затвердження Положення про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника закладу культури, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, сіл Херсонської області» (зі змінами)», яким внесено зміни до рішення від 18.11.16р. №273, а саме:
- пунктом 1.1. рішення від 10.04.17 №466 виключено пункт 2 з тексту рішення від 18.11.16 №273.
- пунктом 1.3. рішення від 10.04.17 №466 у Положенні про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника закладу культури, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, сіл Херсонської області, слова «Херсонська обласна державна адміністрація» замінено на «Херсонська обласна рада».
Не погоджуючись із прийнятим рішенням органу місцевого самоврядування, посилаючись на те, що рішення винесено поза межами чинного законодавства та з порушенням процедури їх прийняття, Управління культури обласної державної адміністрації Херсонської області звернулось до суду із цим позовом, в якому ставиться питання про скасування рішення суб'єкта владних повноважень.
При вирішені спору суд керувався наступним.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Відповідно п.7 ст. 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або надані адміністративних послуг.
Аналіз наведеної норми показав, що захисту в суді підлягають, зокрема, порушені суб'єктом владних повноважень чи його посадовими особами права та інтереси осіб.
Разом з цим, згідно із ч.1 ст. 4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; 3) спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України. (ч.4 ст. 5 КАС України)
Адміністративний позов, що містить вимоги про встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень в адміністративному судочинстві можливий у випадку відповідності пред'явленого позову вимогам щодо сторін такого провадження, а саме: наявність спору між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Позивачем у компетенційних спорах є суб'єкт владних повноважень, якщо він вважає, що інший суб'єкт владних повноважень - відповідач, своїм рішенням або діями втрутився у його компетенцію або що прийняття такого рішення чи вчинення дій є його прерогативою.
Так, предметом спору у цій є справі є протиправність рішення Херсонської обласної ради від 10 квітня 2017 року № 466, а отже, суд під час вирішення спору з приводу його прийняття має перевірити це рішення на відповідність вимогам закону, встановити наявність порушеного права чи інтересу позивача у зв'язку із винесенням органом місцевого самоврядування цього акту, актів у взаємному зв'язку із дослідженням обставин, за яких у позивача - суб'єкта владних повноважень, виникає право (повноваження) на звернення із цим позовом.
За змістом оскаржуваного за цим позовом рішенням органом місцевого самоврядування внесені зміни до Положення про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника закладу культури, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області; слова «Херсонська обласна державна адміністрація» замінено на «Херсонська обласна рада». Також цим рішенням скасовано попереднє рішення Херсонської обласної ради, чим фактично відкликане делегування обласній державній адміністрації повноважень щодо формування складу та організації роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника закладу культури, що належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області, відповідно до затвердженого Положення.
Згідно з ч.13 ст. 44 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” районні, обласні ради делегують відповідним місцевим державним адміністраціям такі повноваження: забезпечення відповідно до законодавства розвитку науки, усіх видів освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури і спорту, туризму; сприяння відродженню осередків традиційної народної творчості, національно-культурних традицій населення, художніх промислів і ремесел, роботі творчих спілок, національно-культурних товариств, асоціацій, інших громадських та неприбуткових організацій, які діють у сфері освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури і спорту, сім'ї та молоді. Отже, ст. 44 Закону передбачені ті повноваження, які делегуються районними та обласними радами відповідним місцевим адміністраціям.
Крім цього, п.27 ч. 1 ст. 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що на пленарних засіданнях обласної ради вирішується питання прийняття рішень щодо делегування місцевим державним адміністраціям окремих повноважень районних, обласних рад.
Аналізуючи вищезазначені норми законодавства суд вважає, що законодавець передбачив делегування повноважень районних та обласних рад місцевим державним адміністраціям, як на підставі Закону, так і надав можливість делегування окремих повноважень рад на підставі відповідного рішення ради. У такому випадку спір з приводу реалізації компетенції має виникати між суб'єктами владних повноважень, які фактично реалізують ці повноваження у вказаній сфері.
Тобто, вказане рішення не приймались у відношенні Управління культури обласної державної адміністрації Херсонської області; ними не визначено та не скасовано коло певних обов'язків безпосередньо Управління, в тому числі, що не відповідають чинному законодавству, а отже це рішення ніяким чином не порушує права чи інтереси Управління культури у розумінні ст. 5 КАС України.
Правила оскаржуваних рішень органу місцевого самоврядування поширюють свою дію на Херсонську обласну державну адміністрацію, проте вказаний орган не оскаржує за цим позовом рішення відповідача. Херсонська обласна державна адміністрація не подавала заяв про вступ у справу в якості третьої особи із самостійними вимогами або із заявою про заміну первинного позивача належним позивачем у справі - Херсонською обласної державною адміністрацією.
З огляду на наведене, враховуючи правила законодавства, що регулюють спірні правовідносини, Управління, звертаючись до суду із цим позовом, не діяло на виконання своїх повноважень та не ставило питання з приводу компетенції між суб'єктами владних повноважень, а оскаржувані рішення органу місцевого самоврядування ніяким чином не порушують його права чи інтереси, що, відповідно до ст. 5 КАС України, позбавляє суд можливості перевірити оскаржувані рішення на предмет їх відповідності вимогам чинного законодавства, обґрунтованості та іншим критеріям для визначення правильності їх прийняття.
За таких обставин, позовні вимоги є необґрунтованими, такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку із чим не підлягають задоволенню.
У випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо відмови у задоволенні позову заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним судовим рішенням (ч.6 ст. 157 КАС України).
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Керуючись ст.ст. 157, 243-246, 250, 256 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Відмовити Департаменту культури, туризму та курортів Херсонської обласної державної адміністрації в задоволенні позову про скасування рішення ХII сесії Херсонської обласної ради VII скликання від 10.04.2017 № 466.
Скасувати заходи забезпечення позову, застосовані ухвалою суду від 23 травня 2017 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 19 лютого 2018 р.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 2