Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/1327/18
09 лютого 2018 року слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю: секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 7 ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії,
Прокурор Київської місцевої прокуратури № 7 ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії.
Обґрунтовуючи клопотання, зазначав, що у провадженні СВ Подільського УП ГУНП в м. Києві перебувають матеріали кримінального провадження № 42017101070000095, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.04.17 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що Виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у 2016 році здійснювались закупівлі послуг з відновлювального лікування (медичної реабілітації) застрахованих осіб в лікувальних закладах держави, шляхом застосування переговорних процедур.
Відповідно до інформації, наданої з Державної аудиторської служби України, закупівлі вказаних послуг відбулись із порушенням ч. 2 ст. 39 Закону України «Про здійснення державних закупівель». Зокрема, посадові особи Фонду застосували до вищевказаних закупівель переговорну процедуру, не маючи на це підстав.
У той же час, отримано інформацію, що в рамках вищевказаних закупівель, службові особи ДП «Клінічний санаторій «Жовтень» отримали кошти у розмірі понад 10,8 млн. грн. за придбання 1098 путівок на реабілітацію застрахованих осіб.
У подальшому, службові особи ДП «Клінічний санаторій «Жовтень», можливо, належним чином не надали послуги з відновлювального лікування (медичної реабілітації) застрахованих осіб в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу Київської області, а також, можливо, не надавалась значна частина обов'язкових медичних та реабілітаційних процедур, які входять у вартість путівки.
Також у ході досудового розслідування отримано інформацію, що службові особи ДП «Клінічний санаторій «Жовтень», з метою привласнення значної частини державних коштів, можливо використовують протиправні механізми з обготівкування коштів за допомогою страхових компаній (ПАТ «СК «Атланта» та інш.), банківських установ (ПАТ «Райффайзен банк Аваль», ПАТ «Полтава банк» та інш.), а також підприємств з ознаками фіктивності (ТОВ «Стейл Оіл», ТОВ «Постач-Ком», ФОП ОСОБА_4 та інш.)
Для забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування у кримінальному провадженні, встановлення обставин, визначених ст. 91 КПК України, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, у тому числі встановлення виду та розміру шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, під час розслідування кримінального провадження виникла необхідність у проведенні позапланової виїзної ревізії з окремих питань фінансово-господарської діяльності за період часу з 01.01.2016 по 31.12.2016 Дочірнього підприємства «Клінічний санаторій «Жовтень» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» в частині надання послуг з відновлювального лікування (медичної реабілітації) застрахованим особам на виконання договору №964/07/16 від 05.07.2016, в тому числі з одночасним проведенням зустрічної перевірки Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України.
Посилаючись на зазначені обставини, просив клопотання задовольнити.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав з викладених у ньому підстав та просив клопотання задовольнити.
Заслухавши прокурора, вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Судом установлено, що відомості про кримінальне правопорушення за ч. 5 ст. 191 КК України внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.04.17 за № 42017101070000095.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених вказаною статтею.
Так, відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Національної поліції, Служби безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.
Обґрунтовуючи клопотання, прокурор посилався на факти порушення законів України ДП «Клінічний санаторій «Жовтень» в частині надання послуг з відновлювального лікування (медичної реабілітації) застрахованим особам на виконання договору №964/07/16 від 05.07.2016.
Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал. Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні. (ч.ч. 6, 7 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»).
Заслухавши прокурора та вивчивши матеріали клопотання приходжу до висновку про обґрунтованість клопотання, в частині наявності правових підстав для проведення позапланової виїзної ревізії.
Разом з тим, відповідно до ч. 11 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Таким чином, клопотання прокурора в частині визначення тривалості позапланової виїзної ревізії в 20 робочих днів задоволенню не підлягає, оскільки суперечить зазначеним нормам Закону.
Крім того, у порушення вимог ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» у клопотанні не викладені обставини на обґрунтування вимог про надання дозволу на проведення одночасної зустрічної перевірки виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України.
До того ж, відповідно до ч. 17 ст. 11 зазначеного Закону зустрічні звірки, які проводяться органами державного фінансового контролю, не є контрольними заходами і проводяться у разі виникнення потреби у їх проведенні на підставі направлення, виписаного керівником органу державного фінансового контролю.
Таким чином, у клопотанні в частині надання дозволу на проведення зустрічної перевірки Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності слід відмовити.
Виходячи з вищевикладеного, приходжу до висновку про часткове задоволення клопотання.
Керуючись ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»,
Клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 7 ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії - задовольнити частково.
Надати дозвіл на проведення у кримінальному провадженні № 42017101070000095 за ч. 5 ст. 191 КК України, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.04.17, позапланової виїзної ревізії з окремих питань фінансово-господарської діяльності за період часу з 01.01.2016 по 31.12.2016 Дочірнього підприємства «Клінічний санаторій «Жовтень» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (Столичне шосе, 27 км., смт. Конча-Заспа, м. Київ, 03084, код ЄДРПОУ 02583744) в частині надання послуг з відновлювального лікування (медичної реабілітації) застрахованим особам на виконання договору №964/07/16 від 05.07.2016.
В ході проведення ревізії дослідити наступні питання:
- Ревізія фактичного виконання умов укладених договорів з Виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України щодо надання послуг лікувальних закладів (послуги з відновлювального лікування (медичної реабілітації) застрахованих осіб в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу ДП «Клінічний санаторій «Жовтень» після гострого інфаркту міокарда, пролікованої нестабільної стенокардії, операцій на серці та магістральних судинах; гострих цереброваскулярних порушень; оперативних втручань на органах травлення; після операцій ортопедичних, травматологічних при дефектах та пороках розвитку хребта, пластиці суглобів, ендопротезуванні і реендопротезуванні, реплантації кінцівок та з порушенням перебігу вагітності протягом 2016 року. Визначити фактичний обсяг наданих послуг, якість та розмір в грошовому еквіваленті, а також правильність відображення господарських операцій за даними бухгалтерського обліку ДП «Клінічний санаторій «Жовтень»;
- Чи були фактично надані послуги представниками ДП «Клінічний санаторій «Жовтень» в рамках укладених договорів з державними установами, підприємствами та організаціями протягом 2016 року, в якому розмірі та обсязі?
- Чи підпадали договори, укладені з ТОВ «Профклінінг Юніверсал» під дію Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII;
- Дотримання вимог законодавства під час виконання договорів, укладених з ТОВ «Профклінінг Юніверсал», а також правильність відображення господарських операцій за даними бухгалтерського обліку ДП «Клінічний санаторій «Жовтень»;
- Встановити, чи підтверджується документально матеріальний збиток (незаконні витрати, недоотримання доходу) в результаті допущених фінансових порушень посадовими особами ДП «Клінічний санаторій «Жовтень» при веденні фінансово-господарської діяльності з 01.01.2016 по 10.04.2017 по розрахунках Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України та ТОВ «Профклінінг Юніверсал».
Проведення ревізії доручити відповідальним особам Північного офісу Держаудитслужби.
Визначити термін проведення позапланової виїзної ревізії з 05.03.2018 терміном дії п'ятнадцять робочих днів.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.
Cлідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1