Постанова від 20.02.2018 по справі 820/3463/15

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Рішення

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

"20" лютого 2018 р. № 820/3463/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Спірідонов М.О.

за участю секретаря судового засідання Попова А.О.

представник позивача - ОСОБА_1,

представник відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Харкова (61022, м. Харків, м. Свободи, буд. 5, під'їзд, 4, поверх 6)

до Комунального підприємства "Виробничо-технологічне підприємство "ВОДА" (61052, м. Харків, вул. Червоножовтнева, 90)

про стягнення заборгованості ,

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Харкова до Комунального підприємства "Виробничо-технологічне підприємство "ВОДА" про стягнення заборгованості. У своєму позові позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь різницю у розмірі виплаченої пенсії науковим працівникам в сумі 31376,79 грн.

Ухвалою суду замінено позивача по справі з Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Харкова на Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Комунальне підприємство «Виробничо-технологічне підприємство «ВОДА» перебуває на обліку в Шевченківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Харкова (який є правонаступником управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова) як платник страхових внесків (страхувальником) на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та має заборгованість по відшкодуванню різниці у розмірі виплаченої пенсії науковим працівникам за період з січня 2015 року по березень 2015 року в сумі 31376,79 грн. Колишнім працівникам, які набули науковий стаж на КП «ВТП «Вода» та Комунальному підприємстві «Спеціальне проектно-конструкторське бюро автоматизованих систем управління водопостачання», правонаступником якого є КП «ВТП «Вода»: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність".

Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, щодо задоволення позовних вимог заперечував зазначивши, що вказані особи працювали на підприємстві - КП ТОВ «Харківкомунпромвод» на якому й заробили відповідний науковий стаж і правонаступником якого відповідач не є, оскільки вказане підприємство ліквідовано в процесі банкрутства, на підставі рішення Господарського суду Харківської області.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Комунальне підприємство "Виробничо-технологічне підприємство "Вода" (далі - КП "ВТП "Вода") зареєстроване як юридична особа, перебуває на обліку Шевченківському об'єднаному управління Пенсійного фонду України м. Харкова як платник страхових внесків (страхувальником) на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Під час розгляду справи судом з рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.12.2017 року було встановлено, що згідно довідки №12-к, виданої КП «ВТП «Вода», ОСОБА_3, останній у період з 01.12.2004 по 31.07.2009 працював в КП «ВТП «Вода» на посадах головного інженера підприємства, генерального директора, заступника генерального директора по науково-технічному напрямку.

Згідно довідки КП «СПКБ АСУВ» від 28.11.2009, ОСОБА_4 працював на посаді головного інженера КП «СПКБ АСУВ» відповідно до групи спеціальностей з якої присуджено йому науковий ступінь (диплом кандидата технічних наук від 24.08.1978 № 016598).

Відповідно до довідки від 30.08.2002 №714, виданої ТВО «Харківкомунпромвод», ОСОБА_5 дійсно працювала в Спеціальному проектно-конструкторському бюро автоматичних систем водопостачання ТВО «Харківкомунпромвод» на посадах провідного інженера відділу науково-технічної інформації і стандартизації з 01.05.1984 р.; завідуючої відділу науково-технічної інформації і стандартизації з 01.09.1987 по 28.09.1998.

Відповідно до довідки від 6.02.2002 №01-1/19, виданої ТВО «Харківкомунпромвод» ОСОБА_10 дійсно працював в Спеціальному проектно-конструкторському бюро автоматичних систем водопостачання з 1979 року начальником науково-дослідного відділу, з 1989 року - директором ОСОБА_11.

Згідно довідки № 1504/12, виданої КП «ВТП «Вода», ОСОБА_8 дійсно працював в ОСОБА_11 ТВО "Харківкомунпромвод" у відділі 30 на посаді завідуючого сектором програмування з 13.11.1989 по 30.08.1991 Науковий відділ, у якому працював ОСОБА_8 є структурним підрозділом ОСОБА_11 та займався науково-технічною діяльністю.

Згідно довідки №136, виданої КП ОСОБА_11, ОСОБА_9 працювала з 01.09.1982 по 28.09.1998 в ОСОБА_11 у відділі автоматизованих систем управління підприємствами на посадах провідного конструктора відділу №30, завідуюча сектором відділу №30. У ОСОБА_11 займалась науково-технічною діяльністю більше 70 %, відділ №30 займався науково-технічною діяльністю більше 70 %.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Під час розгляду справи також судом було встановлено, що вказаним пенсіонерам призначено пенсію відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Позивачем у встановленому порядку направлено відповідачу повідомлення про суму витрат на фінансування ризниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України Про науково-технічну діяльність, і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів в січні 2015 року на суму 10458,93 грн., в лютому 2015 року 10458,93 грн., в березні 2015 року 10458,93 грн.

Згідно розрахунку заборгованості, наданого позивачем, через те, що КП ВТП «Вода» не сплатило кошти, призначені на покриття витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за відповідачем рахується заборгованість за період з січня 2015 року по березень 2015 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом: для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Згідно п.2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №372 від 24 березня 2004 (далі - Порядок), за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації (п. 3 Порядку.)

У разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника (п. 4 Порядку.)

Відповідно до п.5 Порядку, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Пунктом 6 Порядку передбачено, що у разі зміни розміру пенсії або виникнення обставин, які впливають на фінансування різниці у розмірі пенсії (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це відповідні підприємства, установи, організації та заклади у місячний строк з дня виникнення таких обставин.

Згідно п.8 Порядку у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до ч. 9 ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", в редакції після внесення змін Законом України № 1646-III від 06.04.2000 (який набув чинності з 16.05.2000), вперше було запроваджено механізм відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.

Також, вказаною нормою було передбачено, що різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується наступним чином :

- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій - за рахунок коштів державного бюджету;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам сплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Таким чином, станом на момент набрання чинності зазначеними змінами у наукового підприємства, на якому працювали такі пенсіонери, як ОСОБА_8, ОСОБА_5, ОСОБА_9, був відсутній обов'язок щодо відшкодування різниці, оскільки останні на цей момент вже не працювали. На час звільнення зазначених осіб у наукової установи був відсутній обов'язок щодо такого відшкодування, а подальше призначення пенсій цим пенсіонерам не свідчить про виникнення такого обов'язку у наукової установи.

Абзацом 12 ст. 1 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, науково-дослідна (науково-технічна) установа (далі - наукова установа) - юридична особа незалежно від форми власності, що створена в установленому законодавством порядку, для якої наукова або науково-технічна діяльність є основною і становить понад 70 відсотків загального річного обсягу виконаних робіт.

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами діяльності відповідача є: основна - 41.00.0 збирання, очищення та розподілення води; 45.21.4 будівництво місцевих трубопроводів, ліній зв'язку та енергопостачання; 55.52.0 послуги з подання готової їжі; 74.20.1 діяльність у сфері інжинірингу; 74.20.3 діяльність у сфері геодезії, гідрографії та метеорології; 55.23.0 надання інших місць для тимчасового проживання н.в.і.г; 60.24.0 діяльність автомобільного вантажного транспорту.

Таким чином, суд дійшов висновку, що КП «ВТП «Вода» не підпадає під визначення наукової установи, яка згідно до п. 3 ч. 9 ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" має фінансувати різницю між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник.

Крім того, згідно наданих позивачем копій трудових книжок, зазначені пенсіонери отримали пільговий стаж на інших підприємствах, зокрема на КП ТВО "Харківкомунпромвод", а не на КП «ВТП "Вода".

Також судом встановлено, що ОСОБА_11, на якому отримали стаж роботи ОСОБА_4, ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_6 існувало як структурний підрозділ іншого підприємства, а саме КП ТВО «Харківкомунпромвод», що підтверджується рішенням Харківської міської ради від 24.12.2003 №281/03 в додатку 4 якого зазначено, що ТВО «Харківкомунпромвод» є єдиним технологічним виробничо-господарським комплексом водопровідних споруд по виробництву, транспортуванню, розподілу і реалізації води споживачам системи групового постачання м. Харкова і Харківської області.

В об'єднанні створено спеціальне проектно-конструкторське бюро АСУ водопостачанням міст України (ОСОБА_11), наукові кадри і фахівці якого понад 20 років займаються розробкою та впровадженням АСУ в містах України та СНД. ОСОБА_11 є головною організацією по розробці та впровадженню АСУ водопостачанням міст України.

Рішенням Харківської міської ради від 14.04.2004 р. № 36/04 «Щодо прийняття до комунальної власності територіальної громади м. Харкова цілісного (майнового комплексу ТВО «Харківкомунпромвод» визначено, що ОСОБА_11 є структурним підрозділом ТВО «Харківкомунпромвод» 04.

Проте, рішенням Харківської міської ради від 23.06.2004 №82/04, структурний підрозділ ОСОБА_11 ТВО «Харківкомунпромвод» було виділено та прийнято до комунальної власності м. Харкова.

У листопаді 2004 року на його базі було створено нове Комунальне підприємство «СПКБ АСУВ», що підтверджується копією статуту КП «СПКБ АСУВ», дата реєстрації - 09.11.2004.

Відповідно до рішення Харківської міської ради «Про реорганізацію комунальних підприємств» від 10.09.2008 № 247/08 КП «СПКБ АСУВ» приєднано до КП «ВТП «ВОДА».

Водночас, ухвалою Господарського суду Харківської області від 10.02.2013 по справі № Б-48/88-10, яка набрала законної сили 10.02.2013, затверджено ліквідаційний баланс та ліквідовано юридичну особу - КП "ТВО "Харківкомунпромвод", яке зареєстроване 02.11.2004 року виконавчим комітетом Харківської міської ради за адресою: м. Харків, вул. Червоножовтнева, б.90.

Таким чином, КП «ВТП «Вода» не є правонаступником ТВО «Харківкомунпромвод», а є правонаступником КП «СПКБ АСУВ», що також підтверджується п. 1.3. копії Статуту відповідача, а працівники ОСОБА_4, О.О., ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_6 до листопада 2004 року працювали у структурному підрозділі ОСОБА_11 ТВО «Харківкомунпромвод».

Як свідчать встановлені обставини справи, заборгованість з фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів була сформована до сплати відповідачу внаслідок виплати у період з лютого по грудень 2016 року різниці в пенсії особам: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_5, ОСОБА_9

Враховуючи вищевикладене, відповідач не є науковою установою та не є правонаступником такої установи.

Водночас, суд зазначає, що в ході судового розгляду пенсійним органом до суду не надано належного та допустимого доказу на підтвердження того, що відповідач є науковою установою чи те, що відповідач є правонаступником саме наукового підприємства, установи або організації.

З огляду на надані докази, суд зазначає, що відповідач не відноситься до визначеного законодавством кола суб'єктів, на яких покладено обов'язок щодо відшкодування витрат з фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, що в свою чергу свідчить про безпідставність вимог позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення заборгованості у розмірі виплаченої пенсії науковим працівникам в сумі 31376,79 грн. є необґрунтованими, через що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Харкова (61022, м. Харків, м. Свободи, буд. 5, під'їзд, 4, поверх 6) до Комунального підприємства "Виробничо-технологічне підприємство "ВОДА" (61052, м. Харків, вул. Червоножовтнева, 90) про стягнення заборгованості - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 20 лютого 2018 року.

Суддя Спірідонов М.О.