15.02.2018 року Справа № 904/6180/17
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: судді Науменка І.М., - доповідача
суддів: Чус ОВ., Кузнецова В.О.
Секретар судового засідання Ковзиков В.Ю.
Представники сторін:
від скаржника: Волошин А.А., довіреність №38987/04-36-10-08-06 від 15.12.2017 р., представник;
ліквідатор: Черненченко Д.А., посвідчення №195 від 28.02.2013 р., боржник;
інші учасники процесу не з'явились, про час та місце проведення судового засідання повідомлені судом належним чином.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 26.12.2017 року у справі № 904/6180/17
за заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Скай-ЛТД", м.Першотравенськ
до боржника товариства з обмеженою відповідальністю "Скай-ЛТД", м.Першотравенськ
про визнання банкрутом
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 26.12.17р. у даній справі (суддя Калиниченко Л.М.). зокрема, припинено процедуру санації Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙ-ЛТД", 51700, Дніпропетровська область, м.Першотравенськ, вул.Молодіжна, буд.26, код ЄДРПОУ 24608172.
Припинено повноваження керуючого санацією Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙ-ЛТД" - директора боржника ОСОБА_3.
Припинено повноваження розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙ-ЛТД"- арбітражного керуючого Ліфлянчик Людмилу Валентинівну, свідоцтво № 196 від 28.02.2013р.
Визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "СКАЙ-ЛТД", 51700, Дніпропетровська область, м.Першотравенськ, вул.Молодіжна, буд.26, код ЄДРПОУ 24608172- банкрутом.
Відкрито ліквідаційну процедуру строком на 6 місяців, до 26.06.18р.
Ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙ-ЛТД", 51700, Дніпропетровська область, м.Першотравенськ, вул.Молодіжна, буд.26, код ЄДРПОУ 24608172 призначено арбітражного керуючого Черненченко Дениса Альбертовича, свідоцтво № 195 від 28.02.2013р. (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1).
Не погодившись з зазначеною постановою, Головне управління ДФС у Дніпропетровській області, звернулося до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та припинити провадження по справі №904/6180/17.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що відсутні підстави для визнання ТОВ «Скай-ЛТД» банкрутом», а постанова суду не містить всіх допустимих доказів, тому не можливо встановити реальний стан боржника та його платоспроможність.
До того скаржник зазначає, що 21.07.17р. працівниками ГУ ДФС у Дніпропетровській області здійснено виїзд за податковою адресою підприємства та на адресу розпорядника майна. За результатами виходу встановлено, що за даною адресою знаходяться одноповерхові будівлі-склади. Посадові особи товариства за даною адресою не знаходяться. Отже , документальну виїзну позапланову перевірку ТОВ «Скай - ЛТД» повести було не можливо на підстав чого складено акт «Про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Скай-ЛТД» у зв'язку з відсутністю підприємства та його посадових осіб за податковою адресою та адресою розпорядника майна.
Також скаржник додатково зауважує, що ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 20.07.17р. по даній справі визнано грошові вимоги ГУ ДФС у Дніпропетровській області, тобто скаржник є кредитором у даній справі.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 22.01.18р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 26.12.2017 року у справі № 904/6180/17, визначено строки для надання відзиву на апеляційну скаргу, надання заяв, клопотань, додаткових доказів та заперечень на них; призначено розгляд справи на 15.02.18р.
Ліквідатором ТОВ «Скай-ЛТД» надано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено, що судом першої інстанції в повному обсязі досліджено матеріали справи, прийнято вірну постанову у відповідності до норм чинного законодавства, доводи скаржника, в свою чергу, які зазначені в апеляційній скарзі є безпідставними та необґрунтованими. Просить залишити оскаржувану постанову - без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
У судовому засіданні 15.02.18р. оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Колегія суддів, переглянувши справу за наявними у ній і додатково поданими доказами, що стосуються фактів, викладених в апеляційній скарзі, в межах доводів та вимог апеляційної скарги встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, директор Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙ-ЛТД", м.Першотравенськ 25.05.2017р. звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙ-ЛТД", 51700, Дніпропетровська область, м.Першотравенськ, вул.Молодіжна, буд.26, код ЄДРПОУ 24608172, введення процедури санації, призначення керуючим санацією директора боржника ОСОБА_3 та розпорядником майна арбітражного керуючого Ліфлянчик Людмилу Валентинівну, свідоцтво № 196 від 28.02.2013р.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 30.05.17р. прийнято заяву про порушення справи про банкрутство до розгляду.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 08.06.17р. на підставі ст. 94 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», порушено провадження у справі №904/6180/17 про банкрутство ТОВ «Скай-ЛТД».
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 26.12.17р. визнано банкрутом Скай-ЛТД», відкрито ліквідаційну процедуру у справі.
Відповідно до п. 15 ст. 94 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у разі невиконання плану санації боржника або якщо стає очевидним, що виконання плану санації боржника не приведе до відновлення його платоспроможності, процедура банкрутства здійснюється відповідно до цього Закону, про що господарський суд виносить ухвалу.
Згідно до ч. 12 ст. 28 ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» процедура санації боржника припиняється достроково в разі невиконання умов плану санації та/або в разі невиконання поточних зобов'язань боржника, у зв'язку з чим господарський суд визнає боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.
Згідно з ч. 8 ст. 26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про внесення пропозицій господарському суду щодо продовження або скорочення строку процедур розпорядження майном боржника чи санації боржника, звернення до господарського суду з клопотанням про відкриття процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, припинення повноважень арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) та про призначення нового арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора).
Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» підсумковому засіданні господарський суд за пропозицією розпорядника майна боржника та на підставі рішення зборів кредиторів приймає одне з таких судових рішень: постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
В результаті проведеного аналізу фінансово-господарського стану ТОВ «СКАЙ-ЛТД» на предмет виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства за період 2014 - 1 квартал 2017 року встановлено погіршення стану платоспроможності підприємства.
Фінансовий стан характеризується ознаками критичної неплатоспроможності.
Підприємство тривалий термін своєчасно не розраховувалось з кредиторами, працювало у борг, нарощувало кредиторську заборгованість, збільшувало збитки, постійно «проїдало» власний капітал. При цьому для покращення фінансового стану та виходу з кризи не вживало заходи, пов'язані з його покращенням.
Встановлено відсутність ознак фіктивного банкрутства.
Оборотні активи та поточні зобов'язання мають тенденцію до зниження, розрахований коефіцієнт покриття у 1 кварталі 2017 року менше нормативного 1.
Погіршення показників відбулося починаючи з 2015 року (станом на 31.12.2015), а саме різке зменшення забезпечення зобов'язань всіма його активами, його оборотними активами та різке погіршення чистих активів, зростання кредиторської заборгованості.
Таким чином, розраховані показники вказують на значне зменшення, погіршились показники забезпечення зобов'язань боржника, зменшились активи підприємства, відбулося погіршення фінансового стану, вимивання власного капіталу, зростання кредиторської заборгованості, не своєчасне вжиття заходів, пов'язаних з покращенням фінансового стану, що призвело до залежності підприємства від позикових коштів, як наслідок наявність ознак доведення до банкрутства починаючи з 2015 року (станом па 31.12.2015).
Встановлено відсутність ознак дій з приховування банкрутства, однак має місце збитковість діяльності протягом двох років та відхилення показників ліквідності від граничного значення.
Такі висновки спростовують посилання апелянта на подану податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2016 рік, з зазначеним показником доходу від будь-якої діяльності - 15 967 163 грн., як на підставу скасування постанови від 26.12.2017 року. Оскільки для проведення фінансового аналізу та розрахунку показників фінансового стану підприємства використовуються всі показники в тому числі і зазначений.
Відтак, оскаржувана постанова містить дані про проведений аналіз, що доводить відсутність підстав на які посилається апелянт, про відсутність допустимих доказів та передчасність винесення постанови про визнання ТОВ «СКАЙ-ЛТД» банкрутом.
Також з матеріалів справи вбачається, що розпорядником майна, та Головним територіальним управлінням юстиції у Дніпропетровській області проведено аналіз фінансово-господарської діяльності та наявності ознак приховування фіктивного банкрутства або доведення до банкрутства ТОВ «СКАЙ-ЛТД».
А комітетом кредиторів, у відповідності до його компетенції прийнято рішення щодо звернення до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Відповідно до ч. 3 ст. 27 ст. 37 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у підсумковому засіданні господарський суд за пропозицією розпорядника майна боржника та на підставі рішення зборів кредиторів приймає одне з таких судових рішень: постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», у випадках передбачених цим Законом, господарський суд в судовому засіданні за участі сторін приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
Банкрут - боржник, неспроможність, якого виконати свої грошові зобов'язання встановлена господарським судом.
До вищенаведених випадків, зокрема належить виявлена під час процедури санації неспроможність боржника виконати свої грошові зобов'язання перед кредиторами та неможливість виконати план санації боржника.
Тому доводи в апеляційній скарзі ДФС у Дніпропетровській області про те, що постанова про банкрутство не містить всіх доказів, що унеможливлює встановити реальний стан боржника та його платоспроможність є безпідставними, так як судом було встановлено обставини неплатоспроможності боржника, неможливість виконання плану санації, наявність ознак критичної неплатоспроможності, а також відсутність інвесторів та інших умов для відновлення платоспроможності боржника, і до суду було подано клопотання розпорядника майна разом з протоколом зборів комітету кредиторів боржника про застосування до боржника ліквідаційної процедури, та надано документи до суду, які були дослідженні судом. На основі проведеного дослідження наданих документів ухвалено постанову від 26.12.2017 року господарського суду Дніпропетровської області по справі № 904/6180/17 ТОВ «СКАЙ-ЛТД» про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Щодо безпідставності доводів неможливості проведення перевірки боржники, яка передбачена ст. 78 Податкового кодексу України, колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 78 Податкового кодексу України встановлено порядок проведення документальних позапланових перевірок.
Про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом (п.78.4 ст. 78 ПКУ).
Також відповідно до п.п.81.1 ст.81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступати до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: - направлення для проведення перевірки, з підписом керівника контролюючого органу або його заступника і печаткою контролюючого органу; - копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні для проведення перевірки.
Непред'явлення цих документів є підставою для недопущення службових посадових осіб до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Матеріали справи не містять доказів отримання, ні керуючим санацією ні розпорядником майна ТОВ «СКАЙ- ЛТД» жодних наказів про здійснення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «СКАЙ-ЛТД».
Відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України
документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких
обставин: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Відповідно до ст. 78.4. Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надасться лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Статтею 42.2. Податкового кодексу України передбачено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
Отже, виходячи із вищенаведеного, що ГУ ДФС у Дніпропетровській області не було дотримано вимог чинного законодавства, відносно порядку проведення позапланової документальної перевірки ТОВ «СКАЙ-ЛТД».
Проведення ліквідаційної процедури не являється перешкодою для проведення контролюючим органом позапланової перевірки та, у разі виявлення заборгованості, дозаявити свої грошові вимоги до ТОВ «СКАЙ-ЛТД» у порядку встановленого Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а тому вимоги скаржника, щодо скасування постанови господарського суду Дніпропетровської області від 26.12.2017 року по справі № 904/6180/17 про банкрутство ТОВ «СКАЙ-ЛТД» є необґрунтованими.
В апеляційній скарзі ГУ ДФС у Дніпропетровській області просить суд апеляційної інстанції не лише скасувати постанову господарського суду Дніпропетровської області від 26.12.2017 року, а й припинити провадження по справі № 904/6180/17.
Така позиція ГУ ДФС у Дніпропетровській області є неправомірною, оскільки перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство, проводиться у місячний строк з дня винесення ухвали про прийняття заяви про порушення справи про банкрутство (аб. 3 ч.3 ст. 94 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»).
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому Законом про банкрутство.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» ухвали господарського суду, винесені у справі про банкрутство за наслідками розгляду господарським судом заяв, клопотань та скарг, а також постанова про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури можуть бути оскаржені в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Таким чином, ухвала про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ «СКАЙ-ЛТД» могла бути оскаржена ГУ ДФС у Дніпропетровській області. Наслідком такого оскарження могло бути припинення провадження по справі № 904/6180/17. Однак, ГУ ДФС у Дніпропетровській області маючи кредиторські вимоги до ТОВ «СКАЙ-ЛТД», в межах строків, звернулось з відповідною заявою до Господарського суду Дніпропетровської області, з метою визнання даної заборгованості та внесення її до реєстру вимог кредиторів і лише після ухвалення постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури ГУ ДФС у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою в якій просить не лише скасувати постанову від 26.12.2017 року, а й припинити провадження по справі № 904/6180/17.
Проте, ухвалу суду першої інстанції від 08.06.2017 року про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ «СКАЙ-ЛТД» заявник апеляційної скарги - ГУ ДФС у Дніпропетровській області не оскаржував. Відтак, і сама вимога, щодо припинення провадження по справі про банкрутство № 904/6180/17, в апеляційній скарзі на постанову про визнання банкрутом ТОВ «СКАЙ-ЛТД», є неправомірною та суперечить вимогам Закону про банкрутство.
Отже, з огляду на вищевикладене, припинення провадження по справі про банкрутство ТОВ «СКАЙ-ЛТД» суперечить вимогам ст. 8 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Таким чином, апеляційна скарга ГУ ДФС у Дніпропетровській області на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 26.12.2017 року по справі 904/6180/17 не підлягає задоволенню, оскільки мотиви та підстави, зазначені в даній скарзі щодо скасування постанови господарського суду Дніпропетровської області від 26.12.17р. по даній справі є безпідставними та необґрунтованими, а натомість постанову суду ухвалено у відповідності до вимог чинного законодавства України, та вірно застосовано судом, як норми процесуального так і матеріального права, в повному обсязі з'ясовано обставини, що мають значення для справи, доведено та всебічно обґрунтовано їх в постанові, надано належну оцінку всім доказам, ґрунтуючись на повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності.
Керуючись ст.ст. 269, 275, 276 ГПК України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 26.12.2017р. у справі №904/6180/17 - залишити без змін.
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий суддя І.М. Науменко
Суддя О.В. Чус
Суддя В.О. Кузнецов