25 січня 2018 р.м.ОдесаСправа № 814/2820/16
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Біоносенко В. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді - Димерлія О.О.
суддів - Бітова А.І., Єщенка О.В.
за участю секретаря - Осавуляк О.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 22 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області про скасування постанови, -
У грудні 2016 року Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради (далі - позивач, Департамент ЖКГ Миколаївської міської ради) звернувся із вказаним адміністративним позовом про скасування постанови від 15 листопада 2015 року № 119/1014-8025-16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
В обґрунтування позову зазначалось, що відповідачем винесено постанову від 15 листопада 2015 року № 119/1014-8025-16 про накладення штрафу на Департамент ЖКГ Миколаївської міської ради у розмірі 130500 грн. за правопорушення, передбачене абз. 4 п. 4 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності». На думку позивача, постанова про накладення штрафу підлягає скасуванню, оскільки у діях Департаменту ЖКГ Миколаївської міської ради відсутній склад правопорушення.
За наслідками розгляду зазначеної справи Миколаївським окружним адміністративним судом 22 березня 2017 року прийнято постанову про задоволення позовних вимог.
Скасовано постанову відповідача від 15 листопада 2015 року № 119/1014-8025-16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Присуджено на користь Департаменту ЖКГ Миколаївської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Управління ДАБІ у Миколаївській області судовий збір в сумі 1378,00 гривень.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що роботи які велись Департаментом ЖКГ Миколаївської міської ради на об'єкті, не відносяться до будівельних робіт у розумінні статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а тому не потребують реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, Управління ДАБІ у Миколаївській області подало апеляційну скаргу та просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач послався на те, що позивачем, як замовником, виконані роботи саме з «капітального ремонту теплового вводу в житловому будинку по вул. Космонавтів, 74 м. Миколаєві», що є порушенням ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», оскільки названі вище роботи виконані без зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт щодо об'єкту ІІІ категорії складності. Крім того, представник Управління ДАБІ у Миколаївській області зазначає, що позивачем протягом вересня 2016 року та 2017 року подавались декларації про початок виконання будівельних робіт та декларацій про готовність об'єктів до експлуатації, в яких в техніко-економічних показниках зазначено - «встановлення лічильника», про що свідчить реєстр вхідної кореспонденції та копії декларацій.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 07 грудня 2015 року Департаментом ЖКГ Миколаївської міської ради укладено договір № 1676 на виконання робіт з капітального ремонту теплового вводу житлового будинку (установка лічильника теплової енергії «Мультікал-60») за адресою: м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 74, з ДП «Укренергосервіс-М» ТОВ «Укренергосервіс».
Протягом жовтня - листопада 2016 року відповідачем проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Департаментом ЖКГ Миколаївської міської ради на об'єкті будівництва «Капітальний ремонт теплового вводу в житловому будинку по вул. Космонавтів, 74 в м. Миколаїв».
В ході перевірки встановлено, що протягом грудня 2015 року підрядником були виконані роботи з монтажу в багатоквартирному будинку за адресою: м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 74, лічильника теплової енергії.
За результатами роботи, замовником та підрядником було складено Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2015 року за об'єктом «Капітальний ремонт теплового вода в житловий будинок по вул. Космонавтів, 74 в м. Миколаїв» на загальну суму 56460,27 гривень.
Відповідачем встановлено порушення ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», оскільки роботи з встановлення лічильника теплової енергії «Мультікал-60» в будинку по вул. Космонавтів, 74 в м. Миколаїв, були виконані Департаментом ЖКГ Миколаївської міської ради без подання декларації про початок будівельних робіт.
15 листопада 2016 року Управлінням ДАБІ у Миколаївській області винесено постанову № 119/1014-8025-16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою Департамент ЖКГ Миколаївської міської ради визнано винним у скоєнні правопорушення, передбаченого абз. 4 п.4 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 130500 гривень.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем виконувались роботи лише по встановленню приладу обліку теплової енергії у багатоквартирному будинку з метою обліку та економії енергії, що не відноситься до будівельних робіт, як «Капітальний ремонт теплового вводу в житловому будинку по Космонавтів, 74 в м. Миколаєві», а тому вимоги статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо необхідності реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт, в даному випадку не застосовуються.
Проте, з таким висновком суду першої інстанції погодитись не можна.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний нагляд - сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Пунктом 1 ч.1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.3.7 затверджених Державних будівельних норм України (ДБН А.2.2-3:2014) «Склад та зміст проектної документації на будівництво», чинними на момент здійснення позапланової перевірки щодо об'єкта будівництва «Капітальний ремонт теплового вводу в житловому будинку по вул. Космонавтів, 74 в м. Миколаїв», визначено, що капітальний ремонт - це сукупність робіт на об'єкті будівництва, введеному в експлуатацію в установленому порядку, без зміни його геометричних розмірів та функціонального призначення, що передбачають втручання у несучі та огороджувальні системи при заміні або відновленні конструкцій чи інженерних систем та обладнання у зв'язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення його експлуатаційних показників, а також благоустрій території.
Згідно з Порядком виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 20111 року № 466, будівельні роботи - це роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту.
Матеріалами справи встановлено, що згідно акту прийому виконаних будівельних робіт № 1 за грудень 2015 року, календарного плану з капітального ремонту теплового вводу за грудень 2015 року, довідки щодо вартості виконаних робіт та витрат за грудень 2015 року, позивачем було проведено «капітальний ремонт», що підтверджується переліченою вище фінансовою документацією, яка складена на виконання договору фактично саме з «Капітального ремонту теплового вводу в житловому будинку по вул. Космонавтів, 74 в м. Миколаїв» (а. с. 30-32, 33, 34).
Таким чином, в даному випадку Департамент ЖКГ Миколаївської міської ради є суб'єктом містобудування та набуває право на виконання будівельних робіт на об'єкті у відповідності до вимог ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», зокрема лише після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Крім того, відповідачем до суду апеляційної інстанції надано копію витягу з реєстру вхідної кореспонденції Управління ДАБІ у Миколаївській області, а також копії декларацій, з яких вбачається, що позивачем протягом вересня 2016 року та 2017 року подавались вже до Управління ДАБІ у Миколаївській області декларації про початок виконання будівельних робіт та декларації про готовність об'єктів до експлуатації, в яких в техніко-економічних показниках зазначено - «встановлення лічильника», які належать до І-ІІІ категорії складності саме з капітального ремонту теплового вводу в житлових будинках (а. с.140, 141-144).
Отже, факт щодо отриманням позивачем, як замовником будівництва, дозвільних документів на даний вид будівельних робіт Департаментом ЖКГ Миколаївської міської ради не заперечується.
З урахування викладено вище, колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції, що позивачем виконувались лише роботи по встановленню приладу обліку теплової енергії у багатоквартирному будинку з метою обліку та економії енергії, оскільки матеріалами справи підтверджено, що позивачем здійснено саме «капітальний ремонт», що в свою чергу передбачає обов'язок з подання декларації про початок виконання робіт відповідно до вимог ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а відтак постанова від 15 листопада 2016 року № 120/1014-8032-16 винесена відповідачем правомірно.
Апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи у зв'язку з чим, відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України, постанова суду першої інстанції підлягає касуванню з винесенням постанови про задоволення вимог позивача.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області - задовольнити.
Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 22 березня 2017 року скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради.
Постанова суду набирає законної сили з дня проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду на протязі тридцяти днів.
Повний текст постанови суду складено 31 січня 2018 року.
Суддя-доповідач: О.О.Димерлій
Суддя: А. І. Бітов
Суддя: О. В. Єщенко