19 лютого 2018 року м. Житомир справа № 806/82/13-a
категорія 10.1
Житомирський окружний адміністративний суд
у складі: судді Романченка Є.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні клопотання Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про заміну позивача в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Романівському районі Житомирської області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес" про стягнення 3555,45 грн,
встановив:
У січні 2018 року до суду надійшло клопотання Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому заявник просив здійснити процесуальне правонаступництво по справі та замінити позивача - Управління Пенсійного фонду України в Романівському районі Житомирської області на Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Клопотання мотивовано тим, що Чуднівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яке було правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Романівському районі Житомирської області, реорганізовано шляхом приєднання до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, яке є повним правонаступником реорганізованого управління.
Представник заявника і представник відповідача до суду не прибули, про час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином. У клопотанні Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просило розглянути його в письмовому провадженні, без виклику осіб.
Зважаючи на те, що неявка учасників справи не перешкоджає розгляду клопотання, суд вважає за можливе розгляд і вирішення питання про заміну сторони у справі правонаступником здійснити в письмовому провадженні, відповідно ч. 9 ст. 205, ст.ст. 4, 229 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на час вчинення процесуальної дії).
Дослідивши клопотання та надані матеріали, суд дійшов висновку про його обґрунтованість, з наступних підстав.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2013 року в справі № 806/82/13-а задоволено позов Управління Пенсійного фонду України в Романівському районі Житомирської області та стягнуто з відповідача на їх користь заборгованість у сумі 3555,45 грн.
Вказана постанова набрала законної сили.
Судом установлено, що, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1055 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України", реорганізовано шляхом злиття Управління Пенсійного фонду України в Любарському районі, Управління Пенсійного фонду України в Романівському районі, Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі та утворено нову юридичну особу - Чуднівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, що є правонаступником ліквідованих управлінь.
У подальшому постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 № 988 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України", реорганізовано Чуднівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області шляхом приєднання до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Записи про проведення державної реєстрації припинення юридичних осіб внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, відтак позивач у справі вибув.
У відповідності до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на час вчинення процесуальної дії), у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Пунктом 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074, визначено, що права та обов'язки органів виконавчої влади у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади переходять до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Таким чином, у межах спірних правовідносин Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області є правонаступником вибувшого позивача.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне допустити заміну вибувшого позивача - Управління Пенсійного фонду України в Романівському районі Житомирської області його правонаступником - Бердичівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області та задовольнити клопотання останнього.
Керуючись ст.ст. 52, 241-243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Клопотання Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити.
Допустити заміну вибувшого позивача у справі Управління Пенсійного фонду України в Романівському районі Житомирської області на його правонаступника - Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (13312, Житомирська область, м. Бердичів, вул. Л. Карастоянової, 29, ідентифікаційний код 37752900).
Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Ю. Романченко