Рішення від 01.02.2018 по справі 909/913/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.02.2018 м. Івано-ФранківськСправа № 909/913/17

Господарський суд Івано-Франківської області у складі головуючого судді Максимів Т.В., судді Михайлишин В.В. , судді Кавлак І.П. , секретар судового засідання Масловський А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 909/913/17

за позовом: фізичної особи-підприємця Черниша Руслана Володимировича, АДРЕСА_1, 76000

до відповідача-1: виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76015

до відповідача-2: Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради, вул. Незалежності, 9, м. Івано-Франківськ, 76004

про визнання за позивачем права на розміщення архітектурного типу 2-х груп зблокованих тимчасових споруд (5 шт.) загальною площею 60 кв.м. та 90 кв.м. на АДРЕСА_2.

за участю:

від позивача: Косар М.Є. - адвокат, (Свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №19 від 15.04.94, договір про надання правових послуг від 25.09.17),

Черниш Р.В.- приватний підприємець (паспорт НОМЕР_2 від 03.06.201

від відповідача-1: Шуляк Ю.С. - головний спеціаліст відділу представництва, (довіреність №5/01-20/14в від 02.01.18),

від відповідача-2: представник не з'явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Фізична особа-підприємець Черниш Руслан Володимирович звернувся в суд із позовом до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради про визнання права на розміщення 2-х груп зблокованих тимчасових споруд (5 шт.).

16.01.2018 позивач подав через канцелярію суду заяву про уточнення позовних вимог (вх.№621/18 від 16.01.2018), а саме просить визнати за позивачем право на розміщення архітектурного типу 2-х груп зблокованих тимчасових споруд (5 шт.) загальною площею 60 кв.м. та 90 кв.м. на АДРЕСА_2, яку судом задоволено. Отже, суд розглядає позов, згідно заяви від 16.01.2018 вх.№621/18.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він звернувся до Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини із заявою про погодження архітектурного типу тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності на вул. Незалежності поруч з будинком 195А в м. Івано-Франківську та надав всі необхідні документи. Вказав, що листом від 15.09.2017 №ч/4667 Департамент повідомив його, що дане питання розглядалось на черговому засіданні виконавчого комітету та для отримання позитивного результату не набрало достатньої кількості голосів. Вважає, що неприйняття відповідного рішення чи мотивованої відмови обмежило його у праві на здійснення підприємницької діяльності і зумовлює необхідність застосування принципу мовчазної згоди щодо наявності права на затвердження архітектурного типу тимчасової споруди. Свою позицію обґрунтовує ч. 2 ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Законом України "Про благоустрій населених пунктів", Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та комунального господарства України від 21.10.2011 №244 та зареєстрованим в Мін'юсті за №1330/20068 22.11.2011, Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Івано-Франківську, затвердженим рішенням сесії Івано-Франківської міської ради від 08.07.2016.

В судових засіданнях позивач та його представник заявлені вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві і заяві від 16.01.2018 №621/18 та вказали на те, що проект рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 07.09.2017 №709 та протокол засідання виконкому від 07.09.2017 №28 свідчать про розгляд та неприйняття рішення щодо позивача. На заперечення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради щодо обрання неналежного способу захисту порушеного права, вказали, що спосіб захисту є вірним, оскільки надає можливість відновити порушене право позивача на встановлення тимчасової споруди визначеного архітектурного типу, яке вимагає наявності рішення виконавчого комітету для подальшого отримання всіх необхідних документів, в тому числі паспорта прив'язки.

Відповідач 1- Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов від 17.10.2017 вх.№16162/17 та зазначив, що підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки тимчасової споруди та наявність договору на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності. Архітектурний тип ТС - це лише зовнішній архітектурний вигляд ТС, його затвердження дає лише право на використання архітипу протягом 10 років з часу затвердження. Натомість отримання дозволу на встановлення ТС це є зовсім інше поняття в розумінні нормативно-правових актів, які регулюють порядок встановлення ТС, для якого встановлена окрема процедура погодження. Вважає, що право на встановлення ТС на підставі затвердженого архітипу не виникає. Зазначив, що законом такий дозвільний документ як рішення про затвердження архітипу ТС не передбачений, застосування до даних правовідносин Закону України "Про довільну систем у сфері господарської діяльності" не носить жодного правового обґрунтування. Зазначає, що позивач не звертався до виконавчого комітету з заявою про оформлення паспорту прив'язки ТС як підставу для її встановлення, не оформив належним чином договір тимчасового користування окремими елементами благоустрою для встановлення ТС, а тому його право на встановлення ТС не є порушеним. Вважає, що на даний час правовідносини, які склались між сторонами, не стосуються права позивача на встановлення ТС, а відтак, виконавчим комітетом не було порушено прав позивача, що стосуються встановлення тимчасової споруди, а обраний спосіб захисту своїх прав та інтересів, в даному випадку не відповідає ступеню порушених прав.

Відповідач -2 Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради своїм конституційним правом на захист прав і охоронюваних законом інтересів не скористався, явки в судове засідання уповноваженого представника не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив; про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, ухвалою від 16.01.2018, направленою відповідачу рекомендованою кореспонденцією та отриманою останнім 19.01.2018, що підтверджено наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення.

07.12.2018 відповідач-2 подав письмові пояснення вх.№19550/17, де вказав, що відповідно до п.2.1. Порядку розміщення тимчасових споруд на території м.Івано-Франківська, розміщення ТС здійснюється на підставі Комплексної схеми. Рішенням виконавчого комітету від 27.08.2015 №490 затверджено тимчасову комплексну схему розміщення тимчасових споруд у м.Івано-Франківську. У вказаній схемі на земельній ділянці позивача на вул.Незалежності,195 розміщення тимчасових споруд не передбачено. Відповідно до ч.2 ст.42 ГПК України, учасники справи зобов'язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об"єктивному встановленню всіх обставин справи.

Враховуючи викладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача -2 належним чином про розгляд судової справи і забезпечення його явки в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів, що дає підстави для висновку суду щодо розгляду справи за відсутності відповідача-2.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, оцінивши подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Предметом позову - є вимога про визнання за суб'єктом господарювання - Чернишом Р.В. права на розміщення архітектурного типу 2-х груп зблокованих тимчасових споруд (5 шт.) загальною площею 60 кв.м. та 90 кв.м. на АДРЕСА_2.

Відповідно до Витягу із ЄДРЮОФОПГФ Черниш Руслан Володимирович зареєстрований як фізична особа-підприємець.

21.08.2017 Черниш Руслан Володимирович звернувся до Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини для погодження архітектурного типу тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, що підтверджується талоном про реєстрацію адміністративної послуги Центру надання адміністративних послуг Івано-Франківської міської ради (реєстраційний номер 215334 від 21.08.2017). До талону долучено документи згідно з переліком: 1. Заява на ім'я міського голови, контактний телефон. 2. Схема розміщення тимчасової споруди з проектом благоустрою прилеглої території. 3. Фасади тимчасової споруди і паспорт пофарбування фасаду в масштабі М 1:50, виготовлений суб'єктом господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат. 4. План тимчасової споруди (М 1:500).

Проектні пропозиції (архітектурні рішення) тимчасових споруд на вул. Незалежності, поруч будинку АДРЕСА_2 виготовлені фізичною особою-підприємцем Василинюк М.М. (кваліфікаційний сертифікат серії АР №002529). Відповідно до плану секцій тимчасові споруди включають 2-і групи зблокованих тимчасових споруд (5 шт.) загальною площею 60 кв.м. та 90 кв.м. Згідно зі схемою прив'язки ці споруди є зблокованими до будинку №195а по вул.Незалежності та на земельній ділянці згідно плану присадибної ділянки по вул.Незалежності, 195.

Позивач є співвласником будинку №195 по вул.Незалежності, згідно з договором дарування від 02.07.2007 зареєстрованого в реєстрі за №1907 (а.с.23). Земельна ділянка площею 0,0469 га по АДРЕСА_1 належить братові ОСОБА_5 відповідно до договору дарування земельної ділянки від 04.04.2016, зареєстрованого в реєстрі за №114 (а.с.20) та перебуває у фактичному спільному користуванні для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.

Листом від 15.09.2017 №ч/4667 (а.с.45) Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини повідомив позивача про те, що його звернення щодо погодження архітектурного типу тимчасової споруди на вул. Незалежності, поруч будинку №195-А 07.09.2017 розглядалось на черговому засіданні виконавчого комітету та не було підтримано більшістю голосів.

Пункт 1.29 проекту рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради "Про затвердження архітектурних типів тимчасових споруд в м. Івано-Франківську", долученого до матеріалів справи позивачем, яке з його пояснень отримано у відповідача -2 (а.с.46) викладено у наступній редакції: "Суб"єкту господарювання, архітектурний тип 2-х груп зблокованих тимчасових споруд (5 шт.), розташованих у III торговій зоні, загальною площею 67,6 м2 та 100,8 м2 на АДРЕСА_2.

У п.1.29 проекту рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради "Про затвердження архітектурних типів тимчасових споруд в м. Івано-Франківську" долученого до матеріалів справи відповідачем-1 (а.с.75) передбачено затвердити суб"єкту господарювання ОСОБА_6 архітектурний тип 2-х груп зблокованих тимчасових споруд (5 шт.), розташованих у III торговій зоні загальною площею 67,6 м2 та 100,8 м2 на АДРЕСА_2.

Судом встановлено та визнано відповідачами, що при виготовленні даних проектів допущено технічну помилку щодо розгляду Виконавчим комітетом на засіданні 07.09.2017 звернення саме позивача Черниша Руслана Володимировича, а не його батька ОСОБА_6.

З матеріалів справи вбачається, що до проекту рішення Департаментом містобудування, архітектури та культурної спадщини подані зауваження (а.с.78) без номера та дати, за підписом директора Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини О.Кошика, де стосовно п. 1.29 вказано: "Запущено процедуру регуляторного акта проекту рішення "Про зупинення надання дозволів на розміщення нових тимчасових споруд". Доказів направлення чи вручення даних зауважень позивачу до матеріалів справи не долучено. Однак, в протоколі засідання виконавчого комітету від 07.09.2017 №28 (п. 20) (а.с.92) жодних зауважень не відображено, натомість зазначено, що за результатами голосування по питанню "Про затвердження архітектурних типів тимчасових споруд в м.Івано-Франківську" "за" проголосувало 13 чоловік, "проти" - 1 та "утрималось" - немає.

Рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради "Про затвердження архітектурних типів тимчасових споруд в м.Івано-Франківську" від 07.09.2017 №709 (а.с.72) не містить ні погодження щодо об'єкта позивача, ні відмови у його погодженні.

Не отримавши інформаційної довідки про відповідність місця розташування та зовнішнього вигляду ТС комплексній схемі розміщення ТС чи аргументованої відмови про відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі, будівельним нормам, позивач звернувся за захистом своїх прав до господарського суду.

При прийнятті рішення суд керувався наступним.

Статтею 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що тимчасова споруда (ТС) торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - Порядок) затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та комунального господарства України від 21.10.2011 №244 та зареєстрований в Міністерстві юстиції 22.11.2011 за №1330/20068.

В розділі ІІ Порядку визначено порядок отримання паспорта прив'язки ТС, який є підставою для її розміщення.

Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС (п.2.2).

До заяви додаються:

графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація).

Цей перелік документів є вичерпним (п.2.3).

Відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви (п.2.4.)

Про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС (п.2.5).

У п. 2.5 - 2.7. Порядку визначено, що для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС і наведено перелік документів, який для цього необхідно подати.

Правила та процедуру розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності на території м. Івано-Франківська визначено Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Івано-Франківську, затвердженим рішенням сесії Івано-Франківської міської ради від 08.07.2016 №203-6 (далі - Порядок-ІФ).

Даний порядок передбачає затвердження архітектурного типу ТС виконавчим комітетом міської ради, порядок розгляду заяви про наміри щодо місця розташування ТС та оформлення паспорта прив'язки.

Визначення поняття архітектурного типу ТС (далі - архітип) наведено в п. 1.4. Порядку та п.1.1. Порядку-ІФ, зокрема, це зовнішній архітектурний вигляд ТС із розміщенням інформації про її власника (користувача), назви продукції та/або послуг, які надаються.

Згідно з п.1.6. Порядку, комплексна схема розміщення ТС та архітип розробляються за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради суб'єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат та затверджуються рішенням (розпорядженням, наказом) виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації. Розроблення комплексної схеми розміщення ТС та архітипу здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.

У п.1.1 Порядку-ІФ передбачено, що архітипи розробляються суб'єктами господарювання, які мають ліцензію на виконання проектних робіт або архітекторами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат та затверджуються рішеннями виконавчого комітету міської ради. Після отримання дозволу на встановлення ТС, виконаної згідно затвердженого архітипу, суб'єкт господарської діяльності має право використовувати архітип для ведення підприємницької діяльності на протязі 10 років без зміни на новий у разі утримання ТС у відповідному до паспорта прив'язки естетичному вигляді та у придатному до експлуатації технічному стані. У п.2.2. Порядку-ІФ також передбачено, що архітип затверджується рішенням Виконавчого комітету міської ради.

Згідно з п. 2.10.3-2.10.4 Порядку-ІФ, відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі, будівельним нормам визначає Департамент протягом до 10-ти робочих днів з дня подання заяви. До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі в масштабі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П.І.Б, адреса, контактна інформація).

Департамент надає інформаційну довідку про відповідність місця розташування та зовнішнього вигляду ТС, комплексній схемі розміщення ТС чи аргументовану відмову протягом трьох робочих днів з дня визначення відповідності намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі, будівельним нормам.

Норми щодо оформлення паспорта прив'язки містяться в п. 2.10. Правил-ІФ.

Зі змісту п. 1.1. та 2.2 Порядку-ІФ вбачається, що до повноважень Виконавчого комітету Івано-Франківської міської належить затвердження архітипу або надання мотивованої відмови в його затвердженні.

У відповідності до зазначених вище норм Порядку та Порядку -ІФ, листом від 13.10.2017 вих. 4923 (а.с.99) Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини роз"яснив позивачу порядок погодження архітипу тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності та зазначив, що після прийняття рішення виконавчого комітету міської ради про затвердження архітипу тимчасової споруди суб"єкт господарювання: оформляє паспорт прив"язки ТС; отримує довідку про відповідність намірів щодо місця розташування ТС; укладає договір на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності.

Крім того, з Інформаційної картки на оформлення паспорта прив'язки ТС (а.с.103) вбачається, що для оформлення паспорта прив'язки ТС подається копія витягу з рішення виконавчого комітету міської ради про погодження архітектурного типу, тобто таке рішення є фактично підставою для подальшого виготовлення паспорта прив'язки.

Відповідно до п. 1 ст.1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності; об'єкт, на який видається документ дозвільного характеру (далі - об'єкт), - природні ресурси, земельна ділянка, ґрунтовий покрив земельних ділянок, споруда, будівля, приміщення, устаткування, обладнання та механізми, що вводяться в експлуатацію або проектуються, окрема операція, господарська діяльність певного виду, робота та послуга, а також документи, які використовуються суб'єктом господарювання у процесі проходження погоджувальної (дозвільної) процедури (проектна документація на будівництво об'єктів, землевпорядна документація, містобудівна документація, гірничий відвід).

Дія цього Закону поширюється на дозвільні органи, адміністраторів, уповноважений орган та суб'єктів господарювання, які мають намір провадити або провадять господарську діяльність (ч. 1 ст. 2 Закону).

У ч.1 ст.4 Закону "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" визначено, що виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються необхідність одержання документів дозвільного характеру та їх види.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради "Про затвердження архітектурних типів тимчасових споруд в м.Івано-Франківську" від 07.09.2017 №709 є документом дозвільного характеру, що надає право позивачу на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності без наявності якого неможливо виготовити паспорт прив"язки тимчасової споруди, який є підставою на встановлення тимчасової споруди.

Проаналізувавши в системному аналізі зібрані докази, судом встановлено неналежне виконання виконавчим комітетом та Департаментом містобудування, архітектури та культурної спадщини наданих їм повноважень, про це свідчить незадовільна підготовка документів до розгляду на засідання виконкому, а саме:

- Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради всупереч вимогам п. 2.5. Правил та п. 2.10.4. Правил-ІФ не надав інформаційну довідку про відповідність місця розташування та зовнішнього вигляду ТС, комплексній схемі розміщення ТС чи аргументовану відмову позивачу із зазначенням недоліків, якщо такі були;

- твердження відповідача-2 про відсутність у Тимчасовій комплексній схемі розміщення тимчасових споруд за адресою вул.Незалежності,195, спростовується Тимчасовою комплексною схемою розміщення тимчасових споруд в м.Івано-Франківську (а.с.170);

- проект рішення, наданий позивачу та проект рішення, поданий до виконавчого комітету різняться за своїм змістом (в одному взагалі не зазначено суб"єкта, в другому невірно зазначено суб"єкта, чиє питання розглядалося);

- протокол засідання виконавчого комітету від 07.09.2017 №28 (п. 20) свідчить про прийняття рішення щодо затвердження архітипів, в той час в рішенні немає жодних відомостей щодо позивача.

Вказані дії відповідачів свідчать про порушення норм чинного законодавства, які регламентують спірні правовідносини і зазначені у рішенні вище та позбавляють позивача можливості здійснити розміщення тимчасових споруд, в установленому порядку на земельній ділянці, яка перебуває у спільному користуванні.

Відповідно до ст. 23 ГК України органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження щодо суб'єктів господарювання виключно в межах, визначених Конституцією України, законами про місцеве самоврядування, іншими законами. Спори про поновлення порушених прав суб'єктів господарювання та відшкодування завданої їм шкоди внаслідок рішень, дій чи бездіяльності органів, посадових або службових осіб місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень вирішуються в судовому порядку.

Відповідно до ст. 20 ГК України кожний суб'єкт господарювання має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, зокрема, шляхом визнання наявності або відсутності прав.

Враховуючи те, що позивач при зверненні з заявою про погодження архітектурного типу тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності на новому місці розташування подав всі необхідні документи, в тому числі проектні матеріали, виготовлені суб'єктом господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, а відповідачі не надали мотивованої відмови в установленому порядку, а також при розгляді справи не навели обставин невідповідності намірів комплексній схемі чи будівельним нормам, слід вважати, що позивач має право на затвердження 2-х груп зблокованих тимчасових споруд (5 шт.) загальною площею 60 кв.м. та 90 кв.м. відповідно на АДРЕСА_2.

Беручи до уваги те, що п.2.5. Порядку, передбачає обов'язок уповноважених органів у визначений строк повідомити замовника про відповідність його намірів щодо місця розташування ТС або надати аргументовану відмову, та не встановлює правових наслідків невчинення таких дій, тому слід виходити із ч.6 ст. 4-1 Закону "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", за яким у разі якщо у встановлений законом строк суб'єкту господарювання не видано документ дозвільного характеру або не прийнято рішення про відмову у його видачі, через десять робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру суб'єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

При цьому слід зазначити, що визнання судом права позивача на розміщення ТС запропонованого архітипу не позбавляє його обов'язку оформити інші необхідні документи, зокрема, паспорт прив'язки ТС, який є підставою для його розміщення.

Заперечення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про неналежне обрання позивачем способу захисту порушеного права судом відхиляються, оскільки обраний позивачем спосіб захисту є ефективним, враховуючи характер порушеного права та характер необхідного захисту для відновлення такого порушеного права.

Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3)показаннями свідків.

Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позову.

У відповідності до ст.129 ГПК України, судовий збір покласти на відповідачів в рівних частинах.

На підставі викладеного, у відповідно до статтей 124, 129 Конституції України, керуючись статтями 73,74, 86, 129 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов Фізичної особи-підприємця Черниша Руслана Володимировича до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради про визнання права на розміщення архітектурного типу 2-х груп зблокованих тимчасових споруд (5 шт.) загальною площею 60 кв.м. та 90 кв.м. на АДРЕСА_2 задовольнити.

Визнати за фізичною особою-підприємцем Чернишом Русланом Володимировичем (вул. Незалежності, 195/2, м. Івано-Франківськ, 76018, код НОМЕР_1) право на розміщення архітектурного типу 2-х груп зблокованих тимчасових споруд (5 шт.) загальною площею 60 кв.м. та 90 кв.м. на АДРЕСА_2.

Стягнути з Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004, код 04054346) на користь фізичної особи-підприємця Черниша Руслана Володимировича (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) - 800,00 (вісімсот) гривень судового збору.

Стягнути з Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини (вул. Незалежності, 9, м. Івано-Франківськ, 76018, код 40216470) на користь фізичної особи-підприємця Черниша Руслана Володимировича (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) - 800,00 (вісімсот) гривень судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 07.02.18

Головуючий суддя Максимів Т.В.

Суддя Кавлак І.П.

Суддя Михайлишин В.В.