Постанова від 16.01.2018 по справі 808/1054/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2018 рокусправа № 808/1054/17

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:

суддя-доповідач: Лукманової О.М.,

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

при секретарі: Сонник А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Серп і молот» на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2017 року (суддя Бойченко Ю.Р. м. Запоріжжя, повний текст складено 05.09.2017 року) у справі № 808/1054/17 за позовом Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Серп і молот» до Головного управління Держпраці у Запорізькій області, про визнання протиправними та скасування постанов,-

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2017 року СВК «Серп і молот» (далі по тексту - позивач або Кооператив) звернувся до суду з позовом до ГУ Держпраці у Запорізькій області (далі по тексту - відповідач або Управління), в якому просило визнати протиправними і скасувати постанови про накладання штрафу уповноваженими особами від 22.03.2017 року № 113 та від 22.03.2017 року № 114, винесені заступником начальника Головного управління Держпраці у Запорізькій області Поляковою І.Б.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 05.09.2017 року в задоволенні позовних вимог СВК «Серп і молот» відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції СВК «Серп і молот» подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначив, що на час проведення перевірки дотримання вимог трудового законодавства, підприємство не допускало порушень вимог трудового законодавства та законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням діючої на час перевірки Галузевої угоди між Міністерством соціальної політики та продовольства України, Всеукраїнським об'єднанням організацій роботодавців «Федерація роботодавців агропромислового комплексу та продовольства України» і Професійною спілкою працівників агропромислового комплексу України в сільському господарстві на 2014 - 2016 роки, яка була чинною й на момент прийняття рішення про внесення змін у штатний розпис на 2017 рік та встановлення розмірів посадових окладів. Апелянт вказував, що норми, які допускають оплату праці нижче від норм і гарантій в оплаті праці, можуть бути застосовані тимчасово, не більше як шість місяців. Апелянт зазначав, що система договірного регулювання оплати праці здійснюється на основі системи угод, що укладаються на національному рівні, галузевому та територіальному рівні. Апелянт вказував, що суд першої інстанції зробив хибний висновок про те, що допуск до перевірки посадових осіб Держпраці нівелює правові наслідки процедурних порушень, допущених органом державного нагляду при призначенні та проведенні перевірки. Апелянт вказував, що порушення, допущені під час призначення та проведення перевірки навпаки скасовують та роблять недійсними висновки перевірки, призначеної та проведеної з порушенням. Апелянтом наголошувалось, що відповідачем було перевищено межі предмета позапланової перевірки, що призвело до її незаконного проведення та порушення норм права. Апелянт вказував, що заробітна плата працівника ОСОБА_3 була виплачена пропорційно відпрацьованого часу, вимога щодо нарахування зарплати не нижче мінімальної не застосовується, коли робота проводиться на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником в повному обсязі місячної норми праці, заробітна плата виплачується пропорційно виконаній нормі праці. Апелянт вказував, що кооператив вживав заходи щодо виконання у повній мірі приписів відповідача, передбачено оплату праці за роботу у святкові дні та у нічний час, встановлено заробітну плату, відповідно до вимог КЗпП України та Закону України «Про оплату праці», повідомлено працівників про зміну істотних умов праці. Апелянт вказував, що відповідачем під час визначення норм, які порушені кооперативом, допущено помилку, вказано на порушення частин 2 - 7 ст. 53 Закону України «Про зайнятість населення», однак дана норма передбачає відповідальність за порушення роботодавцями квот для працевлаштування громадян, зазначених у частині 1 статті 14 цього Закону. Апелянт вказував, що частиною 2 ст. 265 КЗпП України, передбачено види відповідальності роботодавця у вигляді штрафів за визначений перелік порушень, які не допускались позивачем. Жодне з перелічених порушень у ст. 265 КЗпП України не конкретизоване відповідачем у акті перевірки, посилання на такі порушення відсутні у постановах про накладення штрафу. Окремо апелянт вказував, що суд першої інстанції залишив поза увагою відсутність підстав для проведення планової або позапланової перевірки позивача.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Справа розглянута згідно ч. 4 ст. 229 КАС України, за відсутності осіб, які беруть участь у її розгляді. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд першої інстанції відмовляючи в задоволенні позовних вимог, виходив з того, що перевірка позивача з питань дотримання вимог трудового законодавства та законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування була проведена у зв'язку із зверненням громадянина ОСОБА_3 на урядову гарячу лінію, призначена за погодженням Державної служби України з питань праці, за результатами проведеної позапланової перевірки було встановлено порушення позивачем вимог трудового законодавства України, а саме, не було у встановленому законодавством порядку повідомлено сторожа ОСОБА_3 про істотну зміну умов праці, які були запроваджені наказом від 01.12.2016 року, порушення ведення обліку робочого часу, а також порушення обліку та оплати праці у вихідні та святкові, та нічний час, головою СВК «Серп і молот» в односторонньому порядку прийнято рішення з питань оплати праці, що погіршує умови, встановлені законодавством, а саме встановлено сторожу посадовий оклад в розмірі 1600,00 грн. Головному управлінню Держпраці у Запорізькій області делеговано повноваження щодо здійснення на території Запорізької області державного контролю за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю. Суд першої інстанції вказував, що підставами для здійснення позапланових заходів є - звернення фізичної особи про порушення, що спричинило шкоду її правам, законним інтересам, позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу. Перевірка позивача була призначена за зверненням працівника та погоджена з центральним органом Держпраці. 01 грудня 2016 року позивачем видано наказ №93 «Про введення змін в штатний розклад на 2017 р. щодо розмірів посадових окладів», яким виключено 8 одиниць сторожової охорони з місячними окладами - 1450 грн., і введено 8 одиниць сторожової охорони з окладом - 1600 грн. і переведено їх на шестигодинний робочий день до 01.04.2017 року, про зміну умов праці працівники не попереджені належним чином. Суд першої інстанції зазначав, що наказ №93 «Про введення змін в штатний розклад на 2017 р. щодо розмірів посадових окладів», який містив зміни до істотних умов праці, було видано СВК «Серп і молот» 01.12.2016 року, а зміни запроваджені з 01.01.2017 року, а тому, сторожа ОСОБА_3 не могло бути повідомлено про зміну істотних умов праці не пізніше ніж за два місяці до їх запровадження з об'єктивних підстав. Підприємства, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі: порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим - сьомим цієї частини, - у розмірі мінімальної заробітної плати. Суд першої інстанції звернув увагу, що підставою для прийняття оскаржуваної постанови стало здійснення СВК «Серп і молот» оплати праці працівника ОСОБА_3, виходячи з посадового окладу 1600,00 грн. без здійснення доплат до законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати, несплата заробітної плати за роботу у святкові дні у подвійному розмірі та не здійснення доплат за роботу у нічний час. В ході позапланової перевірки встановлено, що за повністю відпрацьовану місячну годинну норму праці за січень 2017 року ОСОБА_3 була нарахована заробітна плата із розрахунку встановленого штатним розкладом, діючим з 01.01.2017 окладу 1600,00 грн. та виплачена згідно відомостей нарахування заробітної плати, в розмірі 1326,03 грн., доплат до розміру мінімальної заробітної плати не проводилось, що не заперечувалось представником позивача. Суд першої інстанції вказував, що мінімальна заробітна плата є встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці, розмір мінімальної заробітної плати не може бути зменшено в разі зменшення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Судом першої інстанції зазначено, що оплата праці за Галузевою угодою не може бути нижчою від державних норм і гарантій в оплаті праці, якою є мінімальна заробітна плата, відповідно до приписів статті 3 Закону України «Про оплату праці» та статті 95 КЗпП України. Суд першої інстанції вказував, що робота у святковий і неробочий день оплачується у подвійному розмірі. Також, згідно статті 108 КЗпП України робота у нічний час оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час. Судом першої інстанції встановлено, що позивач фактично погодився із виявленими порушеннями, та усунув під час виконання вимог припису від 28.02.2017 року №08-27-0016/0223-0125, шляхом виплати ОСОБА_3 компенсації за роботу у святкові дні та у нічний час.

Матеріалами справи встановлено, що 10.02.2017 року працівник СВК «Серп і молот» ОСОБА_3 звернувся на Урядову гарячу лінію зі скаргою на недотримання роботодавцем трудових законодавчих норм.

17.02.2017 року Державною службою України з питань праці надано ГУ Держпраці у Запорізькій області згоду на проведення позапланової перевірки СВК «Серп і молот». Встановлено, що 22.02.2017 року ГУ Держпраці у Запорізькій області видано наказ №292 «Про проведення позапланової перевірки», призначено проведення перевірки СВК «Серп і молот», з питань додержання мінімальних гарантій в оплаті праці.

Відповідно до матеріалів справи, в період з 27.02.2017 року по 28.02.2017 року інспектором ГУ Держпраці у Запорізькій області проведено позапланову перевірку СВК «Серп і молот», за результатами якої складено акт №08-27-0016/0223. Згідно висновків акту перевірки встановлено порушення СВК «Серп і молот»: ч. 2 ст. 32 КЗпП України, а саме, 01.12.2016 року головою СВК «Серп і молот» видано наказ №93 «Про введення змін в штатний розклад на 2017 р. щодо розмірів посадових окладів», у пункті 1.1 зазначеного наказу встановлено: «Виключити 8 одиниць сторожової охорони з місячними окладами - 1450 грн., і перевести їх на шестигодинний робочий день до 01.04.2017». Заявник ОСОБА_3 працює на підприємстві сторожем, про зміну істотних умов праці працівник не був повідомлений; ч. 2 ст. 30 Закону України «Про оплату праці», було встановлено, що ОСОБА_3 працює сторожем на об'єкті механічної майстерні в СВК «Серп і молот» з режимом роботи (згідно письмових пояснень керівника кооперативу) з 18.00 годин до 06.00 годин, при веденні табелю обліку використання робочого часу обов'язковим є наявність первинного обліку показників щодо використання робочого часу працівниками; ч.ч. 1, 2, 4 ст. 95 КЗпП України, ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про оплату праці», а саме, за повністю відпрацьовану місячну годинну норму праці (січень) ОСОБА_3 була нарахована заробітна плата із розрахунку встановленого штатним розкладом діючим з 01.01.2017 окладу 1600 грн. та виплачена, згідно відомостей нарахування заробітної плати в розмірі - 1326,03 грн., доплата до розміру мінімальної заробітної плати не провадилась; ч. 4 ст. 97 КЗпП України, головою СВК «Серп і молот» в односторонньому порядку прийнято рішення з питань оплати праці, що погіршує умови, встановлені законодавством, а саме - видано наказ №93 від 01.12.2016 «Про введення змін в штатний розклад на 2017 р. щодо розмірів посадових окладів», в якому сторожу встановлений оклад в розмірі - 1600,00 грн.; встановлено порушення ст. 107 КЗпП України, в наслідок чого сторож ОСОБА_3 в січні залучався до роботи, згідно табелю обліку використання робочого часу, в святкові дні - 1 та 7 січня, заробітна плата за роботу у святкові дні в подвійному розмірі не була нарахована; ст. 108 КЗпП України - сторож ОСОБА_3 працює в режимі - з 18.00 годин по 06.00 годин, встановлено, що доплата за роботу у нічний час працівнику не провадилась.

Відповідно до матеріалів справи, 28.02.2017 року ГУ Держпраці у Запорізькій області прийнято припис №08-27-0016/0223-0125, яким позивачу приписано усунути виявлені в ході проведеної перевірки порушення законодавства про працю.

Листом від 13.03.2017 року № 08/03.4-14/1584 повідомлено голову СВК «Серп і молот» про розгляд справи про накладення штрафів за порушення законодавства про працю на 22.03.2017 року.

22.03.2017 року ГУ Держпраці у Запорізькій області прийнято постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №113, якою до СВК «Серп і молот» застосовано штраф в розмірі 3200,00 грн., на підставі абзацу 8 частини 2 статті 265 КЗпП України, та прийнято постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №114, якою до СВК «Серп і молот» застосовано штраф в розмірі 32000,00 грн., на підставі абзацу 4 частини 2 статті 265 КЗпП України.

Листами від 18.03.2017 року № 49 та від 22.03.2017 року № 22 СВК «Серп і молот» повідомило про відсутність порушень у сфері трудового законодавства та пояснило причини оплати працівникам заробітної плати у розмірі меншому, ніж встановлено Законом України «Про оплату праці».

Встановлено, що СВК «Серп і молот» не заперечує проти виявлених порушень, зауваження у позивача виникли щодо процедури проведеної перевірки. Позивач зазначав, що відповідно до Галузевої угоди між Міністерством соціальної політики та продовольства України, Всеукраїнським об'єднанням організацій роботодавців «Федерація роботодавців агропромислового комплексу та продовольства України» і Професійною спілкою працівників агропромислового комплексу України в сільському господарстві на 2014 - 2016 роки, могло своїм працівникам виплачувати заробітну платню нижче встановленої мінімальної та не виплачувати працівникам додаткові кошти за роботу у вихідні та святкові дні та у нічний час.

Як підтверджується матеріалами справи, наказом №93 від 01.12.2016 «Про введення змін в штатний розклад на 2017 р. щодо розмірів посадових окладів», внесено зміни у штатний розпис кооперативу, змінено розміри посадових окладів працівникам. Інформація про ознайомлення працівників з наказом відсутня.

Відповідно до табеля робочого часу, сторож ОСОБА_3 протягом січня 2017 року працював 01 та 07 січня, з 18.00 годин по 06.00 годин, що включає у себе роботу у нічний час. Згідно відомості по виплаті заробітної плати, ОСОБА_3 виплачено у січні 2017 року заробітну плату у розмірі 1326,00 грн.

Згідно штатного розпису на 2017 рік, затвердженого наказом № 1 від 01.12.2016 року СВК «Серп і молот», працівникам кооперативу у тому числі ОСОБА_3 як сторожу, встановлено оплату праці нижче законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати.

Кооператив, листом від 28.03.2017 року № 68 повідомив відповідача про виконання припису №08-27-0016/0223-0125 від 28.02.2017 року, ОСОБА_3 поінформований про зміну істотних умов праці, заробітна плата за січень 2017 року перерахована у розмірі 3200 грн. нараховано доплату за роботу у святкові дні у подвійному розмірі та доплату за роботу у нічний час. У якості доказу виконання припису надано платіжну відомість № 122 від 06.04.2017 року.

Згідно ст. 259 КЗпП України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Центральні органи виконавчої влади здійснюють контроль за додержанням законодавства про працю на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у їх функціональному підпорядкуванні, крім органів доходів і зборів, які мають право з метою перевірки дотримання податкового законодавства здійснювати такий контроль на всіх підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та підпорядкування.

Згідно пунктів 1, 4, 7 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96, Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб. Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю. Центральний орган Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до ч.1 ст.6, ч. 5 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для здійснення позапланових заходів є: звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу. перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Таким чином, позапланова перевірка СВК «Серп і молот» була проведена за зверненням ОСОБА_3, проведення перевірки було погоджено центральним органом Держпраці України, винесено відповідний наказ про призначення перевірки, виписано направлення на перевірку.

Відповідно до матеріалів справи, СВК «Серп і молот» було допущено уповноважену особу до перевірки, до початку перевірки було пред'явлено посвідчення особи та направлення на перевірку, під час перевірки надано всі необхідні документи та платіжні відомості. Перевірка призначена та проведена без порушень.

Згідно ч. 3 ст. 32 КЗпП України, у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.

01.12.2016 року позивачем видано наказ №93 «Про введення змін в штатний розклад на 2017 р. щодо розмірів посадових окладів», яким виключено 8 одиниць сторожової охорони з місячними окладами - 1450 грн., і введено 8 одиниць сторожової охорони з окладом - 1600 грн. і переведено їх на шестигодинний робочий день до 01.04.2017 року.

ОСОБА_3 у зверненні вказував, що не був повідомлений про зміну істотних умов праці за два місяці, також, СВК «Серп і молот» не надано докази того, що працівників про зміну у системі оплати праці було повідомлено за два місяці до впровадження нових місячних посадових окладів. Більше того, дата прийняття наказу №93 «Про введення змін в штатний розклад на 2017 р. щодо розмірів посадових окладів» та впровадження нових посадових окладів, виключає дотримання кооперативом ч. 3 ст. 32 КЗпП України, не було за два місяці повідомлено свої працівників про зміну умов праці.

Згідно ст. 1, ч. 1, ч. 4 ст. 3, ч. 1 ст. 8, ст. 9 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства. Мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці. Держава здійснює регулювання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій, встановлення умов і розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, а також шляхом оподаткування доходів працівників. Розмір мінімальної заробітної плати визначається з урахуванням потреб працівників та їх сімей, вартісної величини достатнього для забезпечення нормального функціонування організму працездатної людини, збереження її здоров'я набору продуктів харчування, мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості, а також загального рівня середньої заробітної плати, продуктивності праці та рівня зайнятості. Мінімальна заробітна плата встановлюється у розмірі не нижчому від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» установлено у 2017 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 3200 гривень;у погодинному розмірі: з 1 січня - 19,34 гривні.

Згідно ст. 95 КЗпП України мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах. Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється і переглядається відповідно до статей 9 і 10 Закону України «Про оплату праці» та не може бути нижчим від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.

З 01.01.2017 року встановлено розмір мінімальної заробітної плати в Україні - 3200,00 грн. СВК «Серп і молот» не було з 01.01.2017 року забезпечено виплату своїм працівникам, зокрема ОСОБА_4, заробітної плати у розмірі 3200,00 грн.

Встановлено відповідальність за порушення трудового законодавства у сфері виплати заробітної плати. За допущені СВК «Серп і молот» порушення, а саме, виплату заробітної плати нижче мінімальної, передбачено відповідальність у вигляді штрафу.

Згідно ст. 107, ст. 108 КЗпП України, робота у святковий і неробочий день (частина четверта статті 73) оплачується у подвійному розмірі: 1) відрядникам - за подвійними відрядними розцінками; 2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, - у розмірі подвійної годинної або денної ставки; 3) працівникам, які одержують місячний оклад, - у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму. Оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день. На бажання працівника, який працював у святковий і неробочий день, йому може бути наданий інший день відпочинку. Робота у нічний час (стаття 54) оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час.

Враховуючи, що сторож ОСОБА_3 працював у святкові дні та у нічний час, що підтверджується табелями обліку робочого часу та не заперечується СВК «Серп і молот», кооперативом повинно було бути здійснено доплату за таку роботу у відповідності КЗпП України. Передбачені доплати своєму працівнику СВК «Серп і молот» не здійснювало, такі доплати було здійснено тільки після винесення ГУ Держпраці у Запорізькій області припису про усунення порушень.

Колегія суддів звертає увагу, що СВК «Серп і молот» не оскаржено припис №08-27-0016/0223-0125 від 22.02.2017 року, яким позивачу приписано усунути виявлені в ході проведеної перевірки порушення законодавства України про працю, порушення усунено, про що повідомлено відповідача. Таким чином, СВК «Серп і молот» погодилось з виявленими порушеннями.

Відповідно до ч.ч. 1 - 4 ст. 265 КЗпП України посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством. Юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі, зокрема, порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення; недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. Штрафи, накладення яких передбачено частиною другою цієї статті, є фінансовими санкціями і не належать до адміністративно-господарських санкцій, визначених главою 27 Господарського кодексу України. Штрафи, зазначені у частині другій цієї статті, накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Колегія суддів зазначає, що СВК «Серп і молот» було допущено виплату заробітної платні не в повному обсязі, не було у встановленому законодавством порядку повідомлено сторожа ОСОБА_3 про істотну зміну умов праці, які були запроваджені наказом від 01.12.2016 року, не проводилась виплата доплат за працю у вихідні та святкові дні, у нічний час, заробітна плата виплачувалась нижче законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати (3200,00 грн.).

Посилання позивача на Галузеву угоду між Міністерством соціальної політики та продовольства України, Всеукраїнським об'єднанням організацій роботодавців «Федерація роботодавців агропромислового комплексу та продовольства України» і Професійною спілкою працівників агропромислового комплексу України в сільському господарстві на 2014 - 2016 роки, як на нормативний акт, який дозволяє зменшення виплати заробітної плати є хибним. Вказана угода регламентує трудові норми на 2014-2016 роки, тому її врахування у 2017 році є недоречним, більше того, розмір мінімальної заробітної плати 3200,00 грн. встановлюється Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Законом України «Про оплату праці». Галузева угода не повинна суперечити законодавчим нормам.

Згідно ст. 12 Закону України «Про оплату праці» норми оплати праці, у тому числі за роботу в надурочний час, у святкові, неробочі та вихідні дні, встановлюються Кодексом законів про працю України та іншими актами законодавства України. Норми і гарантії оплати праці, передбачені частиною першою цієї статті та Кодексом законів про працю України, є мінімальними державними гарантіями.

Колегія суддів зазначає, що ГУ Держпраці у Запорізькій області обґрунтовано прийшло до висновку про порушення кооперативом порядку нарахування та виплати заробітної плати працівнику, неповідомлення працівника про істотну зміну умов праці, тому оскаржувані постанови про накладення штрафів є правомірними.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням вимог матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 314, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Серп і молот» - задовольнити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2017 року у справі № 808/1054/17 - залишити без змін.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку ст.ст. 328 - 329 КАС України.

Суддя-доповідач: О.М. Лукманова

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: Ю.В. Дурасова