Ухвала від 11.01.2018 по справі 757/1726/18-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/1726/18-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2018 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 про позапланової виїзної ревізії,-

ВСТАНОВИВ:

До провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 про позапланової виїзної ревізії, в обґрунтування якого зазначив наступне.

Управлінням з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017000000000445 від 17.02.2017 за фактами зловживання службовим становищем та вчинення службової недбалості службовими особами Кабінету Міністрів України та Фонду державного майна України при врегулюванні питання на правовому рівні щодо належного використання державних газорозподільних систем, споруд на них, за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 211 КК України.

З метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідно провести позапланову виїзну документальної ревізії виїзної ревізії ПАТ «Полтавагаз» (код ЄДРПОУ 03351912), місцезнаходження якого зареєстроване за адресою: 36020, Полтавська область, м. Полтава, вул. Володимира Козака, 2 А, щодо використання, обліку і збереження державного майна в період з 28.12.2001 по 31.10.2017.

Для вирішення поставлених питань необхідні спеціальні знання в області бухгалтерського обліку та контролю, тому необхідно провести ревізію.

В судове засідання прокурор не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив.

Статтею 22 КПК України передбачено, що кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.

У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.

Фіксація, під час розгляду клопотання слідчим суддею, за допомогою технічних засобів на підставі ч. 1 ст. 107 КПК України не здійснювалась, оскільки таке клопотання не заявлялось.

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, суд дійшов висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню, зважаючи на наступне.

Як визначено у п. 5 ч. 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, державної податкової служби, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.

Згідно частин 6-8 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження. Орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості. Орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.

Аналізуючи викладене, призначення та проведення позапланової виїзної ревізії можливе виключно на підставі судового рішення.

На підставі наведеного, вважаю, що клопотання прокурора є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 40, 107, 110, 309 КПК України 2012 р., ст.ст. 5, 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 про позапланової виїзної ревізії - задовольнити.

Надати дозвіл на проведення з 29 січня 2018 року впродовж 15 робочих днів інспекторам Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби у Полтавській області позапланової виїзної документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ПАТ «Полтавагаз» (код ЄДРПОУ 03351912), місцезнаходження якого зареєстроване за адресою: 36020, Полтавська область, м. Полтава, вул. Володимира Козака, 2 А, щодо використання, обліку і збереження державного майна в період з 28.12.2001 по 31.10.2017, з наступних питань:

-Наявність документів (договори, додаткові угоди та додатки до них), що встановлюють договірні відносини між ПАТ «Полтавагаз» та ДП «Газ України» ПАТ «НАК «Нафтогаз України», ПАТ «НАК «Нафтогаз України» або Міністерством енергетики та вугільної промисловості України щодо строкового користування державним майном, яке не підлягає приватизації та використовується для забезпечення транспортування і розподілу природного газу, або договорів господарського відання таким державним майном та дотримання вимог законодавства України (чинного) при їх оформленні, комплектуванні та виконанні;

-Чи у відповідності до вимог законодавства України (чинного) укладено між ПАТ «Полтавагаз» і ДП «Газ України» ПАТ «НАК «Нафтогаз України» договір №04/01-844 від 28.12.2001 про користування державним майном, яке не підлягає приватизації, та додаткові угоди до нього?;

-Чи у відповідності до вимог законодавства України (чинного) укладено між ПАТ «Полтавагаз» та Міністерством енергетики та вугільної промисловості України договір №31/31 від 15.03.2013, та додаткові угоди до нього?

-Чи дотримано вимоги законодавства України (чинного) та договорів при розробленні, складанні та наданні для погодження (затвердження) до ДП «Газ України» ПАТ «НАК «Нафтогаз України», ПАТ «НАК «Нафтогаз України», Міністерства енергетики та вугільної промисловості України або Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (до 27.08.2014 Національної комісії регулювання електроенергетики України) річних планів і графіків капітального будівництва, реконструкції і модернізації, капітальних ремонтів державного майна з визначенням джерел фінансування, річних планів відновлення та розвитку майна та річних інвестиційних програм, та при внесенні до них змін?;

-Чи дотримано вимоги законодавства України (чинного) та договорів при складанні та наданні до ДП «Газ України» ПАТ «НАК «Нафтогаз України», ПАТ «НАК «Нафтогаз України» або Міністерства енергетики та вугільної промисловості України щоквартальної та щорічної звітності про виконання планів капітального будівництва, реконструкції, модернізації, капітальних ремонтів та інших змін стану майна, щоквартальної та щорічної звітності про нарахування та використання коштів на розвиток майна та амортизаційних відрахувань, щоквартальної звітності про стан та ефективність використання майна, щоквартальної звітності про рух державного майна, щоквартальної звітності про виконання договору, а також іншої звітності стосовно отриманого в користування державного майна, передбаченої законодавством України (чинним) та умовами договорів, в тому числі щодо достовірності даних у звітах та повноти виконання планів чи інвестиційних програм?;

-Чи дотримано вимоги законодавства України (чинного) та договорів щодо ведення відокремленого аналітичного обліку амортизаційних відрахувань на майно та відрахувань на його розвиток, правильності встановлення залишкової вартості державного майна газорозподільних систем та обґрунтованості прийнятих рішень щодо визначення нульової вартості окремих об'єктів газорозподільних систем і правомірності їх подальшої експлуатації?;

-Чи дотримано вимоги законодавства України (чинного) та договорів щодо здійснення відрахування на відновлення, реконструкцію та розвиток державного майна у розмірі: 50% (п'ятдесяти відсотків) чистого прибутку, отриманого від використання державного майна у господарській діяльності з розподілу природного газу за календарний рік; 100% (ста відсотків) розміру амортизаційних відрахувань на основні засоби, що передбачені структурою затвердженого тарифу на розподіл газу з розрахунку на державне майно, а також амортизаційних відрахувань, та їх спрямовування виключно на капітальні вкладення на відновлення та розвиток (приріст) майна в розмірах, визначених річними планами чи інвестиційними програмами, що затверджуються ДП «Газ України» ПАТ «НАК «Нафтогаз України», ПАТ «НАК «Нафтогаз України», Міністерством енергетики та вугільної промисловості України або Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (до 27.08.2014 Національною комісією регулювання електроенергетики України)?;

-Чи дотримано вимоги законодавства України (чинного) та договорів щодо зменшення кількості об'єктів державного майна, прийняття рішень (у тому числі за рішеннями судів, органів місцевого самоврядування тощо) про виведення майна із складу державного, а також джерел фінансування будівництва майна газорозподільних систем (мереж), яке за певних обставин або рішень відповідних органів втратило статус державного?;

-Чи дотримано вимоги законодавства України (чинного) та договорів щодо здійснення фінансування робіт на підтримання у справному технічному стані, відновлення та поліпшення державного майна з інших джерел фінансування, крім амортизаційних відрахувань?;

-Чи дотримано вимоги законодавства України (чинного) та договорів під час відчуження та обтяження державного майна, передачу його в оренду або лізинг, а також обґрунтованість прийнятих рішень щодо списання державного майна та дотримання відповідної процедури?;

-Стан виконання вимог Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII та постанови Кабінету Міністрів України прийнята 21.02.2017 № 95 в частині відрахування плати за надане в експлуатацію державне майно (газорозподільні системи та їх складові), що належить державі та обліковуються на балансі ПАТ «Полтавагаз»;

-Встановити порушення вимог законодавства України та відповідальних за такі порушення службових осіб;

-Розрахувати матеріальні збитки (шкоду), заподіяних державі внаслідок встановлених порушень законодавства.

Надати можливість інспекторам Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби у Полтавській області в ході позапланової виїзної ревізії проводити зустрічні звірки з ДП «Газ України» ПАТ «НАК «Нафтогаз України», ПАТ «НАК «Нафтогаз України», Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та, при необхідності, з іншими суб'єктами господарської діяльності, ознайомлюватися з оригіналами нормативних, фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, робити їх копії, які необхідні інспекторам на підтвердження проведення відповідної діяльності, у тому числі на вимогу інспекторів з необхідними для проведення зазначеної ревізії матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42017000000000445 від 17.02.2017.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1