Рішення від 01.02.2018 по справі 826/19625/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

01 лютого 2018 року 08:10 № 826/19625/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомМіністерства економічного розвитку і торгівлі України

до третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору«Tradlink Limited», Державна фіскальна служба України,

про представники сторін:подовження дії спеціальної санкції, позивача: Семенюк П.А., відповідача: не з'явився, третьої особи: не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземного суб'єкта господарської діяльності, яка застосована наказом позивача від 02.02.2016 № 146 до «Tradlink Limited» на термін до усунення «Tradlink Limited» порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень ст. 1 названого Закону, при виконанні експортних контрактів від 10.12.2014 № Р43, від 17.03.2015 № 45, від 18.03.2015 №м 47, від 25.03.2015 № 538141/25032015-2, від 28.04.2015 № 0415-01, від 29.04.2015 № 0415-02, на загальну суму 1746490,65 доларів США.

Водночас, судом встановлено, що у прохальній частині позовної заяви позивачем допущено описку в частині номеру контракту від 18.03.2015, а саме: замість «№ 47» помилково зазначено «№м 47».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що прострочену заборгованість за вказаними контрактами не погашено, у зв'язку з чим є підстави для подовження спеціальної санкції.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Незважаючи на належне повідомлення про дату, час та місце розгляду справи, ні відповідач, ні третя особа не забезпечили явку своїх представників у судові засідання.

Водночас, представник позивач звернувся до суду з клопотанням, з посиланням на ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), про розгляд справи у порядку письмового провадження.

За таких умов, адміністративна справа, відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, розглядається у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

За змістом п. 1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 459, Мінекономрозвитку є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, державну промислову політику, державну інвестиційну політику, державну зовнішньоекономічну політику, державну політику у сфері технічного регулювання, стандартизації, метрології та метрологічної діяльності, управління об'єктами державної власності, розвитку підприємництва, державно-приватного партнерства, інтелектуальної власності, туризму та курортів (крім здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів), державних та публічних закупівель, а також державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів.

Відповідно до пп.пп. 169, 175 п. 4 вказаного Положення Мінекономрозвитку відповідно до покладених на нього завдань: здійснює контроль за додержанням суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності вимог національного законодавства та положень міжнародних договорів України; застосовує до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальні санкції, передбачені Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність».

Як встановлено судом, ДФС України листом від 17.12.2015 № 28801/5/99-99-22-05-02-16 звернулась до Мінекономрозвитку з поданням щодо застосування, зокрема, до «Tradlink Limited» спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» за зовнішньоекономічними контрактами від 10.12.2014 № Р43, від 17.03.2015 № 45, від 18.03.2015 № 47, від 25.03.2015 № 538141/25032015-2, від 28.04.2015 № 0415-01, від 29.04.2015 № 0415-02, укладеними між ТОВ «Кліо Ко» та «Tradlink Limited», у зв'язку з ненадходженням виручки в іноземній валюті по вказаним контрактам від «Tradlink Limited» на суму 1746490,65 доларів США, що також підтверджується актом ДПІ у Київському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 22.09.2015 № 2338/22-03/39409778 про результати позапланової документальної виїзної перевірки ТОВ «Кліо Ко» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати передбачених діючим законодавством податків і зборів за період з 25.09.2014 по 04.09.2015.

З матеріалів справи видно, що наказом Мінекономрозвитку від 02.02.2016 № 146 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб'єктів господарської діяльності» до відповідача за порушення вимог ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України.

Листом від 10.05.2016 № 4102-11/13470-03, копія якого наявна в матеріалах справи, позивач звернувся до ДФС України з питанням щодо доцільності подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності «Tradlink Limited», застосованої згідно з наказом Мінекономрозвитку від 02.02.2016 № 146.

В свою чергу, ДФС України листом від 08.06.2016 № 9851/5/99-99-14-06-16 повідомила позивача про відсутність інформації щодо погашення вказаної заборгованості, таким чином порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» усунуті не були, у зв'язку з чим, ДФС України зазначила про доцільність подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності «Tradlink Limited».

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 35 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» встановлено, що суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).

Згідно з ч. 1 ст. 36 названого Закону порядок притягнення до відповідальності, здійснення відповідальності та звільнення від відповідальності визначається процесуальними законами України.

Відповідно до змісту ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції, зокрема: тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки. Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства. Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду. При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

Водночас, відповідно до п.п. 3.1, 3.2 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17.04.2000 № 52 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.05.2000 за № 260/4481, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності щодо українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності означає позбавлення права займатися всіма видами зовнішньоекономічної діяльності, передбаченими статтею 4 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», за винятком: завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, при яких з боку українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності були перераховані кошти до застосування цієї санкції; завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями за продукцію, що була відправлена за межі України українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або відправлена в Україну іноземними суб'єктами господарської діяльності до застосування цієї санкції. Для завершення таких операцій українському суб'єктові зовнішньоекономічної діяльності слід у встановленому порядку отримати разову (індивідуальну) ліцензію Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення Міністерством економічного розвитку і торгівлі України. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності переводяться Міністерством економічного розвитку і торгівлі України на індивідуальний режим ліцензування. Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Відповідачем не надано до суду докази на підтвердження усунення порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» за зовнішньоекономічними контрактами від 10.12.2014 № Р43, від 17.03.2015 № 45, від 18.03.2015 № 47, від 25.03.2015 № 538141/25032015-2, від 28.04.2015 № 0415-01, від 29.04.2015 № 0415-02, укладеними між ТОВ «Кліо Ко» та «Tradlink Limited», у зв'язку з ненадходженням виручки в іноземній валюті по вказаним контрактам на суму 1746490,65 доларів США або застосування практичних заходів для його усунення.

За таких умов, суд приходить до висновку, що позивачем доведено та обґрунтовано необхідність подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності «Tradlink Limited».

Разом з тим, згідно з ч. 2 ст. 252 Цивільного кодексу України термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності відповідача до події, яка має настати, тобто до моменту усунення наведеного порушення, а саме: до погашення заборгованості у розмірі 1746490,65 (один мільйон сімсот сорок шість тисяч чотириста дев'яносто доларів США 65 центів), що виникла при виконанні зовнішньоекономічних контрактів від 10.12.2014 № Р43, від 17.03.2015 № 45, від 18.03.2015 № 47, від 25.03.2015 № 538141/25032015-2, від 28.04.2015 № 0415-01, від 29.04.2015 № 0415-02, укладених між ТОВ «Кліо Ко» та «Tradlink Limited».

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Керуючись статтями 6, 72-77, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2, код ЄДРПОУ: 37508596) задовольнити повністю.

2. Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземного суб'єкта господарської діяльності, яка застосована наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 02.02.2016 № 146 до «Tradlink Limited» на термін до усунення «Tradlink Limited» порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», при виконанні експортних контрактів від 10.12.2014 № Р43, від 17.03.2015 № 45, від 18.03.2015 № 47, від 25.03.2015 № 538141/25032015-2, від 28.04.2015 № 0415-01, від 29.04.2015 № 0415-02, на загальну суму 1746490,65 доларів США.

Рішення відповідно до ст. 255 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма часниками справи, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Суддя К.С. Пащенко