Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
05 лютого 2018 р. № 820/5991/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Комунального закладу охорони здоров'я Коломацької центральної районної лікарні, треті особи Коломацька селищна рада, Комунальний заклад охорони здоров'я “Центр первинної медико-санітарної допомоги Коломацького району” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
07 грудня 2017 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального закладу охорони здоров'я Коломацької центральної районної лікарні, в якому просить суд, з підстав наявності порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки:
- до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію будівель Комунального закладу охорони здоров'я Коломацької центральної районної лікарні, за адресою: Харківська область, смт. Коломак, вул. Гетьмана ОСОБА_1, буд. 9, зупинити повністю, у зв'язку з чим зобов'язати Комунальний заклад охорони здоров'я Коломацьку центральну районну лікарню негайно припинити використання цих будівель з метою проведення будь якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, з покладенням на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області обов'язку щодо забезпечення виконання цього рішення, в частині здійснення державного нагляду (контролю) за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей;
- рішення суду про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) звернути до негайного виконання.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що за наявності порушень вимог законодавства в сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, будівля Комунального закладу охорони здоров'я Коломацької центральної районної лікарні, за адресою: Харківська область, смт. Коломак, вул. Гетьмана ОСОБА_1, буд. 9, на думку позивача, не може експлуатуватися.
Відповідач, Комунальний заклад охорони здоров'я Коломацької центральної районної лікарні, проти позову заперечував. В обґрунтування заперечень зазначив, що відповідно до рішення XII сесії Коломацької районної ради VІІ скликання «Про надання згоди на передачу майна» від 16.03.2017 року комунальний заклад охорони здоров'я Коломацька центральна районна лікарня передала зі свого балансу на баланс Комунального закладу охорони здоров'я “Центр первинної медико-санітарної допомоги Коломацького району” майно, в тому числі споруди та будівлі.
В судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Подав клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
В судове засідання представник відповідача не прибув, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Подав клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.
В судове засідання представник Коломацької селищної ради не прибув, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Подав клопотання про розгляд справи без участі представника третьої особи.
В судове засідання представник Комунального закладу охорони здоров'я “Центр первинної медико-санітарної допомоги Коломацького району” не прибув, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Подав клопотання про розгляд справи без участі представника третьої особи.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що Коломацьким районним сектором Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області винесено наказ №67 від 17.10.2017 року “Про проведення позапланових перевірок об'єктів”, яким наказано організувати та провести позапланові перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, виконання вимог приписів у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах, закладах охорони здоров'я із стаціонарним лікуванням, згідно додатку 1.
Згідно з додатком 1 до вищевказаного наказу №67 від 17.10.2017 року було затверджено план перевірки, згідно з яким будівлю за адресою: Харківська обл., Коломацький район, смт. Коломак, вул. Гетьмана ОСОБА_1, буд. 9 було включено до об'єктів перевірки. В якості найменування об'єкта зазначено Комунальний заклад охорони здоров'я Коломацької центральної районної лікарні.
22.11.2017 року Коломацьким районним сектором Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області видано посвідчення №25 на проведення позапланової перевірки Комунального закладу охорони здоров'я Коломацької центральної районної лікарні, за адресою: Харківська обл., Коломацький район, смт. Коломак, вул. Гетьмана ОСОБА_1, буд. 9.
З 22.11.2017 року по 23.11.2017 року була проведена позапланова перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сфері (з питань) техногенної та пожежної безпеки у Комунальному закладі охорони здоров'я Коломацької центральної районної лікарні за адресою: Харківська обл., Коломацький район, смт. Коломак, вул. Гетьмана ОСОБА_1, буд. 9.
23.11.2017 року за результатами перевірки Комунального закладу охорони здоров'я Коломацької центральної районної лікарні, за адресою: Харківська обл., Коломацький район, смт. Коломак, вул. Гетьмана ОСОБА_1, буд. 9, складено акт №23 щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Суд зазначає, що частиною 4 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V (надалі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Згідно п. 4 Розділу І Правил пожежної безпеки в Україні пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.
Частиною 1 статті 7 Закону № 877-V встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
Положеннями частини 2 статті 7 Закону № 877-V визначено, що на підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону № 877-V у посвідченні (направленні) на проведення заходу зокрема зазначаються: найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід.
Згідно ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Згідно ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Таким чином, з підстав порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки заходи реагування можуть бути застосовані саме до того суб'єкта господарювання, у власності якого перебуває об'єкт відповідної перевірки.
Судом встановлено, що відповідно до рішення XII сесії Коломацької районної ради VІІ скликання «Про надання згоди на передачу майна» від 16.03.2017 року комунальний заклад охорони здоров'я Коломацька центральна районна лікарня передала зі свого балансу на баланс Комунального закладу охорони здоров'я “Центр первинної медико-санітарної допомоги Коломацького району” майно, зокрема будівлю за адресою: Харківська обл., Коломацький район, смт. Коломак, вул. Гетьмана ОСОБА_1, буд. 9.
Вищевказна обставина підтверджується актом приймання передачі від 11.04.2017 року.
Отже, балансоутримувачем будівлі за адресою: Харківська обл., Коломацький район, смт. Коломак, вул. Гетьмана ОСОБА_1, буд. 9, з 16.03.2017 року є Комунальний заклад охорони здоров'я “Центр первинної медико-санітарної допомоги Коломацького району”.
Позапланова перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сфері (з питань) техногенної та пожежної безпеки у Комунальному закладі охорони здоров'я Коломацької центральної районної лікарні за адресою: Харківська обл., Коломацький район, смт. Коломак, вул. Гетьмана ОСОБА_1, буд. 9, була проведена в період з 22.11.2017 року по 23.11.2017 року. Тобто, після того, як об'єкт перевірки було передано з балансу відповідача до балансу Комунального закладу охорони здоров'я “Центр первинної медико-санітарної допомоги Коломацького району”.
За таких обставин, позапланова перевірка проведена стосовно Комунального закладу охорони здоров'я Коломацької центральної районної лікарні та результати такої перевірки не можуть слугувати підставою для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду саме до цього суб'єкта господарювання, оскільки на час проведення вказаної перевірки будівля за адресою: Харківська обл., Коломацький район, смт. Коломак, вул. Гетьмана ОСОБА_1, буд. 9, на балансі відповідача не знаходилась. Щодо Комунального закладу охорони здоров'я “Центр первинної медико-санітарної допомоги Коломацького району” перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сфері (з питань) техногенної та пожежної безпеки не проводилась.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду саме до Комунального закладу охорони здоров'я Коломацької центральної районної лікарні.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на те, що позивачем, не доведено наявність правових підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (61013, м. Харків, вул. Шевченка, буд. 8) до Комунального закладу охорони здоров'я Коломацької центральної районної лікарні (63100, Харківська область, Коломацький район, смт. Коломак, вул. Гетьмана ОСОБА_1, буд. 9), треті особи Коломацька селищна рада (63100, Харківська обл., Коломацький район, селище міського типу Коломак, вул. ОСОБА_2 ОСОБА_1, будинок 2), Комунальний заклад охорони здоров'я “Центр первинної медико-санітарної допомоги Коломацького району” (63100, Харківська обл., Коломацький район, селище міського типу Коломак, вул. ОСОБА_2 ОСОБА_1, будинок 9) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст рішення складено 12.02.2018 року.