Справа № 822/3750/17
іменем України
26 січня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо нездійснення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області №52/121/49-2017 від 12 травня 2017 року та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2017 року "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції";
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату, ОСОБА_1 пенсії згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області №52/121/49-2017 від 12 травня 2017 року та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2017 року "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції" в розмірі 76 % грошового забезпечення з 01 січня 2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області йому призначено пенсію за вислугу років з розрахунку 76% від отримуваного грошового забезпечення.
Вказує на те, що 29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюються з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
В свою чергу ліквідаційна комісія УМВС України в Хмельницькій області 13 травня 2017 року направила до ГУ ПФ України в Хмельницькій області довідку №52/121/49-2017 від 12 травня 2017 року щодо грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2016 року, згідно додатку 2 Порядку №45 затвердженого Кабінетом Міністрів України від 13 лютого 2008 року.
У зв'язку із тим, що ГУ ПФ України в Хмельницькій області, отримавши довідку від ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області не здійснило перерахунок пенсії, позивач 10 листопада 2017 року щодо звернувся до ГУ ПФ України в Хмельницькій області з заявою про перерахунок пенсії, проте листом від 15 листопада 2017 року відповідачем було відмовлено здійснити перерахунок, посилаючись на відсутність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Такі дії ГУ ПФ України в Хмельницькій області позивач вважає протиправними, тому звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2017 року у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у відповідності до ст. 263 КАС України.
У встановлений судом строк представник відповідача подала до Хмельницького окружного адміністративного суду відзив на адміністративний позов, в якому просить врахувати, що довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача ГУ ПФУ в Хмельницькій області отримано 13 травня 2017 року, а тому позовні вимоги в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 01 січня 2016 року по 27 грудня 2017 року включно слід залишити без розгляду. Також просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідно до п.2 ч.1 статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно із частиною другою статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 18 лютого 2005 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 76 % грошового забезпечення.
12 травня 2017 року, Ліквідаційна комісія УМВС України в Хмельницькій області на адресу ГУ ПФУ у Хмельницькій області направила довідку №52/121/49-2017 від 12 травня 2017 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
10 листопада 2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Хмельницькій області з заявою про про проведення перерахунку його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Проте листом №12473/02 від 15 листопада 2017 року ГУ ПФУ у Хмельницькій області повідомило, що в державних бюджетах України на 2015-2017 роки видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) виходячи із грошового забезпечення поліцейських не були передбачені. Пенсійним Фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до всяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, яким ст. 63 Закону №2262-ХШІ доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" затверджено нову схему окладів за спеціальним званням поліцейських, які значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Отже підставою для проведення перерахунку пенсії згідно Закону №2262-ХІІ є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Наведений висновок узгоджується із правовою позицією Верховного суду України, яка викладена в постанові від 06 липня 2016 року по справі № 2-а/63 8/70/15.
Частиною 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям врегульовано Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок).
За правилами п.1 Порядку перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в ст.102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З урахуванням вищенаведених норм позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.
В силу вимог п. 2 вказаного Порядку, рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є тією підставою, що зобов'язувало Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
В той же час Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
В свою чергу, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Разом з тим, п. З Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
ОСОБА_2 видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Як встановлено судом, згідно листів від 03 лютого 2017 року за № 1461/05/22-2017 та від 22 березня 2017 року №4019/02/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсії у порядку та в терміни, визначені законодавством.
28 березня 2017 року Пенсійним фондом України направлено начальникам головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві лист № 9493/02-23, в якому вказано про необхідність, у строки, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, підготувати та направити ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії.
У свою чергу Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України у Хмельницькій області підготовлено та направлено відповідачу ОСОБА_2 №52/121/49-2017 від 12 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Таким чином, відповідач одержавши виготовлену на ім'я позивача за формою згідно додатку № 2 Порядку довідку №52/121/49-2017 від 12 травня 2017 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням положень п.4 Порядку №45 та ч. ч. 2, 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ зобов'язаний був ухвалити рішення про перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії з 01 січня 2016 року і здійснити виплату перерахованого розміру пенсії.
Проте, відповідач покладеного на нього чинним законодавством обов'язку не виконав, перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №52/121/49-2017 від 12 травня 2017 року з 01 січня 2016 року не здійснив, пенсію у розмірі визначеному чинним законодавством станом на 01 січня 2016 року не виплатив, унаслідок чого порушив конституційне та конвенційне гарантоване державою право на пенсійне забезпечення.
Слід зазначити, що суд не бере до уваги доводи відповідача, про те, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 52/121/49-2017 позивачу видана 13 травня 2017 року, а тому перерахунок та виплату пенсії за період з 01 січня 2016 року по 27 грудня 2017 року включно слід залишити без розгляду, оскільки, як вбачається з вищенаведених норм, право на перерахунок у позивача виникло з 01 січня 2016 року, тобто на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що при визначені терміну перерахунку пенсії необхідно врахувати правову позицію Верховного Суду України, висловлену в постанові від 01 липня 2014 року у справі № 21-244а14, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.
Крім цього, суд не приймає доводи Управління Пенсійного фонду у Хмельницькій області щодо можливості здійснити перерахунок та виплату перерахованих пенсій лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України є безпідставними, оскільки відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Вказана позиція також викладена у рішені Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року, справа "Кечко проти України", суд зазначив: "Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань".
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Враховуючи зазначене, оскільки позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, а відповідач не виконав покладеного на нього чинним законодавством обов'язку щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу станом на 01 січня 2016 року чим порушив конституційне та конвенційне гарантоване державою право позивача на пенсійне забезпечення, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовної заяви ОСОБА_1, а тому такий адміністративний позов слід задоволити.
Відповідно до положень ч.1 ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 29000, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 21318350) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії- задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо нездійснення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області №52/121/49-2017 від 12 травня 2017 року та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2017 року "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату, ОСОБА_1 пенсії згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області №52/121/49-2017 від 12 травня 2017 року та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2017 року "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції" в розмірі 76 % грошового забезпечення з 01 січня 2016 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя