Справа № 686/2706/18
05 лютого 2018 року м.Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши клопотання останнього про отримання дозволу на тимчасовий доступ до документів, у кримінальному провадженні № 42017240000000195,
встановив:
Слідчий відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ НП в Хмельницькій області ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням, погодженим з прокурором прокуратури Хмельницької області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ та вилучення документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ).
Як зазначено в клопотанні, у червні 2017 року службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зловживаючи службовим становищем, в порушення вимог ст.ст. 25, 116, ч. 5 ст. 118, п. 8 розділу 10 Земельного кодексу України, ст. 50 Законів України «Про землеустрій», ст.ст. 7, 9, 24-26 «Про Державний земельний кадастр», інших актів законодавства, достовірно знаючи, що земельні ділянки державної власності загальною площею 1942 га, відповідно до рішень органів влади Української РСР з 23.04.1957 перебувають у постійному користуванні державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_4 », діючи всупереч інтересам служби, з метою неправомірного отримання невстановленими фізичними особами у приватну власність земельних ділянок, внесли недостовірні дані до офіційних документів щодо не перебування зазначених земельних ділянок у власності чи користуванні, надали згоду на розроблення проектів землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок у приватну власність для ведення особистого селянського господарства, здійснили реєстрацію у Державному земельному кадастрі близько 300 земельних ділянок з числа вказаних земель. В результаті зазначених вище дій державне підприємство втратило можливість використання земельних ділянок, чим йому завдано тяжких наслідків, які у двісті п'ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а також створено умови для порушення гарантованого ст. 25, п. 8 розділу 10 Земельного кодексу України права працівників державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_4 », державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території Староушицької селищної ради, а також пенсіонерам з їх числа на приватизацію зазначених земельних ділянок.
За вказаним фактом прокуратурою Хмельницької області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, та зареєстровано кримінальне провадження № 42017240000000196, повна правова кваліфікація якого визначається як - зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної чи юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам, інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб.
У червні 2017 року службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порушення вимог ст.ст. 25, 116, ч. 5 ст. 118, п. 8 розділу 10 Земельного кодексу України, ст. 50 Законів України «Про землеустрій», ст.ст. 7, 9, 24-26 «Про Державний земельний кадастр», інших актів законодавства, достовірно знаючи, що земельні ділянки державної власності загальною площею 1942 га, відповідно до рішень органів влади Української РСР з 23.04.1957 перебувають у постійному користуванні державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_4 », внесли недостовірні дані до офіційних документів щодо неперебування зазначених земельних ділянок у власності чи користуванні. В результаті зазначених вище дій надано згоду на розроблення проектів землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок у приватну власність для ведення особистого селянського господарства, здійснено реєстрацію у Державному земельному кадастрі близько 300 земельних ділянок з числа вказаних земель, а державне підприємство втратило можливість використання земельних ділянок, чим йому завдано тяжких наслідків, які у двісті п'ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а також створено умови для порушення гарантованого ст. 25, п. 8 розділу 10 Земельного кодексу України права працівників державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_4 », державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території Староушицької селищної ради, а також пенсіонерам з їх числа на приватизацію зазначених земельних ділянок.
За вказаним фактом прокуратурою Хмельницької області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 366 КК України, та зареєстровано кримінальне провадження № 42017240000000195, повна правова кваліфікація якого визначається як - складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів.
27 вересня 2017 року постановою процесуального прокурора Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури вказані кримінальні провадження об'єднані в одне провадження під № 42017240000000195.
В 2015 році службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зловживаючи службовим становищем, в порушення вимог ст.ст. 25, 116, ч. 5 ст. 118, п. 8 розділу 10 Земельного кодексу України, ст. 50 Законів України «Про землеустрій», ст.ст. 7, 9, 24-26 «Про Державний земельний кадастр»,інших актів законодавства, достовірно знаючи, що земельні ділянки державної власності загальною площею 1907,45, у тому числі ріллі 1397, 20 га, відповідно до рішень органів влади Української РСР з 23.04.1957 перебувають у постійному користуванні державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_5 », діючи всупереч інтересам служби, з метою неправомірного отримання невстановленими фізичними особами у приватну власність земельних ділянок, внесли недостовірні дані до офіційних документів щодо не перебування зазначених земельних ділянок у власності чи користуванні, надали згоду на розроблення проектів землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок у приватну власність для ведення особистого селянського господарства, здійснили реєстрацію у Державному земельному кадастрі близько 150 земельних ділянок з числа вказаних земель. В результаті зазначених вище дій державне підприємство втратило можливість використання земельних ділянок, чим йому завдано тяжких наслідків, які у двісті п'ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а також створено умови для порушення гарантованого ст. 25, п. 8 розділу 10 Земельного кодексу України права працівників державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_5 », державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території Староушицької селищної ради, а також пенсіонерам з їх числа на приватизацію зазначених земельних ділянок.
За вказаним фактом прокуратурою Хмельницької області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, та зареєстровано кримінальне провадження № 12017240160000814, повна правова кваліфікація якого визначається як - зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної чи юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам, інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб.
02 жовтня 2017 року постановою процесуального прокурора Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури матеріали досудових розслідувань
№ 42017240000000195 і № 12017240160000814 об'єднані в одне кримінальне провадження
№ 42017240000000195.
В ході досудового розслідування проведено ряд слідчих дій, якими було частково підтверджено обставини кримінального провадження та склад кримінальних правопорушень, за ознаками яких відкрито дане кримінальне провадження. Проте, на даному етапі досудового розслідування виникла необхідність у повному та всебічному дослідженні обставин передачі земельних ділянок державної власності, громадянам України, які перебували у постійному користуванні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ДП радгосп « ІНФОРМАЦІЯ_6 », призначення та проведення земельно-технічної та інших експертиз, що не можливо без надання оцінки ряду документів та їх додатків на земельні ділянки.
Документи до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ з можливістю їх вилучення, можуть мати суттєве доказове значення для встановлення обставин вказаного кримінального провадження та можуть бути використані як докази на підставі подальшого безпосереднього дослідження яких, залежить прийняття кінцевого рішення у вказаному провадженні. Крім того, вказані документи можуть свідчити про факти незаконного вилучення з фондів державної власності та постійного користування діючих державних підприємств, майна у вигляді земельних ресурсів з подальшою їх передачею у приватну власність конкретним громадянам України, встановлення яких без проведення вищевказаних тимчасових доступів до документів без уникнення ризиків їх знищення, втрати чи зміни є не можливим. На даному етапі досудового розслідування виникла необхідність у повному та всебічному дослідженні обставин передачі земельних ділянок державної власності, громадянам України, які перебували у постійному користуванні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ДП радгосп « ІНФОРМАЦІЯ_6 », призначення та проведення земельно-технічної та інших експертиз, що не можливо без надання оцінки ряду документів. Без отримання дозволу на тимчасовий доступ до документів не можливе подальше призначення та проведення земельно-технічної та інших видів експертиз, проведення допитів свідків та інших процесуальних дій у вказаному кримінальному провадженні, а долучення їх копій чи оригіналів шляхом направлення інформаційних запитів з огляду на тяжкість злочинів за ознаками яких відкриті кримінальні провадження, строки надання відповідей володільцями інформації, можуть призвести до знищення чи несанкціонованого внесення змін до оригіналів документів особами, які мають до них доступ та, які можуть бути причетними до вчинення злочинів.
Вивчивши надані матеріали, заслухавши слідчого, який підтримав клопотання, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
Так, відповідно ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Слідчим наведено підстави, передбачені ч.2, 5 ст. 163 КПК України, зокрема, що документи, доступ до яких просить надати слідчий, в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, існує загроза знищення вказаних документів, тому слідчий суддя розглядає клопотання слідчого без виклику представника особи, у володінні якої знаходяться вказані документи.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, є всі підстави для надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, в звязку з чим клопотання слідчого підлягає задоволенню, оскільки іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, неможливо.
На підставі вищевикладеного, та керуючись ст. ст. 163, 164 КПК України,
ухвалив:
Надати дозвіл слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ НП в Хмельницькій області капітану поліції ОСОБА_3 ; слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ НП в Хмельницькій області капітану поліції; слідчому СВ Кам'янець-Подільського відділення поліції Кам'янець-Подільського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області рядовому поліції ОСОБА_5 ; слідчому СВ Кам'янець-Подільського відділення поліції Кам'янець-Подільського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області лейтенанту поліції ОСОБА_6 ; слідчому СВ Кам'янець-Подільського відділення поліції Кам'янець-Подільського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області капітану поліції ОСОБА_7 ; старшому слідчому СВ Кам'янець-Подільського відділення поліції Кам'янець-Подільського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_8 ; старшому слідчому СВ Кам'янець-Подільського відділення поліції Кам'янець-Подільського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області капітану поліції ОСОБА_9 ; заступнику начальника відділу протидії злочинам у галузях економіки, житлово-комунальному господарстві, аграрному секторі, лісовій галузі, сфері ІНФОРМАЦІЯ_7 ДЗЕ НП України підполковнику поліції ОСОБА_10 ; оперуповноваженому відділу протидії хабарництву та організованим формам злочинності у сфері економіки УЗЕ в Хмельницькій області ДЗЕ НП України старшому лейтенанту поліції ОСОБА_11 ; старшому оперуповноваженому міжрайонного відділу № 2
(м. Кам'янець-Подільський) УЗЕ в Хмельницькій області ДЗЕ НП України майору поліції ОСОБА_12 ; старшому оперуповноваженому міжрайонного відділу № 2 (м. Кам'янець-Подільський) відділу УЗЕ в Хмельницькій області ДЗЕ НП України майору поліції ОСОБА_13 ; оперуповноваженому міжрайонного відділу № 2 (м. Кам'янець-Подільський) відділу УЗЕ в Хмельницькій області ДЗЕ НП України капітану поліції ОСОБА_14 ; оперуповноваженому міжрайонного відділу № 2 (м. Кам'янець-Подільський) відділу УЗЕ в Хмельницькій області ДЗЕ НП України капітану поліції ОСОБА_15 , або за його дорученням особі, уповноваженій на здійснення тимчасового доступу на підставі доручення слідчого, на тимчасовий доступ до документів з можливістю їх вилучення, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), а саме - Положення про Український державний консорціум « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження АДРЕСА_2 ), Статут даного суб'єкта господарювання, протоколи зборів про обрання директорів, та накази про їх призначення і звільнення, документи, що стали підставою для ліквідації Українського державного консорціуму « ІНФОРМАЦІЯ_8 » і рішення про його ліквідацію.
Службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 (
АДРЕСА_1 ), забезпечити тимчасовий доступ та надати можливість вилучити
вищезазначені документи.
Ухвала діє до 05 березня 2018 року.
Відповідно до ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя