Справа № 760/28986/17-к
Провадження № 1-кс/760/18198/17
10 січня 2018 року слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , адвоката ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_4 на бездіяльність службових осіб національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення,-
27.12.2017 ОСОБА_4 звернувся до суду зі скаргою в якій просить:
- зобов'язати Національне антикорупційне бюро України невідкладно внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати за його заявою досудове розслідування за вчинення дій, які мають склад злочину, передбаченого ч. 1 ст. 377 КК України відносно Генерального прокурора України ОСОБА_5 та Міністра внутрішніх справ України ОСОБА_6 ;
- зобов'язати Національне антикорупційне бюро України повідомити ОСОБА_4 письмово, у встановленому законом порядку та строк, про початок кримінального провадження та закінчення досудового розслідування вказаного кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 377 КК України відносно Генерального прокурора України ОСОБА_5 та Міністра внутрішніх справ України ОСОБА_6 .
Свої вимоги мотивує тим, що 14.12.2017 ОСОБА_4 до Національного антикорупційного бюро України, було подано заяву про вчинення дій, що містять ознаки злочину, передбаченого ч. 1 ст. 377 КК України.
Посилається, що уповноваженою особою НАБУ в порушення вимог ст. 214 КПК України, в установлений законом строк не внесено до ЄРДР відомості, зазначені в його заяві і не розпочато розслідування.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що відомості по заяві про вчинення кримінального правопорушення мали би бути внесенні до ЄРДР протягом 24 годин з моменту отримання заяви, ОСОБА_4 просив скаргу задовольнити.
В судовому засіданні представник ОСОБА_4 - ОСОБА_3 скаргу підтримала та просив її задовольнити з наведених вище підстав.
Уповноважена особа НАБУ в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду скарги повідомлена. Представником НАБУ було надано до суду свої пояснення з яких вбачається, що проти задоволення скарги заперечує, оскільки заявником у заяві не було викладено обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінальних корупційних правопорушень, віднесених до підслідності НАБУ, а тому листом Національного бюро від 18.12.2017 № 111-006/46924 заяву направлено до Генеральної прокуратури України для розгляду в межах компетенції, про що також повідомлено заявника та надано відповідні роз'яснення. Крім того, просить скаргу слухати без участі представника НАБУ.
Заслухавши пояснення представника ОСОБА_4 - ОСОБА_3 , дослідивши матеріали скарги слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Порядок оскарження рішень, дій, бездіяльності слідчого, прокурора під час досудового розслідування визначено та регламентовано Главою 26 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК).
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора: бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна.
Згідно ч. 1-2 ст. 214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджуються Генеральною прокуратурою України за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національним антикорупційним бюро України, органом, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.
Встановлено, що до Національного антикорупційного бюро України надійшла заява ОСОБА_4 від 14.12.2017 про вчинення дій, які мають склад злочину, передбаченого ч. 1 ст. 377 КК України відносно Генерального прокурора України ОСОБА_5 та Міністра внутрішніх справ України ОСОБА_6 .
Також встановлено, що листом НАБУ від 18.12.2017 № 111-006/46924 заяву ОСОБА_4 направлено до Генеральної прокуратури України для розгляду в межах компетенції, оскільки в заяві не було викладено обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінальних корупційних правопорушень, віднесених до підслідності Національного бюро, про що також повідомлено ОСОБА_4 .
Згідно з ч.1 ст.214 КПК України, слідчий, прокурор, невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь - якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування.
До ЄРДР, зокрема, має бути внесено короткий виклад обставин про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела (ч.5 ст.214 КПК України).
Відповідно до ч.1 ст.2 КК України, підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом.
Системний аналіз вищезазначених положень закону дає підстави для висновку, що реєстрації в ЄРДР підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення.
Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про злочин є наявність в таких заявах або повідомленнях об'єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджує реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину). Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов'язково внесені до ЄРДР.
Незважаючи на те, що подану заяву ОСОБА_4 вважає «заявою про злочин», остання за своїм змістом та суттю не є повідомленням про злочин, оскільки не містить даних про вчинення кримінального правопорушення, яке відноситься до підслідності Національного антикорупційного бюро України.
З огляду на вищевикладене та враховуючи те, що розгляд викладених у заяві ОСОБА_4 від 14.12.2017 обставин не належить до компетенції НАБУ, зважаючи на наведені вимоги КПК України, слідчий суддя приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення скарги ОСОБА_4 в частині зобов'язання уповноважених службових осіб Національного антикорупційного бюро України зареєструвати заяву про скоєння злочину та внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування.
Крім того, беручи до уваги відмову в задоволенні скарги в частині внесення відомостей до ЄРДР, не підлягають задоволенню і вимоги заявника щодо повідомлення останнього письмово, у встановленому законом порядку та строк, про початок кримінального провадження та закінчення досудового розслідування вказаного кримінального правопорушення, а тому в задоволення скарги слід відмовити повністю.
Керуючись ст. ст. 303, 305, 306, 307, 309, 376 КПК України, слідчий суддя,-
У задоволенні скарги ОСОБА_4 , відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1