01 лютого 2018 рокусправа № 395/1091/17(2-а/395/27/2017)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Бишевської Н.А.
судді: Семененка Я.В. Добродняк І.Ю
за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області
на постанову Новомиргородського районного суду Кіровоградської області від 20.11.2017 (суддя Забуранний Р.А.)
у справі № 395/1091/17(2-а/395/27/2017)
за адміністративним позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області
про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання перерахувати пенсію
"27" вересня 2017 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області в якому просив визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградські області протиправною щодо не проведення перерахунку йому пенсії з 01 січня 2016 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградські області здійснити перерахунок та виплату позивачу згідно Довідки про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії від 02.05.2017 року № 9988/2665, з 01.01.2016 р., тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії без обмеження граничного розміру.
Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у позивача права на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення поліцейських.
Постановою Новомиргородського районного суду Кіровоградської області від 20 листопада 2017 р. у справі № 395/1091/17(2-а/395/27/2017) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання перерахувати пенсію - задоволено.
Постанову суду мотивовано протиправністю відмови відповідача у перерахунку пенсії позивачу як колишньому працівнику міліції відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 11.11.2016 № 86/13641, оскільки за нормами чинного законодавства, зокрема, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських.
Не погодившись з постановою суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Кіровоградській області подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Новомиргородського районного суду Кіровоградської області від 20 листопада 2017 р. у справі № 395/1091/17(2-а/395/27/2017), як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не врахував, що Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII, яким внесено зміни до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, набрав чинності 29.12.2015, після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». При цьому вказаною постановою Кабінету Міністрів України не було змінено розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України № 2262-XII, та не було введено для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій. Названою постановою було вперше встановлено види і розмір грошового забезпечення поліцейських Національної поліції, тому підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ можуть бути лише зміни у грошовому забезпеченні поліцейських Національної поліції, що відбудуться після 29.12.2015.
Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
До судового засідання не з'явились представники сторін. Жодних клопотань, повідомлень про причини неявки до суду не надходило, підстави відсутності представників сторін суду не повідомлені.
З урахуванням наявних в справі матеріалів, нез'явлення в судове засідання представників сторін не перешкоджає розгляду скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав/ для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтримано матеріалами справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України.
Пенсія йому призначена та виплачується відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
31.08.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з заявою про перерахунок пенсії.
Листом від 04.09.2017 року відповідач повідомив ОСОБА_1, що перерахунок та виплата його пенсії буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Вирішуючи спірні правовідносини та задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р., у зв'язку з чим відмова відповідача у проведенні такого перерахунку є протиправною.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів погоджується з огляду на наступне.
Так, щодо права позивача на перерахунок пенсії, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (надалі - Порядок N 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом N 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі; постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988.
З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988.
Відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у перерахунку пенсії позивача з підстав відсутності коштів на виплату перерахованої пенсії не може бути перешкодою для реалізації права позивача на перерахунок пенсії та її виплати в належному розмірі.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо протиправності рішення відповідача про відмову позивачу у перерахунку пенсії, і, відповідно, про наявність підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу недоплаченої пенсії з 01.01.2016р. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за пенсійною справою №9988/2665 від 02.05.2017року.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області на постанову Новомиргородського районного суду Кіровоградської області від 20 листопада 2017 р. у справі № 395/1091/17(2-а/395/27/2017) - залишити без задоволення.
Постанову Новомиргородського районного суду Кіровоградської області від 20 листопада 2017 р. у справі № 395/1091/17(2-а/395/27/2017) - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку в порядку та строки передбачені ст.329 КАС України.
Повну постанову складено 01.02.2018 року.
Головуючий суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: Я.В. Семененко