Справа № 679/1172/17
Головуючий у 1-й інстанції: Гавриленко О.М.
Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.
06 лютого 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Сторчака В. Ю. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Томашук А.В.,
представника відповідача: Клюцука В.П
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Нетішинського міського суду Хмельницької області від 16 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 (далі - позивач) до Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - відповідач) про перерахунок пенсії,
Позивач 19.09.2017 звернувся до Нетішинського міського суду Хмельницької області з адміністративним позовом в якому просив: зобов'язати Славутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком з 11.09.2017 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням при розрахунку розміру пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2014-2016 роки.
Постановою Нетішинського міського суду Хмельницької області від 16.11.2017 позов задоволено.
Зобов'язано Славутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком з 11.09.2017 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції чинній станом на 11.09.2017) із застосуванням при розрахунку розміру пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Стягнути з Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 судовий збір в розмірі 640 гривень.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримали в повному обсязі та просили колегію суддів її задовольнити.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що з 30.08.2011 ОСОБА_3 призначено пенсію по віку, як службовцю в органах місцевого самоврядування, відповідно до Закону України "Про державну службу".
11.09.2017 маючи достатній вік та необхідний страховий стаж відповідно до вимог ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", позивачка звернулася до Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з заявою щодо призначення їй пенсії за віком.
Як вбачається з листів Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області № 6841/04 від 13.09.2017 та за № 43/С-10 від 15.09.2017, перерахунок пенсії позивачки з пенсії по віку, як службовцю в органах місцевого самоврядування, на пенсію за віком проведено не було, в зв'язку з недоцільністю такого перерахунку, оскільки після проведення перерахунку пенсійна виплата становитиме 1483,05 грн., в той час як розмір пенсійної виплати по віку, як службовцю в органах місцевого самоврядування, позивачки становить 2146,06 грн. При цьому обчислення пенсії здійснювалося з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії по віку, як службовцю в органах місцевого самоврядування, тобто показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, що передбачено ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Не погодившись з такими діями відповідача позивач звернулась до суду з даним позовом.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведено правомірності вчинених дій та прийнятих рішень.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з таких підстав.
Статтею 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII, в редакції станом на 30.08.2011, було передбачено, що одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Частиною 1 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV в редакції станом на 11.09.2017) вказано, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно ст. 27 Закону № 1058-IV, розмір пенсії визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Для визначення коефіцієнту стажу (Кс) відповідно до ст. 25 Закону № 1058-IV, застосовують формулу: Кс = СмхВс / 100% х 12, де : Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%
Згідно ч. 2 ст. 40 Закону№ 1058-IV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною 3 ст. 45 Закону № 1058-IV передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З наведеного слідує, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно матеріалів справи, позивач звертаючись із заявою про перерахунок пенсії не просила перерахувати пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
А оскільки позивач не надавав згоди на врахування зарплати із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, то у відповідача не було підстав застосовувати показник середньої заробітної плати за 2010 рік.
При цьому, судом першої інстанції правильно встановлено, що в ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, які передбачені ст. 9 зазначеного Закону (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), в той час як у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим Законом. Тому положення ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних відносин не підлягають застосуванню.
Враховуючи наведене, суд вважає, що в даному випадку при обчисленні позивачу розміру пенсії відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2014 - 2016 роки.
Аналогічні висновку дійшов Вищий адміністративний суд України у постановах від 01.12.2013 у справі № К/800/38624/13, від 02.04.2014 у справі №К/800/45035/13, від 16.01.2014 у справі № К/800/1384/13.
Крім того, апеляційний суд враховує правову позицію викладену в постанові Верховного Суду України від 31.03.2015 у справі №21-612а14 де вказано, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.
Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV, однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Тому, враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а постанову Нетішинського міського суду Хмельницької області від 16 листопада 2017 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 13 лютого 2018 року.
Головуючий Ватаманюк Р.В.
Судді Мельник-Томенко Ж. М. Сторчак В. Ю.