61022, м.Харків, пр.Науки, 5
іменем України
13.11.2017р. Справа № 905/1769/17
Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В.,
при секретарі судового засідання Паніній Я.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 905/1769/17
за позовом: Керівника Маріупольської місцевої прокуратури №1 в інтересах держави в особі Департаменту міського майна Маріупольської міської ради
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Кожекіна Костянтина Олександровича
про стягнення 6 634,88 грн.,
за участю учасників процесу:
від прокуратури: Алекаєв Ю.В., службове посвідчення № 042342 від 29.03.2016р.
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
Суть спору: Керівник Маріупольської місцевої прокуратури №1 в інтересах держави в особі Департаменту міського майна Маріупольської міської ради звернувся до господарського суду Донецької області з позовом, в якому просить суд стягнути з ФОП Кожекіна К.О. 6 634,88 грн., з яких: 6 030,04 грн. - заборгованість по орендній платі та 604,84 грн. - пеня.
В обґрунтування позовних вимог Маріупольська місцева прокуратура посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору оренди нежитлового приміщення (будівлю), що знаходиться в комунальній власності міста Маріуполя № 2744-П від 12.04.2011р. щодо внесення орендної плати за користування майном.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.08.2017р. для розгляду даної справи визначено суддю Бойко. І.А. Ухвалою господарського суду Донецької області від 02.08.2017р. за вказаним позовом порушено провадження у справі № 905/1769/17.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.09.2017р., у зв'язку із відставкою судді Бойко І.А., для розгляду даної справи визначено суддю Ніколаєву Л.В. Ухвалою господарського суду Донецької області від 13.09.2017р. справа прийнята до провадження у вказаному складі суду.
У письмових поясненнях за вх. № 24205/17 від 18.09.2017р. позивач посилається на те, що на даний час заборгованість з орендної плати в розмірі 6 030,04 грн. та пеня в розмірі 604,84 грн. відповідачем не сплачені.
Відповідач (ФОП Кожекіна К.О.) у судові засідання не з'явився, відзив на позов і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову до суду не надав. При цьому, про час та місце судових засідань відповідач повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення 61022 2265248 0 та 61022 2287124 6. За таких обставин, враховуючи те, що ухвали суду надіслані на адресу відповідача, що зазначена у позові та у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 12.09.2017р.: 87515, м. Маріуполь, вул. А. Куїнджі (Артема), 82, кв. 11, господарський суд визнав за можливе розглянути справу за його відсутності у судовому засіданні та в силу приписів ст. 75 ГПК України за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ст. 85 ГПК України у судовому засіданні 13.11.2017р. за участю представника від прокуратури оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника від прокуратури, господарський суд встановив:
12.04.2011р. між Управлінням міського майна Маріупольський міської ради (орендодавець) та ФОП Кожекіном К.О. (орендар, відповідач) укладено договір оренди нежитлового приміщення (будівлю), що знаходиться в комунальній власності міста Маріуполя №2744, згідно з яким орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення (будівлю), розташоване за адресою: м Маріуполь, пр. Будівельників, 39, загальною площею 41,60 кв.м. згідно технічного паспорта міського БТІ для використання в цілях під офіс. (п.1.1. договору).
Вступ орендаря у тимчасове платне володіння і користування приміщенням настає на підставі договору і з моменту підписання акту прийому-передачі вказаного нежитлового приміщення. Передача приміщення в оренду не надає орендарю права власності на це приміщення. Власником орендованого приміщення залишається Маріупольська міська рада, а орендар володіє та користується ним протягом строку оренди. Приміщення вважається повернутим орендодавцю з моменту фактичного звільнення орендарем приміщення та підписання сторонами акта прийому - передачі. (розділ 2 договору).
Відповідно до умов п. п. 3.1., 3.2. договору орендодавець зобов'язаний у десятиденний строк після укладення договору оренди надати приміщення по акту прийому - передачі, а орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі оплачувати одержувачу орендну плату; використовувати приміщення виключно за цільовим призначенням, вказаним у п.1.1 договору.
Орендна плата визначається на підставі рішення Маріупольської міської ради. За вказане в п. 1.1. договору приміщення орендар сплачує орендну плату за перший місяць в розмірі 416,42 грн. з розрахунку 10,01 грн. за 1 м2 (додаток №1) та перераховує її на розрахунковий рахунок отримувача не пізніше останнього дня поточного місяця, з урахуванням індексу інфляції. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. Оплата проводиться щомісячно, не пізніше останнього дня поточного місяця. Орендар зобов'язаний отримати рахунок на оплату в бухгалтерії управління міського майна. Рахунки на оплату видаються орендарю з 11 по 19 число кожного місяця. Розмір орендної плати може бути змінений в односторонньому порядку орендодавцем, у зв'язку зі зміною методики її розрахунку у випадках, передбачених законодавством України, рішеннями органів місцевого самоврядування. Перегляд розміру орендної плати набирає чинності з моменту прийняття рішення Маріупольською міською радою (п.4.4 договору). ( п.п. 4.1.- 4.4 договору).
Згідно з умовами п. 6.3. договору за прострочення внесення орендної плати починаючи з 1 числа місяця наступного за звітним з орендаря стягується пеня в розмірі 2-х облікових ставок НБУ від місячної орендної плати за кожен день прострочення. Нарахування штрафних санкцій за прострочення внесення орендної плати припиняється з дня, коли зобов'язання виконано в повному обсязі.
Цей договір діє і вступає в силу з 12.04. 2011р. по 02.10.2012р. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну договору протягом місяця після закінчення його терміну, він вважається продовженим на той самий строк і на тих же умовах, які були передбачені цим договором. Таким же чином договір пролонгується і надалі. (п.п. 7.1., 7.5. договору).
В матеріалах справи наявний розрахунок вартості 1 кв. м. нежитлового приміщення, що здається в оренду, згідно рішення Маріупольської міської ради від 24.04.2007р. №5/12-1717, що становить 10,01 грн.
12.04.2011р. Управління міського майна Маріупольської міської ради передало, а ФОП Кожекін К.О. прийняв нежитлове приміщення, загальною площею 41,60 кв.м., розташоване за адресою м. Маріуполь, пр. Будівельників,39, що підтверджується актом прийому - передачі нежитлового приміщення № 6614.
31.01.2017р. ФОП Кожекін К.О. передав, а Департамент міського майна Маріупольської міської ради прийняв нежитлове приміщення, загальною площею 41,60 кв.м., розташоване за адресою м. Маріуполь, пр. Будівельників,39, що підтверджується актом прийому - передачі нежитлового приміщення № 8602.
Між тим, за період червень 2016р. - січень 2017р. відповідач не здійснював сплату орендних платежів, у зв'язку з чим у відповідача виникла заборгованість в розмірі 6 030,04 грн., про що посилається Керівник Маріупольської місцевої прокуратури №1 у позові та що вбачається з рахунку позивача № 4073/3 від 11.04.2017р.
За прострочення внесення відповідачем орендної плати позивач нарахував відповідачу пеню за період 01.08.2016р. по 11.04.2017р. в розмірі 604,84 грн.
При цьому, судом встановлено, що відповідно до п. п. 1.1., 2.1., 2.3, 3.4. Положення про Департамент міського майна Маріупольської міської ради, затвердженого рішенням Маріупольської міської ради від 23.12.2016р. № 7/14-1070, Департамент міського майна Маріупольської міської ради є правонаступником прав та зобов'язань Управління міського майна Маріупольської міської ради. Основними напрямками роботи Департаменту міського майна Маріупольської міської ради є здійснення за дорученням та на підставі рішень міської ради повноважень по володінню, користуванню та розпорядженню об'єктами права комунальної власності, здійснення повноважень орендодавця відносно цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого індивідуально визначеного майна (у т.ч. нежитлових приміщень, будівель, споруд), що є міською комунальною власністю. До функцій Департаменту міського майна Маріупольської міської ради відноситься в т.ч. контроль за використанням переданих в оренду цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та інших об'єктів відповідно до укладених договорів, своєчасне надходження орендної плати.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного:
Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно зі ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Згідно з вимогами ч. 1, ч.5 ст.762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ст. ст. 2, 3 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. Відносини щодо оренди державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, регулюються договором оренди, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
У ч.ч.1, 3 ст.19 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» встановлено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Як вище встановлено господарським судом, строкове платне користування нежитловим приміщенням площею 41,60 кв.м. за адресою м. Маріуполь, пр. Будівельників, 39, яке належить до комунальної власності м. Маріуполя, здійснювалось відповідачем на підставі договору оренди нежитлового приміщення (будівлі) №2744 від 12.04.2011р., відповідно до умов якого відповідач зобов'язався сплачувати орендну плату за користування вказаним приміщенням щомісячно, не пізніше останнього дня поточного місяця.
Відповідно до вимог ч.1 ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у ч.ч.1,7 ст.193 ГК України.
Указом Президента України від 14.04.2014р. № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України»» запроваджено антитерористичну операцію на території України.
Законом України від 02.09.2014р. № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначений період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності зазначеним Указом Президента України (14.04.2014р.) та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Згідно зі ст. 7 ЗУ від 02.09.2014р. № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» скасовано на період проведення антитерористичної операції орендну плату за користування державним та комунальним майном суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Розпорядженнями КМУ № 1053-р від 30.10.2014р., № 1275-р від 02.12.2015р. затверджені переліки населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого включено м. Маріуполь.
Законом України № 1365-VIII від 15.05.2016р. «Про внесення змін до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції щодо безперешкодної діяльності органів місцевого самоврядування» ст. 7 ЗУ від 02.09.2014р. № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» викладено у такій редакції: «Скасувати суб'єктам господарювання орендну плату за користування державним та комунальним майном, розташованим в населених пунктах, згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону».
Статтю 4 ЗУ від 02.09.2014р. № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» доповнено частиною четвертою такого змісту: «Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію». Закон України № 1365-VIII від 17.05.2016р. набрав чинності 08.06.2016р.
Законом України № 1986-VIII від 23.03.2017р. «Про внесення змін до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» щодо вдосконалення регулювання відносин з використання державного і комунального майна на тимчасово окупованій території України» ст. 7 ЗУ від 02.09.2014р. № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» викладено у такій редакції: «Скасувати орендну плату за користування державним та комунальним майном і концесійний платіж за право на створення (будівництво) та/або управління (експлуатацію) державним та комунальним майном суб'єктам господарювання, розташованим у населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону». Закон України № 1986-VIII від 23.03.2017р. набрав чинності 20.04.2017р.
Розпорядженням КМУ №1085-р від 07.11.2014р. затверджений перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, до якого м. Маріуполь не включено.
Виходячи з наведеного, а також з того, що згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 12.09.2017р. місцезнаходженням відповідача є м. Маріуполь, господарський суд дійшов висновку про правомірність нарахування орендної плати за користування нежитловим приміщенням площею 41,60 кв.м. за адресою м. Маріуполь, пр. Будівельників, 39, яке належить до комунальної власності м. Маріуполя та про наявність зобов'язання відповідача сплачувати таку орендну плату за період з 08.06.2016р. по 31.01.2017р., що складає 5 854,41 грн. При цьому, жодних заперечень щодо цього боргу, а тим більш доказів, які його спростовують, відповідач до суду не надав.
За таких обставин, враховуючи те, що позивачем нараховано орендну плату за період з 01.06.2016р. по 07.06.2016р., що суперечить приписам ЗУ від 02.09.2014р. № 1669-VII, господарський суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача основного боргу з орендної плати в розмірі 175,63 грн.
Частиною першою ст. 230 ГК України передбачено, що штрафними санкціями визначаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч.2 ст. 551 ЦК України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Згідно зі ст. ст. 1, 3 ЗУ від 22.11.1996р. № 543-96-ВР «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
У відповідності до ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Умовами п. 6.3. договору встановлено, що за прострочення внесення орендної плати починаючи з 1 числа місяця наступного за звітним з орендаря стягується пеня в розмірі 2-х облікових ставок НБУ від місячної орендної плати за кожен день прострочення. Нарахування штрафних санкцій за прострочення внесення орендної плати припиняється з дня, коли зобов'язання виконано в повному обсязі.
Перевіривши розрахунок пені, який здійснений позивачем, та згідно з якими розмір нарахованої відповідачу пені за період з 01.08.2016р. по 11.04.2017р. складає 604,84 грн., перевірений господарським судом та встановлено, що позивачем помилково визначено суму заборгованості за зобов'язаннями червня 2016р., а також розрахунок містить арифметичні помилки.
Господарським судом самостійно, із врахуванням вірно визначеної суми заборгованості, не виходячи при цьому за межі заявленого позивачем періоду протягом якого мало місце невиконання зобов'язання, здійснений розрахунок пені, згідно з яким розмір пені за період з 01.08.2016р. по 11.04.2017р. становить 583,65 грн., що підлягає стягненню з відповідача.
Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
1. Позов Керівника Маріупольської місцевої прокуратури №1 в інтересах держави в особі Департаменту міського майна Маріупольської міської ради задовольнити частково.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Кожекіна Костянтина Олександровича (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1) на користь Департаменту міського майна Маріупольської міської ради (87500, Донецька обл., м. Маріуполь, пр. Металургів, 25, код ЄДРПОУ 23599040, отримувач: Маріуп. УК/ Жовтнев. р-н /22080401 на р/р № 33213871700052, ОКПО 37989721, ГУДКСУ в Донецькій області, МФО 834016) заборгованість по орендній платі в розмірі 5 854 (п'ять тисяч вісімсот п'ятдесят чотири) грн. 41 коп., пеню в розмірі 583 (п'ятсот вісімдесят три) грн. 65 коп.
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Кожекіна Костянтина Олександровича (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1) на користь прокуратури Донецької області (87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Університетська, б.6, код ЄДРПОУ 25707002, р/р№35216066016251, Державна казначейська служба України, МФО 820172) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 552 (одна тисяча п'ятсот п'ятдесят дві) грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено у встановленому законом порядку.
Повне рішення складене 20 листопада 2017р.
Суддя Л.В. Ніколаєва