Головуючий І інстанції: Зуб Г.А.
23 січня 2018 р. Справа № 640/17398/17
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів - Бенедик А.П. , Донець Л.О.
за участю секретаря судового засідання - Багмет А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду у місті Харкові апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Київського районного суду м. Харкова від 04 грудня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію, -
08 листопада 2017 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, яким просить:
визнати протиправною бездіяльність відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - пенсійний орган, ГУ ПФУ) щодо не проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII), ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин), постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 (далі - постанова КМУ № 988), «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» від 18 листопада 2015 року № 947 (далі - постанова КМУ № 947), та довідки № 100/33642-2003011304 від 06 червня 2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року (далі - довідка про розмір грошового забезпечення), яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області;
зобов'язати ГУ ПФУ провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону № 900-VIII, ст. 63 Закону № 2262-XII, постанов КМУ № 988, № 947 та довідки про розмір грошового забезпечення, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Позивач просить встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ГУ ПФУ подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення.
Позивач зазначає про протиправність нездійснення ГУ ПФУ перерахунку та виплати його пенсії на підставі означеної довідки № 100/33642-2003011304, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області.
Постановою Київського районного суду м. Харкова від 04 грудня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволений частково.
Так, судовим рішенням визнана протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо не проведення перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року відповідно до Закону № 900-VIII, ст. 63 Закону № 2262-XII, постанов КМУ № 988, № 947 та довідки про розмір грошового забезпечення, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області.
Пенсійний орган зобов'язаний провести позивачу ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону № 900-VIII, ст. 63 Закону № 2262-XII, постанов КМУ № 988, № 947 та довідки про розмір грошового забезпечення, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, починаючи з 01 січня 2016 року з урахуванням проведених виплат.
Також, пенсійний орган зобов'язаний провести позивачу ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону № 900-VIII, ст. 63 Закону № 2262-XII, постанов КМУ № 988, № 947 та довідки про розмір грошового забезпечення, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області без обмеження максимальним розміром за період з 20 грудня 2016 року по 31 грудня 2016 року, з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні інших позовних вимог позивачу ОСОБА_2 відмовлено.
Судом проведено розподіл судових витрат, а саме: стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ на користь позивача 640,00 грн. на відшкодування витрат по сплаті судового збору.
В частині встановлення судового контролю за виконанням рішення суду відмовлено, оскільки встановлення такого контролю не є обов'язком суду.
Судове рішення вмотивовано наявністю у позивача права на перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Судом зазначено, що право особи на здійснення перерахунку пенсії не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань. Стосовно терміну перерахунку, суд врахував правову позицію Верховного Суду України, висловлену в постанові від 01 липня 2014 року у справі №21-244а14, відповідно до якої, правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення, тобто з 01 січня 2016 року. Стосовно вимоги позивача про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити пенсію без обмеження максимальним розміром, суд першої інстанції виходив з того, що Конституційний Суд України у рішенні № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення частини 7 ст. 43 Закону № 2262, якою визначено, що тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, обмежено максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) сумою, що не може перевищувати 10 740,00 грн.
Не погоджуючись з судовим рішенням, в апеляційній скарзі ГУ ПФУ, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову Київського районного суду м. Харкова від 04 грудня 2017 року, в частині якою задоволені позовні вимоги позивача, та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2 у повному обсязі.
Скаржник зазначає, що ГУ ПФУ на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» та на підставі листа Пенсійного фонду України від 28 лютого 2017 року № 9493/02-33 надіслано до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області список осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ для оформлення довідок про грошове забезпечення згідно з постановою КМУ № 988. Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області до ГУ ПФУ надано довідки про грошове забезпечення колишніх співробітників Міністерства внутрішніх справ (міліції), у тому числі і довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача. ГУ ПФУ сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України, перерахунок та виплату перерахованої пенсії ГУ ПФУ буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Крім цього зазначає про пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду із позовом, оскільки пенсія є періодичною виплатою, тобто про порушення свого права позивач мав дізнатися у січні 2016 року.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга ГУ ПФУ підлягає частковому задоволенню, а судове рішення відповідно до положень п.1, п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, - скасуванню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
За приписами ч. 3 ст. 313 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час, місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Сторони, належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду /а.с. 47-49/, до судового засідання не прибули. Фіксування судового засідання технічними засобами не відбувалось згідно положень ч. 4 ст. 229 КАС України.
Судом установлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в ГУ ПФУ як пенсіонер МВС України та отримує пенсію за вислугу років, призначену на умовах Закону України № 2262-XII.
Статтею 63 Закону № 2262-XII установлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч. 1 ст. 63).
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (ч. 3 ст. 63).
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63).
Порядок перерахунку пенсій з 01 січня 2008 року регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі - Порядок № 45).
11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, затверджено схеми посадових окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів поліцейських, тощо.
Судом установлено, що у відповідності до положень Порядку № 45 до пенсійного органу надійшла довідка № 100/33642-2003011304, видана 06 червня 2017 року Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області про розмір грошового забезпечення позивача ОСОБА_2 для перерахунку пенсії /а.с. 23/.
Станом на 13 липня 2017 року відповідачем перерахунок пенсії позивача не проведений, виплата донарахованих сум пенсії не здійснена /а.с. 18/.
Так, у листі від 13 липня 2017 року за № 1325/-14 пенсійний орган повідомив позивача про те, що перерахунок і виплата перерахованої йому пенсії може бути здійснений тільки в тому випадку, якщо держава передбачить асигнування на відповідні витрати в Державному бюджеті України шляхом застосування відповідних законодавчих заходів.
Погоджуючись з висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог ОСОБА_2 фактично про визнання протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії на підставі означеної довідки, та про зобов'язання відповідача здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок його пенсії на підставі цієї довідки і провести виплати донарахованих сум пенсії, колегія суддів зазначає, що держава на власний розсуд визначила про те, що з 29 грудня 2015 року перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Колегія суддів зауважує, що держава може призупинити або припинити дію ч. 3 ст. 63 № 2262-XII, вносячи відповідні законодавчі зміни. Однак, якщо законодавча норма, яка передбачає перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), є чинною, а передбачені для перерахунку пенсії умови - дотриманими, державні органи не можуть відмовляти у здійсненні перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб, доки законодавче положення залишається чинним.
Частиною 3 ст. 51 Закону № 2262-XII визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Оскільки колишні особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) отримували грошове забезпечення за іншими законодавчими нормами, ніж поліцейські, то для осіб зазначеної категорії з 29 грудня 2015 року фактично відбулась зміна розміру грошового забезпечення, і з цієї дати зазначені особи набули право на перерахунок пенсії.
Колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату його пенсії на підставі Закону № 900-VIII, ст. 63 Закону № 2262-XII, постанови КМУ № 988, постанови КМУ № 947.
Колегія суддів зазначає, що підставою для застосування певного алгоритму дій державними органами, Пенсійним фондом України та головними управліннями Пенсійного фонду України, що визначений Порядком № 45, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII.
Обставини справи посвідчують, що визначені Порядком № 45 дії, спрямовані на реалізацію вищезазначених Законів України та урядових актів, були вчинені як МВС України, так і Пенсійним фондом України та ГУ ПФУ в Полтавській області.
Відповідач у справі не має повноважень встановлювати як юридичний факт, - факт зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, та самостійно визначати розмір того чи іншого виду грошового забезпечення.
Підсумовуючи наведене, колегія суддів зазначає, що підставою для проведення відповідачем ГУ ПФУ перерахунку пенсії позивача ОСОБА_2 є довідка про розмір грошового забезпечення останнього для перерахунку пенсії.
Колегія суддів також не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 в частині, якою позивач просить зобов'язати пенсійний орган провести перерахунок пенсії без обмеження її граничного розміру, оскільки визначення розміру пенсійної виплати є виключною компетенцією пенсійного органу.
Судам першої або апеляційної інстанції позивачем не надано доказу, який би безспірно посвідчував ту обставину, що внаслідок виконання відповідачем цього судового рішення розмір його пенсії буде перевищувати 10 740,00 грн. Прогнозування можливих порушень зі сторони відповідача та зобов'язання його вчинити певні дії в майбутньому є передчасним.
Оскільки судом першої інстанції зазначені обставини залишені поза увагою та цим обставинам не надана належна правова оцінка, колегія суддів частково задовольняє апеляційну скаргу ГУ ПФУ та скасовує судове рішення в частині, якою задоволені вимоги ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо не проведення перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року відповідно до Закону № 900-VIII, ст. 63 Закону № 2262-XII, постанов КМУ № 988, № 947 та довідки про розмір грошового забезпечення, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону № 900-VIII, ст. 63 Закону № 2262-XII, постанов КМУ № 988, № 947 та довідки про розмір грошового забезпечення, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, починаючи з 01 січня 2016 року з урахуванням проведених виплат, а також зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону № 900-VIII, ст. 63 Закону № 2262-XII, постанов КМУ № 988, № 947 та довідки про розмір грошового забезпечення, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області без обмеження максимальним розміром за період з 20 грудня 2016 року по 31 грудня 2016 року, з урахуванням проведених виплат, приймаючи нове судове рішення, яким: визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ, яка полягає у непроведені перерахунку пенсії позивач ОСОБА_2 на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області від 06 червня 2017 року № 100/33642-2003011304 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії; зобов'язати ГУ ПФУ провести з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії позивача на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області від 06 червня 2017 року № 100/33642-2003011304 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та здійснити виплату перерахованих сум пенсії.
Підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині < > є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справами, неправильне застосування норм матеріального (пункти перший, четвертий частини першої статті 317 КАС України).
Інші доводи та заперечення сторін на висновки колегії суддів не впливають.
Підстави, передбачені ст. 139 КАС України, для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі наведеного, керуючись статтями 126, 139, 229, 292, 293, 308-310, 313, 315, 316, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області задовольнити частково.
Постанову Київського районного суду м. Харкова від 04 грудня 2017 року скасувати в частині, якою задоволені позовні вимоги ОСОБА_2:
Визнана протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_2 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов КМУ №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268", та довідки № 100/33642-2003011304 від 06.06.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області протиправною.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов КМУ № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268", та довідки №100/33642-2003011304 від 06.06.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області починаючи з 01 січня 2016 року з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов КМУ № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268", та довідки № 100/33642-2003011304 від 06.06.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області без обмеження максимальним розміром за період з 20 грудня 2016 року по 31 грудня 2016 року з урахуванням проведених виплат, з прийняттям нового судового рішення, яким:
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України, яка полягає у непроведені перерахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області від 06 червня 2017 року № 100/33642-2003011304 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області від 06 червня 2017 року № 100/33642-2003011304 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та здійснити виплату перерахованих сум пенсії.
В задоволені вимог ОСОБА_2 в іншій частині відмовити.
В іншій частині постанову Київського районного суду м. Харкова від 04 грудня 2017 року залишити без змін.
Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її оголошення. Учасники справи, а також особи, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених Кодексом адміністративного судочинства України. Касаційна скарга на судове рішення подається безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Головуючий суддя (підпис)Л.В. Мельнікова
Судді(підпис) (підпис) А.П. Бенедик Л.О. Донець
Постанова у повному обсязі буде складена і підписана 02 лютого 2018 року.