31 січня 2018 р. м. ХарківСправа № 552/6814/17
Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Жигилія С.П.
суддів: Перцової Т.С. , Дюкарєвої С.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на постанову Київського районного суду м. Полтави (м. Полтава) від 22.11.2017 року ( суддя Турченко Т.В.) по справі № 552/6814/17
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію,
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1) звернувся до Київського районного суду м. Полтави з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі по тексту - відповідач, ГУПФУ в Полтавській області), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо нездійснення перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268», та довідки №4/629 від 04.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру.
Постановою Київського районного суду м. Полтави від 22.11.2017 року по справі № 552/6814/17 позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо нездійснення перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23.12.2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268», та довідки №4/629 від 04.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру.
Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір в сумі 640 грн.
Відповідач, не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції постанову Київського районного суду м. Полтави від 22.11.2017 року по справі № 552/6814/17 скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що ГУПФУ в Полтавській області не наділене повноваженнями щодо призначення (перерахунку) пенсії з грошового забезпечення, яке не визначене уповноваженими органами силових структур, та не вчиняло будь-яких дій чи бездіяльності, що є предметом оскарження у даному спорі, тому вимоги до ГУПФУ в Полтавській області є передчасними. Вказав, що заява встановленого зразка про перерахунок пенсії від ОСОБА_1 до відповідача не надходила, Головне управління ПФУ в Полтавській області за заявою позивача від 12.09.2017 року рішення не приймало, а лише надало відповідь в порядку Закону України «Про звернення громадян». З посиланням на ч.ч.1, 2 ст.23, п.п.20, 29 ст.116 Бюджетного кодексу України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пояснив, що доплата пенсій особам, яким пенсію призначено на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, за програмою КПКВК 2506020, головним розпорядником коштів за якою є Міністерство соціальної політики України, а Пенсійний фонд України - розпорядником коштів нижчого рівня. Враховуючи, що перерахунок та виплата пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться на підставі коштів, які додатково виділяються з Державного бюджету України, Пенсійним фондом України сформовано потребу в державних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій вищевказаній категорії пенсіонерів, та направлено до Міністерства соціальної політики України, що підтверджується листом Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року № 9493/02-23. Враховуючи викладене, вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог. Вказує, що судом першої інстанції безпідставно зобов'язано здійснити перерахунок пенсії позивача без обмеження граничного розміру, незважаючи на те, що в матеріалах справи відсутні докази того, що пенсія позивача після проведення перерахунку буде перевищувати 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, та внаслідок таких протиправних дій відповідача буде порушено право позивача на належний розмір пенсії. Також відмітив, що оскільки відповідач в силу п.18 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, судовий збір не може бути стягнутий з відповідача по справі, як це помилково було зроблено судом першої інстанції.
Позивач, у надісланому до суду письмовому відзиві на апеляційну скаргу, з викладених підстав, просив у задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
З огляду на приписи п. 10 Перехідних положень, ч.1 ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає розгляду в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, якому пенсія призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»
Позивач отримує пенсію в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області з 2008 року (а.с.13).
12.09.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з заявою про перерахунок пенсії (а.с.17).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області рішення щодо здійснення перерахунку пенсії не прийнято та листом від 14.09.2017 року за вих. № 528/Г-03 повідомлено ОСОБА_1 про те, що згідно зі ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" фінансування Головного управління на виплату військових пенсій забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, в зв'язку з чим Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України, перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України (а.с.18).
Таким чином, відповідач фактично визнав, що розпорядження про перерахунок пенсії не приймалось, зважаючи на те, що наразі сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для перерахунку пенсії та направлено до Міністерства соціальної політики України.
Не погодившись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом про визнання протиправною бездіяльності ГУПФУ в Полтавській області щодо нездійснення перерахунку пенсії, зобов'язання відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23.12.2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268», та довідки №4/629 від 04.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наявності у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року у зв'язку з прийняттям постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року, та протиправності бездіяльності відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з посиланням на відсутність бюджетних асигнувань.
Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
Згідно зі ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Порядок № 45).
Згідно з п.1 цього Порядку, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон № 2262-ХІІ) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (п.2 Порядку № 45).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі по тексту - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Згідно з п.23 Порядку № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 ).
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що Міністерство внутрішніх справ України направило на адресу Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсії від 03 лютого 2017 року № 1461/05/22-2017, в якому зазначило про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції", якою для поліцейських встановлено грошове забезпечення, що за своїми складовими є вищим від раніше встановленого грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також зазначило про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством (а.с.14).
Листом від 28 березня 2017 року № 9493/02-23 Пенсійний фонд України повідомив начальників Головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві про необхідність підготування та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії (а.с.15).
Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області оформлено довідку № 4/629 від 04.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 року на підставі постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року, згідно з якою розмір грошового забезпечення позивача складає 5963,48 грн. (а. с. 16).
Колегія суддів відмічає, що відповідачем отримано від Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області вказану вище довідку, однак, перерахунок пенсії ОСОБА_1 не проведено.
Так, відповідач по справі не заперечує ані наявність у позивача права на перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року, ані факт дотримання МВС України та Пенсійним фондом України процедури перерахунку пенсії, встановленої Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року, однак, фактично відмовляє позивачеві у перерахунку пенсії з посиланням на відсутність відповідних бюджетних асигнувань.
Разом з тим, посилання відповідача на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку є безпідставним, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України").
Крім того, в Рішенні від 06 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної у рішеннях від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011, громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що дії ГУПФУ в Полтавській області щодо відмови позивачеві у перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року не можуть вважатися правомірними, та приходить до висновку про зобов'язання відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900» від 23.12.2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки №4/629 від 04.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, починаючи з 01.01.2016 року.
Доводи відповідача про те, що заява ОСОБА_1 від 12.09.2017 року не є заявою встановленого зразку для перерахунку пенсії, не спростовує наявності у ГУПФУ в Полтавській області обов'язку провести позивачеві перерахунок пенсії на підставі довідки № 4/629 від 04.05.2017 року, оскільки такий перерахунок пенсії позивачеві повинен був проводитись не на підставі заяви пенсіонера та доданих до неї документів, а на підставі рішення, прийнятого Кабінетом Міністрів України про зміну розміру складових грошового забезпечення відповідної категорії осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що постанова КМУ № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», про яку зазначено у прохальній частині позову, по-перше, не містить положень, які регулюють питання пенсійного забезпечення позивача як колишнього працівника ОВС, якому пенсія призначена на підставі Закону № 2262-ХІІ, та, по-друге, втратила чинність 24.09.2016 року згідно з постановою КМУ № 251 від 23.08.2016 року.
Враховуючи викладене, посилання суду першої інстанції на вказану постанову КМУ № 947 від 18.11.2015 року в резолютивній частині оскаржуваної постанови є безпідставним.
Крім того, судом першої інстанції зобов'язано ГУПФУ в Полтавській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження граничного розміру, незважаючи на те, що в матеріалах справи відсутні докази перевищення розміром пенсії позивача граничного розміру у 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
Крім того, колегія суддів зазначає, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що права позивача в частині виплати йому пенсії з обмеженням граничним розміром на час розгляду даної справи не порушені, оскільки перерахунок пенсії не проведено, а суд не може під час прийняття постанови вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.
З огляду на наведене, зобов'язання судом першої інстанції Головного управління ПФУ в Полтавській області здійснити позивачеві перерахунок пенсії без обмеження граничного розміру, є помилковим.
З приводу доводів відповідача про безпідставне стягнення з ГУПФУ в Полтавській області на користь позивача понесених ним витрат по сплаті судового збору, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України (у редакції, чинній на момент прийняття судом першої інстанції постанови), якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Іншого Кодексом адміністративного судочинства України та Законом України «Про судовий збір» не передбачено.
Та обставина, що відповідач-суб'єкт владних повноважень звільнений від сплати судового збору, не звільняє його від обов'язку відшкодувати ці витрати позивачеві. Тобто, в даному випадку мова йде не про стягнення на користь державного бюджету судового збору в зв'язку з поданням Головним управлінням ПФУ в Полтавській області позову або апеляційної скарги, а про відшкодування витрат особі, яка фактично ці витрати понесла, що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією (а.с.1).
Враховуючи викладене, доводи відповідача про звільнення його від сплати судового збору та про відсутність у нього окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду, не впливає на правомірність висновку суду першої інстанції про стягнення з відповідача судових витрат на користь ОСОБА_1
Згідно з ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Отже, постанова Київського районного суду м. Полтави від 22.11.2017 року по справі № 552/6814/17 підлягає зміні шляхом виключення з резолютивної частини постанови посилання на постанову Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» та слів «без обмеження граничного розміру».
Керуючись ст.249, 311, 315, 316, 321, 325, 326, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області задовольнити частково.
Постанову Київського районного суду м. Полтави від 22.11.2017 по справі № 552/6814/17 змінити шляхом виключення з резолютивної частини постанови посилання на постанову Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 та слів «без обмеження граничного розміру».
В іншій частині постанову Київського районного суду м. Полтави від 22.11.2017 року по справі № 552/6814/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду, крім випадків, встановлених ч.5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя С.П. Жигилій
Судді Т.С. Перцова С.В. Дюкарєва