Справа № 415/805/18
Провадження № 2-о/415/119/18
15.02.18 року Лисичанський міський суд луганської області
у складі: головуючого судді Чернобривко Л.Б.
при секретарі судового засідання Павлові О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, заінтересована особа Лисичанський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області, -
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті, в якій посилається на те що, ІНФОРМАЦІЯ_3 помер його свекор ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце смерті: м. Алчевськ, Луганської області. Причина смерті (російською мовою): «хроническая недостаточность кровообращения».
05.02.2018 року Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Луганської області відмовив у реєстрації смерті ОСОБА_2, оскільки заявником для підтвердження факту смерті пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Дослідивши наявні в матеріалах письмові докази, встановивши на їх підставі фактичні обставини та характер правовідносин, визначивши правові норми, що підлягають застосуванню, суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Матеріалами справи встановлено, що (російською мовою) из врачебного свидетельства о смерти НОМЕР_1 от 03.11.2017 «ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, умер ІНФОРМАЦІЯ_3. Причина смерти: «хроническая недостаточность кровообращения».
Алчевським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Луганської області 05.02.2018 року відмовлено у державній реєстрації смерті ОСОБА_2 оскільки заявником для підтвердження факту смерті пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
З свідоцтва про народження НОМЕР_2 вбачається, що (рос. мовою) ІНФОРМАЦІЯ_4 родился ОСОБА_4, о чем сделана актовая запись № 1517. Его родители: ОСОБА_3, ОСОБА_5 (а.с.7)
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_1 уклали шлюб 06.03.1993 року, про що зроблено актовий запис №211, прізвище дружини після реєстрації шлюбу ОСОБА_1
Згідно з положенням п.2 ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі - рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Якщо документи про смерть особи відсутні, то державна реєстрація її смерті проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Відповідно до п. 8 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи у певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey) (Страсбург, 10 травня 2001 року заява № 25781/94), Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. У справі Намібії так званого «намібійського винятку» зазначений виняток полягає у тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи , видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема недійсність не може бути заснована до таких документі як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду в такій категорії справ має ґрунтуватися на дотриманні вимог ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справ на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видні органами та установами, що знаходяться на такій території.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть українського зразка.
Таким чином, суд доходить висновку, що є передбачені законом підстави для задоволення заяви, надані докази достатніми та переконливими.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 293,315,317 ЦПК України, -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, заінтересована особа Лисичанський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Калач, Калачеївського району Воронезької області, Росія, місце реєстрації померлого: АДРЕСА_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Алчевськ, Луганської області, Україна. Причина смерті (російською мовою): «хроническая недостаточность кровообращения».
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Луганської області через Лисичанський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 30-ти днів з дня його проголошення.
Суддя Л.Б.Чернобривко