Рішення від 08.02.2018 по справі 522/13936/17

Справа № 522/13936/17

Провадження № 2-а/522/775/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2018 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:

Головуючого - судді Чернявської Л.М.

При секретарі судового засідання Прусс О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 31.07.2017 року звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в якому просить визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження призначеної та перерахованої ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром у 10740,00 гривень; зобов?язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснювати виплату призначеної та перерахованої ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимальним розміром, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 31.03.2016 року по день проведення виплати.

При цьому позивач посилається на те, що він є інвалідом ІІ групи та отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На підставі постанови Одеського апеляційного адміністративного суду м. Одеси від 27.09.2016 року ОСОБА_1 з 31.03.2016 року здійснено перерахунок пенсії з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди в загальному розмірі 64839,36 гривень, грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі 17350,20 гривень, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 17350,20 гривень, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби в загальному розмірі 92534,40 гривень, індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 1967,07 гривень, винагороди за тривалість безперервної військової служби в загальному розмірі 2351,25 гривень та винагороди за участь в АТО в загальному розмірі 25788,89 гривень з 30.03.2016 року по 27.09.2016 року.

В підсумку, розмір пенсії з надбавками мав становити 15589,76 гривень, однак виплату пенсії ОСОБА_1 обмежено максимальним розміром 10740,00 гривень.

Листом від 27.07.2017 року № 826/К-11 позивачеві Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеської області відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що відповідно до ст.2 Закону України від 08.07.2011 року № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року не може перевищувати 10740,00 гривень.

Крім того, з 01.01.2017 року Законом України від 06.12.2016 року №1774 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» максимальний розмір пенсії визначено в сумі 10740,00 гривень.

ОСОБА_1 вважає такі дії відповідача неправомірними та вимушений звернутися до суду з даним позовом.

Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області не погодившись з вимогами ОСОБА_1 надало суду заперечення на позов.

При цьому ГУПФУ в Одеській області посилається на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду щодо вимог про перерахунок пенсії в 2016 році.

Крім того, ГУПФУ в Одеській області посилається на те, що дійсно згідно з рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України, положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, а саме:

- частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень;

- першого речення частини першої статті 54, відповідно до яких тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.

Положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Однак, в подальшому Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року № 1774-VІІІ внесені зміни до ч.7 ст.43 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (в редакції Закону № 3668-VІ від 08.07.2011 року; із змінами, внесеними згідно із Законом № № 1774-VІІІ від 06.12.2016 року, який набрав чинності 01.01.2017 року) встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Крім того, відповідно до положень ст..2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668 в редакції, що діяла з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року не може перевищувати 10740 гривень.

Положення першого речення частини сьомої ст..43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ із змінами, внесеними згідно із Законом № № 1774-VІІІ від 06.12.2016 року та положення ст..2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668 в редакції, що діяла з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, а також в редакції, яка діє з 01.01.2017 року не були визнані неконституційними, а тому підстави для їх не застосування наразі відсутні.

Позивач в судове засідання не з?явився, надав заяву, якою позов підтримав, просив задовольнити повністю та закінчити розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з?явився, надав заяву якою позов ОСОБА_1 не визнав, просив відмовити у його задоволенні, закінчити розгляд справи за його відсутності.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи та отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На підставі постанови Одеського апеляційного адміністративного суду м. Одеси від 27.09.2016 року ОСОБА_1 з 31.03.2016 року здійснено перерахунок пенсії з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди в загальному розмірі 64839,36 гривень, грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі 17350,20 гривень, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 17350,20 гривень, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби в загальному розмірі 92534,40 гривень, індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 1967,07 гривень, винагороди за тривалість безперервної військової служби в загальному розмірі 2351,25 гривень та винагороди за участь в АТО в загальному розмірі 25788,89 гривень з 30.03.2016 року по 27.09.2016 року.

В підсумку, розмір пенсії з надбавками ОСОБА_1 мав становити 15589,76 гривень, однак виплату пенсії ОСОБА_1 обмежено максимальним розміром 10740,00 гривень.

Листом від 27.07.2017 року № 826/К-11, позивачеві Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеської області відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що відповідно до ст..2 Закону України від 08.07.2011 року № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року не може перевищувати 10740,00 гривень та з посиланням на те, що з 01.01.2017 року Законом України від 06.12.2016 року №1774 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» максимальний розмір пенсії визначено в сумі 10740,00 гривень.

ОСОБА_1 вважає такі дії відповідача неправомірними.

Суд також вважає обґрунтованими позовні вимоги щодо виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже положення частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 20.12.2016 року є такими, що втратили чинність.

Що стосується Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 1774-VIII від 06.12.2016р., який був прийнятий Верховною Радою України до прийняття Конституційним Судом України рішення від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, та набрав чинності з 1 січня 2017 року, то визначена в цьому Законі норма підпункту 1 пункту 10, якою в частині 7 ст. 43 Закону №2262-XII слова і цифри «у період з 01 січня 2016 р. по 31 грудня 2016 р.» замінені словами і цифрами «по 31 грудня 2017 р.» не може створювати правових наслідків через те, що частина 7 ст. 43 Закону №2262-XII визнана неконституційною та повністю втратила чинність із 20 грудня 2016 року.

Статтею 1-1 Закону №2262-XII визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону (№2262-XII) та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За період з 20.12.2016 року по час звернення позивача до суду з позовом будь-яких змін до Закону №2262-XII, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якими би встановлювалися обмеження розміру пенсії для осіб, звільнених з військової служби, не вносилося, стаття 1-1 Закону №2262-XII є чинною, а частина 7 статті 43 втратила чинності.

Позивач вважає, що право на перерахунок у нього виникло з 31.03.2016 року (час проведення перерахунку пенсії УПФУ), однак суд с цим не погоджується.

Згідно ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача 13 липня 2017 року з заявою про відповідний перерахунок раніше призначеної пенсії у розмірі визначеному на підставі рішення Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2016 року без обмеження гранічного розміру пенсійних виплат (а.с.7), а відповідач своїм рішенням №626/К-11 від 27.07.2017 року відмовив ОСОБА_1 в задоволенні заяви про перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. З позовом до суду позивач звернувся 31 липня 2017 року. Таким чином, перерахунок пенсії ОСОБА_1 слід проводити з 01 лютого 2017 року.

Керуючись ст.ст. 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження призначеної та перерахованої ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром у 10740,00 гривень.

Зобов?язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснювати виплату призначеної та перерахованої ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимальним розміром, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 01 лютого 2017 року.

Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у письмовій формі через Приморський районний суд м. Одеси (до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи) протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у випадку якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л. М. Чернявська

08.02.2018